Anasayfa » RÖPORTAJ » Mutlu ve becerikli bir nesil için Güçlü Oyuncak

Mutlu ve becerikli bir nesil için Güçlü Oyuncak

Sektörün köklü, tanınan ve sevilen firması Güçlü Oyuncak Sanayi ve Tic. Ltd. Şti., 1980 yılında oyuncak imalatına başladı. İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan 10.000 metrekarelik fabrikasında kaliteli, sağlıklı ve dünya standartlarında üretime devam ediyor. Güçlü Toys firma yetkilisi Pınar Aysun Uğurluay ile firmanın kuruluşunu, ürün gamını, hedefini, farkını, sektörü, sıkıntıları ve pandemi gibi konuları içeren bir söyleşi yaptık. Güzel cevapları için kendisine teşekkür ederiz.

Türkiye’de Güçlü Oyuncak ürünleri kaç mağaza ile tüketiciyle buluşuyor?
“Güçlü Oyuncak olarak, iş ortağımız olan 300 toptancı firma ile iç pazarda tüketiciyle buluşuyoruz. Yurtdışında ise 50 üzeri ülkede, 150’den fazla iş ortağımız ile hizmet veriyoruz. Bunlara ek olarak İstoç şubemizde ve Beylikdüzü’ndeki fabrikamızda müşterilerimize özel showroomumuz mevcut olup, internet üzerinden de müşterilerimize ulaşıyoruz. Bizi merak eden herkesi Beylikdüzü’ndeki fabrikamıza ve İstoç şubemize davet ediyoruz.”

Pınar Hanım, sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Firmadaki pozisyonunuz nedir ve Güçlü Oyuncak olarak kuruluş hikâyenizden kısaca bahseder misiniz?
“Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği mezunuyum. Sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA eğitimimi de başarı ile bitirdim. Mezuniyetim sonrası, uluslararası kurumsal firmalarda çalıştıktan sonra, aile şirketimiz olan Güçlü Oyuncak firmamızda, Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum. Kısaca kuruluş hikâyemizden bahsetmek gerekirse, Güçlü Oyuncak, 1980 yılında babam Necati Uğurluay tarafından İstanbul’da kuruldu. Ufak bir işletme olarak kurulan firmamız, günümüze kadar adından da ilham alarak, güçlü bir vizyon ile bugün 50’den fazla ülkeye ihracat yapacak seviyeye geldi. 40 yılı aşkındır üretim yapan Güçlü Oyuncak, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarımızın fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden gelişimleri için yüksek kalite standartlarıyla çalışıyor.”

Bünyenizde yer alan ürün grupları ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?
“Güçlü Oyuncak bünyesinde toplamda 11 farklı marka ile hizmet veriyoruz. Kısaca markalarımızı belirtmek gerekirse; Güçlü Oyuncak, Güçlü Toys, Luckymoon, Hot Trucks, Selena, Little Champions, Cool Riders, Ground Machines, Learn for Fun, Block Land, Sun&Beach. Bu markalar altında her çocuğa uygun kamyon ve dozerler, traktörler, iş ve yol setleri, garaj setleri, pusetler, çay ve mutfak setleri, ütü masaları, pota çeşitleri, eğitici setler, güçlü bloklar, kum ve deniz oyuncakları ve benzeri plastik oyuncakların yanında bisiklet, ilk arabam ve pedallı araba gibi çocuk gereçleri ile mevcut ürün çeşitliliğini sürekli genişletiyoruz. Üretim kapasitemizi hedeflerimiz doğrultusunda sürekli arttırıyoruz. Bu bağlamda her sene daha çok istihdam sağlayarak ve teknoloji yatırımları yaparak üretim kalitemizi de yükseltiyoruz.”

Sektörde kendi alanınızda hangi konumda olmayı hedefliyorsunuz?
“Açıkçası vizyonumuzda da belirttiğimiz üzere amacımız 40 yıldır olduğu gibi Türkiye ve yurt dışında, dünya standartlarında çevreye duyarlı oyuncak üretimi yapan lider kuruluş olmak. Ek olarak müşteri memnuniyetini gözeterek, çalışanların tercih ettiği firma olarak sürekli kaliteli üretimi sağlamak için gelişmeye devam ediyoruz.”

Güçlü Oyuncak olarak oyuncak sektöründe sizi farklılaştıran ve öne çıkaran prensipleriniz nelerdir?
“Önceliğimiz tabii ki de çocuklarımız için yüksek sağlık standartlarını prensip edinerek, onların hem fiziksel hem de zihinsel yönden gelişimlerine katkıda bulunmak. Bu bakımdan EN71 standartlarına uygun CE sertifikalı geniş ürün portföyümüzü her gün daha da genişleterek çocuklarımıza çeşitli ürünler sunuyoruz. Bunun yanında yerli üretim en büyük gurur kaynağımız. Yaptığımız yeni yatırımlar ile her gün ülkemize katma değer vermeye devam etmek en büyük amacımız.”

2021 yılının ilk yarısı gerek ciro gerek proje ve faaliyetler anlamında nasıl geçti? Bu yıl hedeflerinize ulaşacağınızı düşünüyor musunuz? 2022 yılına yönelik hedefleriniz ve projeleriniz nelerdir?
“2021 yılı pandeminin negatif etkisinin de azalması ile beraber bir önceki seneye göre çok daha pozitif geçti. Bu bakımdan gerçekçi ve planlı çalışmamızın bir sonucu olarak senenin ilk yarısında öngördüğümüz tüm hedeflere ulaştık. Seneyi de öngörümüzün üzerinde tamamlayarak bitireceğimizi düşünüyorum. 2022 yılı planlarına sene ortası ile beraber başladık ve yakın zamanda hedefimizi donduracağız. Kısaca her sene olduğu gibi ciro hedefimizi ve ihracat yaptığımız ülke sayımızı arttırmak, ürün portföyümüzü genişletmek ana maddelerimizdir.”

Covid-19 salgını sizi ne şekilde etkiledi? İhracat faaliyetleriniz ya da hammadde temini ile ilgili sıkıntılar yaşadınız mı?
“Covid-19 her sektörü etkilediği gibi oyuncak sektörünü de etkiledi. Ancak Güçlü Oyuncak olarak pandeminin başından itibaren çalışanlarımızın sağlığını en ön planda tutarak üretimimize devam ettik. Bu zorlu dönemde dahi hem ülkemize üretim ile katkı vermek, hem de müşterilerimizin beklentilerini karşılamak yine bizim başlıca prensibimiz idi. Bütün gücümüzle çalışmaya devam ettik ve hedeflediğimiz ihracat hedefine ulaştık. Sağlam bir yapımız ve iş ortaklarımız olduğundan ihracat faaliyetlerimizde ciddi bir sıkıntı yasamadık. Hammadde konusunda zaman zaman tabii sıkıntı yaşanabiliyor ancak bu da üretim yapan her firmanın karşılaşabileceği olağan bir durum.”

Dünyanın ve ülkemizin zorlu günlerden geçtiği ve pandemiyi bitirme çabası içinde bulunduğumuz bu süreçte, nasıl bir strateji ile ilerlemeyi planlıyorsunuz?
“Önceliğimiz her zaman olduğu gibi kaliteli ve sağlıklı ürünler üretmek, müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza hızlı cevap vermek. Açıkçası güçlü bir finansal yapımız ve 40 yıllık sektöral tecrübemiz olduğu için bu sıkıntılı sureci yara almadan atlattık. Özellikle üretim yapan bir firma iseniz her zaman en kötüye karşı hazırlıklı olmanız lazım ki geleceğe yönelik yatırımlar yaparken sağlam adımlar atabilesiniz. Bu bakımdan geleceğe yönelik çalışmalarımız arasında her daim olduğu gibi üretim kalitemizi ve teknolojimizi yenilemek, istihdamı arttırmak ve iş ortaklarımıza kazanç sağlamak var. Güçlü Oyuncak 40 yıldır planlı ve azimli büyüdüğü gibi, bundan sonra daha emin adımlar ile lider firma olma yönünde ilerleyecek.”

İnternet satışları ve sosyal ağlar konusunda çalışmalarınız var mı?
“Günümüz koşullarında rekabete ayak uydurmak ve lider firma olmak için internet ve sosyal ağları her planınızda en ön safhada tutmanız lazım. Özellikle yeni neslin bu mecralara olan ilgisi sebebi ile bu kanallar vasıtasıyla onlara çok daha hızlı ulaşmayı planlıyoruz. Bu bağlamda sosyal medya hesaplarımızı güncelliyoruz ve bu kanallar vasıtası ile müşterilerimize çok daha yakın oluyoruz. İnternetten satış için ise çalışmalarımız devam ediyoruz.”

Katıldığınız fuarlar ve etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizce pandemide fuarlar yapılmalı mı?
“Her sene İstanbul Tüyap Oyuncak Fuarı başta olmak üzere diğer şehirlerdeki lokal fuarlara da katılım sağlıyoruz. Yurtdışı olarak 10 seneyi aşkındır Almanya Nürnberg şehrinde gerçekleşen dünyanın en büyük oyuncak fuarı olan Spielwarenmesse fuarına katılıyoruz. 2022’de tüm iş ortaklarımızı fuarımızda görmekten mutluluk duyarız. Pandemi artık hayatımızın bir parçası ve bununla yaşamayı çoktan öğrenmiş olmamız gerekiyor. Açıkçası hem sektörün canlı kalması hem de insanların sosyal yaşantılarına devam etmeleri için öncelikli olarak sağlık koşulları ön planda tutularak fuarlar düzenlenmeli. Bu vesile ile de herkesi aşı olmaya davet ediyorum.”

Üretimde genel anlamda yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara sizin çözüm önerileriniz nelerdir?
“Zaman zaman hammadde sıkıntısı ve fiyatlardaki yükseliş sektörü olumsuz anlamda etkileyebiliyor. Burada
biraz daha sık kontrol ve çalışma ile bu engeller kolayca aşılabilir. Çin’den yapılan ithalatlar da daha sıkı denetim gerekebilir zira biz AB standartlarında üretim yapan yerli bir firma olarak sağlıksız ürünlerin piyasaya girmesini istemeyiz.”

Ticaret Bakanı ile görüşme yapsanız, neleri dile getirmek isterdiniz?
“Öncelikle bakanımıza bugüne kadar verdiği desteklerden ötürü teşekkür etmek isterim. Yurt dışından getirilen ürünlerin daha sıkı denetlenmesi, hammadde fiyat artışlarında üreticilere ek destek ve teşvik paketleri verilmesi, yerli üretim yapan firmalara yönelik pozitif ayrımcılık yapılması ve görsel/yazılı basında tüketicilerin daha çok yerli üretim yapan firmalara teşvik edilmesi ile ilgili konuları iletmek isterdim.”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
“Ekonominin de canlanması ile beraber oyuncak sektöründe de büyüme öngörüyoruz. Ek olarak Türkiye çok genç bir popülasyon ve biz de Güçlü Oyuncak olarak bu genç neslin sağlıklı gelişmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Özellikle son ekonomik göstergeler Türkiye’nin büyüme trendinde olduğunu ve bunun 2022 yılında da devam edeceğini öngörüyor. Buna paralel olarak oyuncak sektöründe de canlanma devam edecektir.”