Anasayfa » RÖPORTAJ » Mutlu çocuklar, bizi herşeyden daha çok mutlu ediyor

Mutlu çocuklar, bizi herşeyden daha çok mutlu ediyor

CARTOON markalı Nur Plastik firma yetkilisi Ali Kahraman faaliyetleri hakkında bilgi verdi

CartoonPuzzle 2001 yılında kurulan NUR PLASTİK’in tescilli marka adı. Oyun, oyuncak, kırtasiye ve ambalaj grubu olarak üretimi yapıyor. Kendi bünyesinde bulunan makina parkuru ile devamlı ürün kategorisini artıran firma endüstriyel tasarımı, marka adı ve patentini aldığı ürünlerin üretimini 2000 m2 çalışma alanında gerçekleştiriyor. Sektöründe kaliteli ürünleri ile her kesime hitap edebilen saygın duruşunu koruyan firma, ticari anlamda ise insani ilişkilerine çok önem veriyor. Nur Plastik devamlılığı sağlayıp, gelişerek ve büyüyerek yoluna devam etmek istiyor.

Firmanızı tanıtır mısınız?

“CARTOON” marka adıyla firmamız 2002 yılından beri oyun ve oyuncak imalatı yapıyor. Puzzle, kutulu grup oyunları, tavla, okey, satranç, lego,
dergi, oyuncaklar… derken şuan faal seksen ürünümüz var. Bunların tamamı kendi bünyemizde üretiliyor. Ürünlerimizin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya devam ediyoruz.
İşimizden, ürünlerimizden, son tüketicisine kadar tüm müşterilerimizden ve ekibimden herşeyden gayet memnunum. Diğer üretici firmalar da çok başarılı. Bu sektörde bizleri daha iyi bir yere doğru götürecek gayreti hepimiz gösteriyoruz. Yine de her üretici firmanın büyümesi, daha çok çalışması, daha kaliteli ürünler yapması gerekiyor. Böylece ülkemizde oyuncak üretiminin pazar payı ithal ürünlere karşı olan yarışta %9’lardan daha iyi bir yere gelecektir. Bu hepimize yarar sağlar. Biz de firma olarak gayretle çalışıyoruz.

İlkeleriniz ve çalışma prensibiniz nedir?

Bulunduğumuz yer itibariyle başarımızı, ürünlerimizi kaliteli, stoklu çok çeşitli bir hale getirmek, müşteri potansiyelinin artmasını görmek firmalar arasındaki bu ticaretimizde insani ilişkilerin üst düzeyde olması, sevgi, saygı, samimiyet ve dürüstlüğe bağlıyorum. Hiçbir haksız ve memnuniyetsizlik içeren bir bedel bu ilkelerimizin önüne geçemez.

Ürünlerinizdeki görseller hakkında bilgi verir misiniz?

Kullandığımız lisanslı karakterleri ve kendi tasarımlarımızı özenle seçiyoruz. Ürünlerimizi, Türk aile yapısına uygun görsellerle albenisini artırıyoruz. Örneğin ne kadar sevilirse sevilsin bi vampir konulu büyücülük, şiddet içeren ya da uyuşturucu madde cinsellik, maddiyat, ölüm süblimalini içeriğinde gizleyen lisanslı karakterleri asla kullanmadık.Mutlu çocuklar, bizi herşeyden daha çok mutlu ediyor. Bu konuların dışındaki karakter lisanslarımız mevcut ve kendi grafik bünyemizde tasarımlarımız ile daha başarılı olmaya gayret ediyoruz. Hatta çok şükür o görsellerin bize katacağı satış ivmesinin kat-kat üzerinde bir satış grafiğimiz var.

Firmanızda ürünler nasıl yapılıyor?

Üretim hattımız, plastik enjeksiyon ve montaj bölümü, marangozhane, matbaa ve idari olmak üzere 5 bölümden oluşuyor. Tüm ekip arkadaşlarım, özenli, çalışkan, titiz ve aynı ideali paylaşan sorumluluk sahibi kişiler, bir şey oluyorsa bu hep birlikte oluyor biz de ekip çalışmasına önem veriyoruz.

toy55

Üretici bir firma olarak zorluklarınız neler?

Pazar ve iş potansiyeli yüksek olan ülkemiz her yönüyle çok güzel olanaklar sunuyor. tabi bazı sıkıntılar da var, örneğin kalifiye eleman sıkıntısı, hatta eleman sıkıntısı vs., gençler çalışmak istemiyor işsizlik dediğimiz tembellik oranı çok yüksek, 500.000 TL’lik hayal satan TV yarışma programlarına başvuru toplamı 9 milyon iken, bizim masa başı eleman ilanımıza başvuru 1400 kişi, enjeksiyonda çalışacak eleman ilanımıza başvuru sayısı 5 kişi ve yeterli donanıma sahip olmayabiliyor. Herkesin 30-35 yaşına okuyarak, hayata geç atılması, sokaklarda mendil satan kişileri ilerde işveren konumuna getirebiliyor. Bu da tahsilli çalışan-cahil işverenleri buluşturabiliyor. Artık zaman çok değerli, bunun gibi birkaç konu söylenebilir fakat iş yok, devlet desteği yok, bilmem şu-bu gibi bahane konular yerine mücadele diyorum. Herşey olması gerektiği kadar oluyor, olmayan varsa onu da elimizden geldiği kadar biz çözeceğiz, yapacağız. Üretici firmaların geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Geçen 10 yılda pazarlar çok değişti, artık üretim yerine ithal, toptancıların yerini marketler almaya başlamıştı. Bazı çemberlerin daralması yeni fırsatlar doğurdu fakat bu fırsatların değerlendirilmemesi küçük işletmelerin daha da küçülmesine büyüklerin daha da büyümesine ortam sağladı. Ara segment sermaye işletmeler ise bo
calıyor. Tahminen gelecek 10 yılda bu daha keskin bir hal alacak. Yeni bir ürün üretilmesi için yapılan harcamalar, satıcının tezgahında sermaye bağlanması, stoklanması Daha fazla sermaye gereksinimi oluşturuyor. Bu da ürün çeşidini artırmakta firmaları zorluyor. Çeşit olmazsa toptancının üreticilerle çalışması da anlamsızlaşmaya başlıyor. Böylece küçük işletmeler küçülmeye ve yok olmaya, büyükler de daha da büyümeye devam ediyor. Değişimdeki açıkları görebilen üreticilerimizi şuan çok başarılı ve saygın buluyorum. İşine yatırım yapan, işine saygı duyan yenilikçi olmazsa olmaz bu firmalar şuan oyun ve oyuncak piyasasında çok güzel sarsılmaz bir yer edindi ve yenileri de katılacaktır.

Teknoloji çağında oyun ve oyuncak sizce ülkemizde ne aşamada?

Teknolojide geri kalan tüm ülkeler akıl hariç herşeyi ithal edecek ve sömürü ülkeleri haline gelecek bu basit, oyun ve oyuncak üreticisi olarak bizim kümemiz ise bence süper olur. İvme yapar, ithal gardını düşürecek atılımlara gebe.3 yaşındaki bir çocuğun bile günümüzde cep telefonu, bilgisayarla oynamak istemesi, sanal dünyanın zenginleşmesi ile basit kurgu oyuncaklar yeni nesil jenerasyonun hayal dünyasına hitap edemeyecek. Bu da yeni pazarların açılması ile eski bir çok pazarın kapanmasına ya da daralmasına sebep olacak. Artık gelişimler çok hızlı, bunları takip etmek, öngörmek sermaye kadar önemli.Bu konu bize zor gelmez, bizim sektörün bi takılacağı konu olursa dünya standartlarından pahalı hammadde-enerji, ve işgücü vergiler olsa da yine de önümüz açık.Ancak üretici bir firma olarak, yerli ürünlerin güzel bir ivme kazandığı da müthiş bir gerçek. Pazar ve ürün yelpazesi çok genişledi.
Her çocuğun odası oyuncak dükkanı gibi. Teknoloji aynı zamanda bi pozitif, üretim hızı kolaylığının yanında herkesi birbirine daha ulaşabilir kılıyor. Fuar organizasyonları da bunda çok etkili. Tüm katılımcıların memnuniyetinin sağlanması, mükemmel bir oluşum. Teknoloji iyidir diğer adı facebookta değil 🙂 Biz de elimizden geldiğince ürünler, ekipmanlar ve makine parkurumuzu bu bağlamda devamlı yeniliyoruz. Geçmişimizden, bulunduğumuz konumdan ve olmak istediğimiz yerden mutlu ve çok da umutluyum. Tüm üretici, satıcı ve son kullanıcısına kadar tüm emek sahiplerine, size sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

#cartoon, #teknoloji, #uretici