Anasayfa » FUAR » Miya Lisans, hem eğlen hem öğren!

Miya Lisans, hem eğlen hem öğren!

vipoMiya Lisans firma sahibi Mete Akbülbül ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleri hakkında konuştuk

Bu sene yurt içi ve yurt dışı fuara katılım nasıl?

“Biz firma olarak, bu sene bu fuara 4. kez katılıyoruz. Hemen hemen her sene fuara katılmaya çalışıyoruz. Bu sene fuara katılım şu ana kadar her zaman katılan firmalar katılmış, fuar güzel geçiyor. İnşâAllah ilerki senelerde daha da büyüyerek gelişmesini bekliyoruz. Tatmin edici ziyaretçi sayısı da var.”

Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Lisans, Türkiye için gelişen bir konu. Biz lisans firmasıyız. Temsilcisi olduğumuz animasyon, çizgi film karakterlerinin yerli üreticilere lisans haklarını veriyoruz. Tekstil, nevresim, battaniye, oyuncak, VCD, DVD, kitap ve boyama kitabı gibi değişik ürünlere değer katıyoruz. Çünkü lisansı alan üretici bir firma kendi ürününe yeni bir katma değer katıyor. Bizim yeni aldığımız ‘Şehrin kahramanları’ adında lisansımız var. Çeşitli polis arabası, itfaiye çekici o tür güzel karakterlerin eğitici bir çizgi film eşliğinde pazarlamasını yapıyoruz. Dolayısıyla lisans sektörü de ülkemiz için büyüyen bir sektör. Hernekadar yeni de olsa ilerleyerek, büyüyecek. Çünkü bu karakterler ürüne her zaman bir katma değer katıyor. Şuanda Uçan Köpek Vipo, şehrin kahramanları ve profesör Baltazar gibi karakterlerimiz var. Bunların da boyama kitabı, tekstil ve oyuncak gibi çeşitli lisanslarını verdik. Lisanslarımız her türlü üreticiye hitap ediyor. Çocuğa hitap etmek isteyen firmalar için bu lisans fırsatları birebir, çünkü ürünün üzerine bu karakteri basınca, ürün çocuğun ilgisini çekiyor. Televizyon da önemli bir faktör. Vipo çizgi filmi “uçan köpeğin maceraları” adı altında şu anda Kids TV’de yayınlanıyor. Vipo adındaki köpek uçarak dünyadaki çeşitli şehirleri geziyor ve bu ülkeleri tanıtıyor. ‘Şehrin kahramanları’ dediğimiz diğer ürünümüzün ise Ipad, Iphone ve Android aplikasyonları mevcut olduğundan dolayı için çok ilgi görüyor. Dünya çapında çeşitli ülkelerde oyun, alışveriş ve çizgi film izlemek için bunu IPad’inden ya da Android bazlı mobil cihazlardan izleme olanağı var, yakın bir zamanda TV yayını için anlaşma yapmayı da umuyoruz.”

Fuarı yabancı bir firmanın yapıyor olması, yabancı sayısında bir artış sağladı mı?

“Bu fuarı düzenleyen firma, Almanya’daki oyuncak fuarını da gerçekleştiren çok büyük ve bu konuda tecrübesi olan bir firma. Ama Türkiye piyasası farklı olabiliyor. Ülkemizdeki oyuncak sektörü çok küçük. İlerleyen zamanlarda artan popülasyonumuzdan dolayı sürekli gelişen oyuncak sektörüne paralel olarak fuar da büyüyecek diye düşünüyorum. İnsanların oyuncak, eğitim malzemeleri konusundaki düşünceleri değişiyor. Artık ‘edutainment’ diye hem oyuncak, hem eğitici olacak. Bizim konuşan kitap şeklinde çıkardığımız, piyasaya lansmanını yapacağımız yeni ürünler de var. Dolayısıyla bu hem kitap, hem konuşuyor olması çocuğu eğlendirecek. Önümüzdeki sene Türk veya yabancı hangi firma yaparsa yapsın, katılmayı düşünüyoruz. Çünkü sektörümüzün tek fuarı.”

Neler eklemek istersiniz?

“Artık oyuncak sektörü kaliteli ve eğitici ürün arıyor. Bunun farkında olan üretici firmalar da böyle ürünlerine lisans değerini de katarak güzel bir işbirliği içinde olunuyor. Dolayısıyla umarım bu oyuncak sektörü de gelişerek büyür, yurt dışı katılımcılar ve ziyaretçiler artar ve bu ihracatımıza da yansır. Dolayısıyla fuarın inşâAllah önümüzdeki senelerde daha da gelişerek büyümesini temenni ediyoruz.” Miya Lisans firma sahibi Mete Akbülbül ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleri hakkında konuştuk Miya Lisans, hem eğlen hem öğren! Toyuncak Ocak / Şubat 2014