Anasayfa » RÖPORTAJ » Mercan Oyuncak: “Ürünlerimizin ortak noktası kalite”

Mercan Oyuncak: “Ürünlerimizin ortak noktası kalite”

Fuar öncesinde mutlaka bir ön hazırlık evreniz olmuştur. Şuan fuarda ilk kez sergilediğiniz ürün gruplarınız var mı?

“Fuarda görücüye çıkardığımız epey çeşit yeni ürün gruplarımız var. Minnie ve Mickey gruplarımız, figürler, buzdolapları, çay setleri ile ağırlıklı olarak lisanslı ürünlerimiz yer alıyor. Çocukların sevilen çizgi filmi Frozen temalı ev aletlerimiz ve mutfak setlerimiz var. Ürün gruplarımız genel olarak Disney ve lisanslı ürünlerden oluşmaktadır. Bunun yanında yine ilk kez sergilediğimiz Sensi markalı peluş grubunda yerel markamız bulunuyor. Bu Sensi markalı ürünlerin imalatını Endonezya’da gerçekleştiriyoruz. Fuarda yer alan bu Disney grubundaki ürünleri de kendimiz tasarlayarak, kendimiz ürettiriyoruz. Tasarım aşamasında birçoğunun dizaynları bize aittir. Outdoor gruplarımızda da yeni ürünler yer alıyor. Daha ulaşılabilir fiyatta ürünler çıkartıyoruz ki, tüketici tarafından her kesime hitap edebilsin. Çeşitli fiyat aralıklarında çok kademeli ürünlerimiz var. Hepsinin ortak noktası ise kalitenin ön planda olmasıdır.”bunu kullan DSCF9909

Fuar ne ölçüde beklentilerinizi karşıladı? Ziyaretçi profilini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Geçen seneye kıyasla bu yıl daha verimli bir fuar geçiriyoruz. İlk gün çok daha hareketli geçmesine rağmen diğer günler daha sakin bir atmosfer vardı. Bunda 29 Ekim nedeniyle bazı şirketlerin yarım gün tatil olmasının etkisi olabilir. Önümüzdeki yıl fuar tarihlerinde bu gibi detayların göz önünde bulundurulması gerekebilir. Geçen yıl seçime denk gelmişti, bu yıl bayramla çakıştı. Gelecek yıl daha isabetli bir tarih tercih edilmesi fuar adına faydalı olacaktır. Lisanlı ürünlerin haklarını alarak Türkiye içinde dağıtım faaliyetinde bulunduğumuz için iç piyasaya yöneliyoruz. Lisanslı ürünlerimiz için Türkiye’de, Avrupa’da ve Uzakdoğu’da üretim yaptırıyoruz. Hangi fabrika daha uygun, sistemli ve kaliteli üretim yapıyorsa tercih noktasında buna dikkat ediyoruz.”

Gelecek yıl tekrar fuara katılım sağlamayı düşünüyor musunuz?

“Sektör bizim sektörümüz, fuar da bizim fuarımızdır. Bunu her anlamda desteklememiz gerekiyor. Önümüzdeki yıl daha verimli bir fuar olmasını temenni ediyoruz.”

 Yakın tarihte yurt dışında katılmayı planladığınız bir fuar var mı?

“Yurt dışı fuarlarına ziyaretçi olarak katılım sağlıyoruz.”

Oyuncak sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörün yaşadığı ortak sıkıntılar nelerdir?bunu kullan DSCF9920

“Baktığınızda zaten genel anlamda dünyada da, Türkiye’de de ticarete de çok büyük sıkıntılar var. Dövizdeki yükseklik, kur artışı gibi ekonomik kriterler sektörü etkiliyor. Bunun yanında ülkemizin içerinde bulunduğu süreç ister istemez etkiliyor. Kaliteyi doğru fiyatla müşterilerimiz ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bunu yaptığımız sürece, yenilik kattığımız sürece mutlaka başarılı gelecektir.”

2016 yılı Mercan Oyuncak için nasıl geçiyor?

“2016 yılı bizim için olumlu geçiyor. Ama şöyle bir ince çizgi de var bunu göz ardı edemeyiz; çok daha olumlu olması gerekirdi. Bunda ülkemizde yaşanan politik olayların, ekonomik dalgalanmaların ve elimizde olan olmayan sebeplerin payı var. Tüm bu etkenlerde ister istemez ekonomiye olumsuz olarak yansıyor. Yıllar içerisinde bu süreçleri çok yaşadık. Biz bildiğimiz yolda emin adımlarla ilerlemeye gayret gösteriyoruz.”

#MercanOyuncak #Mercan #Oyuncak #Ürün #ortaknokta #kalite