Anasayfa » HABERLER » Matrax Oyuncak: Vergilendirme tahsilat odaklı olmalı

Matrax Oyuncak: Vergilendirme tahsilat odaklı olmalı

Sektörde yarım asırlık deneyime sahip Akçiçek Oyuncak, “Matrax Oyuncak” markasıyla İkitelli’de yıllık üretim kapasitesi 1.100.000 adet oyuncak olan 3000 m2’lik bir alana kurulu fabrikasında, futbol ve basketbol gibi sporların oynanabileceği minyatür masa üstü/ayaklı, iç mekan/dış mekan oyuncakları gibi eğitici, öğretici ve eğlendirici oyuncaklar üretiyor. İstoç’ta bulunan satış mağazasının yanı sıra Türkiye genelinde yaygın bir satış ağına sahip firma iki ana grupta 60 farklı ürün çeşidiyle Türkiye ve dünyada önde gelen zincir mağazalarda yer alıyor. Sektör dinamiklerini takip etmek için ülkemizde ve yurt dışında fuarlara katılan Matrax, güncel teknolojileri ve yeni gelişmeleri yakından izliyor. “Hedefimiz aynı bundan 52 yıl önce Osman Urkaç’ın yaptığı gibi piyasanın talep ve isteklerine cevap verebilecek yeni ürünleri yerli olarak üretebilen öncü bir firma olmaktır,” diyen Matrax Toys ihracat sorumlusu Hüseyin URKAÇ sorularımızı cevapladı.

Matrax Oyuncak olarak kuruluş hikâyenizden kısaca bahseder misiniz?
“Firmamız 1971 merhum Osman Urkaç tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda yalnızca iki model ürün üreterek ticaret hayatını sürdürmüştür. 1980’li yıllarda Almanya Nürnberg’de gerçekleşen fuara katılım sonrasında ise günümüz Matrax Oyuncak şekillenmeye başlamıştır.”

Ürettiğiniz ve oyuncaklar hakkında bilgi verebilir misiniz?
“Temel olarak futbol, spor, eğitici ve ahşap oyuncaklar üzerine yoğunlaşarak bu alanda uzmanlaşmış bir firmayız.”

 

HEDEF ÖNCÜ FİRMA OLMAK
Bünyenizde yer alan ürün grupları ve markalar ve bu yılki yeni ürünler hakkında bilgi verir misiniz?
“Firmamızın ürün gamı yıllar içerisinde piyasamız tarafından benimsenmiştir ve kendi alanımızda yeterli pazar payına ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu sebeple 2024 yılı ve sonrası için yeni bir yapılanmaya girdik. Mevcut ürünler üzerinde ekstra mesai harcamak yerine ülkemizde üretimi olmayan yeni ürünlere yoğunlaştık. Bildiğiniz üzere dünyada trendler çok hızlı değişmekte biz de yeni taleplere hızlı reaksiyon vermek için hızlı bir dönüşüm içerisindeyiz. Hedefimiz aynı bundan 52 yıl önce Osman Urkaç’ın yaptığı gibi piyasanın talep ve isteklerine cevap verebilecek yeni ürünleri yerli olarak üretebilen öncü bir firma olmaktır.”

Bulunduğunuz sektörde sizi farklılaştıran ve öne çıkaran prensipleriniz nelerdir?
“Açıkçası oyuncak üreticileri, toptancıları, ithalatçıları ve perakendecileri bütün bir ekosistem olarak görüyoruz. Bu bütünün bir parçası olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Her bir meslektaşımız gibi prensiplerimiz var lakin en temel olanı konuşmak gerekirse tabiki ‘dürüst ticaret’.”

2023 yılınız nasıl geçiyor? Önümüzdeki döneme ait hedef ve projeleriniz nelerdir?
“Oldukça zorlu bir yılın içerisindeyiz. Hem iç piyasada oluşan ciddi daralma hem de ihracatımızı olumsuz etkileyen Çin faktörü işleri oldukça zorlu hale getirmekte. Bu süreci en az hasarla atlatmak kısa vadede temel hedefimizdi. Önümüzdeki yıl ve sonrası için yapılacak olan projeler ise sürpriz olsun.”

İnternet satışları ve sosyal ağlar konusunda çalışmalarınız var mı?
“İnternet satışlarını doğrudan yapmaktan ziyade iş ortaklarımızla sanal pazarlarda ilerleme gayretindeyiz. Ancak yurt dışı e-ticaret platformlarında daha agresif ve rekabetçi çalışmalar içerisindeyiz.”

FİRMALARI KENDİ YERLERİNDE ZİYARET ETMEK DAHA ETKİLİ
Katıldığınız fuarlar ve etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz?
“Yurt içerisinde gerçekleşen tüm fuar ve etkinliklere eksiksiz katılmaya özen gösteriyoruz. Bu yıllardır birlikte yol yürüdüğümüz iş ortaklarımızla vakit geçirmek ve doğru bir şekilde ticaretimizi sürdürmek için en etkili yol. Diğer taraftan yurt dışında yalnızca Spielwarenmesse’ye katılım sağlıyoruz. Çünkü diğer fuarlara ayrı ayrı bütçe ayırmaktan ziyade, firmaları kendi yerlerinde ziyaret etmenin daha efektif olacağı kanaatindeyiz.”

REKABETTE SÜBVANSİYONA İHTİYAÇ VAR
Sektörde genel anlamda üretimde yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara sizin çözüm önerileriniz nelerdir?
“İş gücüne erişim en temel sorunlardan. İhtiyaç anında gerekli personel sayısına ulaşmak her zaman çözmeye çalıştığımız bir durum. Diğer taraftan ihracatçı olarak şunu belirtmeliyim ki, Çin ile rekabetimizde ihtiyaç duyduğumuz sübvansiyona sahip değiliz. Bu da yeni pazarlara açılırken yahut mevcut pazar payımızı korumaya çalışırken karşılaştığımız önemli bir handikap.”

VERGİLENDİRME TAHSİLAT ODAKLI OLMALI
Ticaret Bakanı ile görüşme yapsanız, neleri dile getirmek isterdiniz?
“Üç temel başlıkta taleplerim olurdu. İlk olarak çok ütopik olacak ancak vergilendirmenin tahsilat odaklı olmasını talep ederdim. En azından imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalara böyle bir yardım yapılmalı. Enflasyonist ortamda aylar sonrasında tahsilat yapacak şekilde bir düzenin ortasındayız ve gider kalemlerimizin neredeyse tamamı nakit. En azından vergilendirme noktasında böyle bir jest rahat nefes almamıza yardımcı olacaktır. İkinci konum finansman maliyetleri olurdu. Yüksek faiz her birimizin başına bela olduğu gibi Eximbank gibi kurumların kredilerinde de ciddi daralmalar meydana geldi. Son olarak da sübvansiyonlar konusunu gündeme alırdım.”

TEMEL SORUN YATIRIM MALİYETİ
Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
“Bu soruyu imalatçı açısından cevaplandırmak isterim. Geleneksel oyuncaklar ve üretim metotları ile imalat sektörümüzü uzun yıllar ayakta tutamayız. Bizim de trendlere ayak uydurmamız gerekmekte. Tabi burada temel sorun yatırım maliyeti. Çok sayıda meslektaşımız bu sebepten ötürü potansiyellerini tam olarak açığa çıkaramamakta. Çözüm ise yine devlet tarafından verilecek olan teşviklerden geçmektedir.”

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj veya önemine binaen eklemek istediğiniz bir konu var mı?
“Öncelikle benimle bu hasbihali gerçekleştirdiğiniz için siz değerli Toyuncak ekibine teşekkür ederim. Sektörümüzün devamlılığını sağlamak için gençlere daha fazla alan açılması gerektiği kanaatindeyim. Genç yöneticilerin dinamik ve güncel bakış açıları büyüklerimizin deneyimi ile bir araya geldiğinde gerçek potansiyelimize erişeceğimize eminim. Konusu açılmışken bu hususta desteklerini bizden hiç esirgemeyen babam Sn Abdulkadir Urkaç ve amcam Sn Turgay Urkaç’a sonsuz şükranlarımı iletmek isterim.”

#akçiçek @matrax #hüseyinurkaç #AbdulkadirUrkaç #matraxtoys