Anasayfa » SEKTÖR » Matematiği Eğlenceli Hale Getiren Adam!

Matematiği Eğlenceli Hale Getiren Adam!

“Bursa’da Bir Matematik Öğretmeni 18 Yıldır Akıl Oyunlarıyla Uğraşıyor”

İbrahim Halil Demir, farklı açıdan bakıyor dünyaya. Hayata çocuk gözüyle bakıyor. Çocuklar doğru eğitilirse toplumun tamamının düzeleceğine inanıyor. Çocuklarımız ülkemizin geleceği ise bu gelecek basit bir yaklaşımla geçiştirilemez. Yarının büyükleri bilgiden, birikimden, teknolojiden ve gayretten mahrum bırakılamaz. İşte bu bilinçle çıkmış yola… “Oyun, öğrenmenin en eğlenceli ve etkin yoludur” düşüncesinden yola çıkarak çocuklar için eğitici oyuncak projesini hayata geçirmiş. İthalat çöplüğü haline gelen ülkemizde ekonominin kurtuluşu üretmek ve imalat yapmaktan geçtiğini belirtiyor. NewToys firmasına yeni oyuncaklar tasarlamaya ve danışmanlık yapmaya başlamış “Kota, Hızlı matematik, Rota, Sihirli şekiller, Twin Game, Süper Fırıldak gibi” ürünleri bulunmaktadır. Görüşme için hocamıza gittik. Sağ olsun bizi kırmadı. Kendisiyle kısa bir söyleşi yaptık.

Yeni akıl oyununuz “KOTA”yı diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir?
Kota oyununu Kota Big ve Kota Junior olmak üzere iki varyasyonda yaptık. “Kota Junior” ile küçük yaş guruplarına hitap ederken, “Kota Big” versiyonuyla daha büyük yaş gurupları ve aile içinde oynanabilecek eğlenceli bir oyun haline getirdik. Kotanın en belirgin özelliği dikkat, görsel algı, hafıza, odaklanma, el-göz koordinasyonu, el becerisi, zamanın etkin kullanımı, ilişki kurma, renkler, birlikte oynama ve rekabet etme gibi birçok kazanım ve özelliği bir arada bulundurması ve oyunculara inanılmaz keyifli anlar yaşatmasıdır. Bu oyuncakla birlikte ebeveynlerde çocuklarıyla birlikte eğlenceli ve kaliteli zaman geçirme fırsatını bulacaklar.

Öğretmenler ya da anne-babalar bu oyunları neden tercih etsin?
Okullarda ve evlerde çok sayıda oyuncak mevcut. Bu oyuncaklar amaçsız, sıradan ve kalitesiz ithal mallar olabiliyor. Yığınla basit ve ucuz oyuncak alarak çocukları mutlu edemezsiniz. Bilinçli insan, oyuncak alırken içeriğine dikkat etmek zorundadır.Bir eğitimci olarak bir oyuncağı tasarlarken ilk öncelikli kriterim oyuncağın çocuğun eğitimine doğrudan katkı sağlamasıdır. Danışmanlığını yaptığım NewToys firmasıda eğitime katkı yapmayı ticari kaygıların çok daha önünde tuttuğu için çok güzel bir ahenk içinde çalışmaktayız. Ürünlerimiz incelendiğinde bu fark zaten hemen fark ediliyor. Bilinçli veli ve eğitmenlerin ilgisini çekiyor. Konferanslarımızda, fuarlarda ve eğitmen eğitimi kurslarımızda çok olumlu tepkiler ve yapıcı eleştirilerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu da bize ekstra motivasyon sağlıyor. Günümüzdeki oyuncak kirliliğini göz önüne aldığınızda, bizim ürünlerimiz anne-babalar ve eğitmenler için bulunmaz bir nimet, harika eğitim materyalleri olarak kabul görüyor. Ürünlerin tasarım ve üretimlerinin tamamen yerli olması ve Türkiye’de üretilmesi yedek parça açısından avantaj sağlıyor, oyuncağın herhangi bir parçasının kaybolması oyuncağı çöpe atmanızı gerektirmiyor.

Oyun, oyuncak ve matematiğe dair son sözlerinizi alalım hocam.
Üç kelimede birbiriyle ilişkilidir aslında. Matematik hayatımızın her alanında yer alan ve her yerde ihtiyaç duyduğumuz bir bilim dalı. Oyun ise çocuklarımızın yaparken mutlu olduğu, keyif aldığı ve hayatı keşfettikleri bir eylem. Dolayısıyla onları hayata hazırlarken bu iki olmazsa olmaz kritiği bir arada vermeliyiz. Oyun ve oyuncaklar matematiği öğretmede mutlaka kullanılmadır. Matematiğin hep zor tarafı değil, eğlenceli tarafı dikkate alınarak öğretilmelidir. Bu nedenle oyun ve oyuncağı öğreticiler çok sık kullanmalıdır. Dünyanın önemli ülkelerine gittim. Farklı fuarlara ziyaretçi olarak katıldım. Gördüklerim, düşüncelerimi ve yaptıklarımı doğruluyor. Uludağ Üniversitesinde bir hocam vardı kulakları çınlasın “matematikçilerin sayısı artarsa memleket o zaman adam olur” derdi. Matematikçilerin sayısını artırmak zorundayız. Kontrolsüz, zararlı, eğitici yönü olmayan basit ve ucuz oyuncak ithalatına ve satışına birilerinin dur demesi gerekiyor. Yakında evlerimiz oyuncak çöplüğüne döneceği gibi ciddi bir çevre kirliliğiyle karşı karşıyayız. Son günlerde toplumumuzda bununla ilgili farkındalık artıyor ve bu yönde çalışmalar başladı. Fakat an itibariyle bu çalışmalar yavaş ve yetersiz. Eğer toplumumuza faydalı olmak istiyorsak, onu ileri medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyorsak buna geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitiminden başlamalıyız. Önümüzde tek bir yol var, kaliteli toplum için kaliteli iş yapmak… Bireyler olarak kendi donanımlarımızı arttırırsak toplumda otomatik olarak ileri seviyelere
ulaşacaktır.

#matematik #akıloyuınları #akıl #oyun #İbrahimHalilDemir #NewToys