Anasayfa » HABERLER » Lulu Oyuncak mutluluk üretiyor

Lulu Oyuncak mutluluk üretiyor

 

 

Oyuncak sektörünün ilk kadın girişimci üreticisi Ahsen Uçar tecrübesi, tasarım gücü, işe olan aşkı ve dinamizmi ile oyuncak sektöründe kısa sürede iyi noktalara gelecek

 

Merhaba Ahsen Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

“Merhabalar; ben Lulu Oyuncak firma sahibi Ahsen Uçar. Uçarkid Oyuncak firmasının kızıyım.”

 

“MERCEDES’TEN İNİP MAKİNANIN BAŞINA GEÇİYORDUM”

Lulu Oyuncak olarak kuruluş hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?

“Elbette. Ben 2005 yılında Eminönü’nde babamın firması Uçarkid Oyuncak’ta satışta başladım. Üniversite eğitimim bittikten sonra artık kendimi işimle alakalı diğer alanlarda da geliştirmem gerektiğine karar verip işletme, muhasebe, kalıplama, makine vb. eğitimler aldım. Kimi zaman fabrikaların gündüz vardiyalarında kimi zaman gece vardiyalarında çalıştım. Şöyle bir olaydı; Mercedes’ten inip mavi önlüğümü giyip, makinanın başına geçiyordum. Fabrikadaki ustam en iyi öğretmenimdi ve çalışanlarla da hala görüşürüm. Mavi önlüğümde hala durur, gurur duyarım. Aşağı yukarı öğrenme sürecim 2 yıl devam ettikten sonra, 2021’de kendi kalıbımı yaptırıp, başlamaya karar verdim. Kalıp ve ürün hazırlıklarından sonra da 2022’nin başlarında resmi kuruluş ve satışlara başladım.”

Büyük bir oyuncak ailesi grubunun içinde yetişmek size sektörde ne gibi katkılar sağlıyor?

“Evet güzel bir soru. Çünkü imalat, tasarım, sanayi bilgisi, insani iletişimin yoğun olması, para kontrolü, hedef kitlenin doğru seçilmesi gibi bir sürü etkenin bir araya getirilmesi gerekir ki şirket ilerleyebilsin. Ama söz konusu oyuncaksa en başa tasarımı koymamız gerekir bence. Doğduğumuz günden beri işin bir şekilde içinde olduk. Babam bizi çocukken Eminönü’ne götürürdü, bazen fabrikaya götürüp montajda kadınların yanına oturturdu. Onun dışında aile toplandığı zamanlarda bile herkes oyuncakçı olduğu için illaki iş konuşuluyor. Kimi zamanlarda birbirimize yardımcı oluyoruz. Uçarların bir üyesi olduğum için mutluyum.”

 

Ar-Ge ve innovasyon çalışmalarınızda dikkat ettiğiniz özellikler nelerdir?

“Yeni bir ürün yapmaya karar verdiğim zaman, öncelikle dünyadaki muadillerine bakarım. Sonra uzun uzun düşünürüm, zihnimde oturmadan ürüne kendi içimde onay vermem. Yaptığım her ürünü önce eve getirip günlerce kendim birleştirip paketlerim ve ilk numuneleri kendime ayırırım. Ürün zamanla kendisini geliştirir. Mesela renk değişikliği, paketinin güzelleşmesi, tasarım değişikliği gibi süreçlerden geçtikten sonra uluslararası test belgelerimi alırım. Bütün ürünlerimi de orijinal hammaddeden basarım. Ve her zaman kendi işime odaklanırım.”

 

FARKI TASARIMA VERDİĞİ ÖNEM

Lulu Oyuncak olarak oyuncak sektöründe sizi farklılaştıran ve öne çıkaran prensipleriniz nelerdir?

“İlk olarak oyuncak sektöründe her anlamda hiçbir yardım almadan tek başına varolmuş tek kadın benim. Bir de işimi çok eğlenerek yapıyorum. Kalite ve tasarıma çok önem veriyorum. Mesela tasarım olarak mantığıma ters gelsin, ürün çok satsın yapmam girmem o işe.”

 

2022 yılı gerek ciro gerek proje ve faaliyetler anlamında nasıl geçti? 2023 yılı hedef ve projeleriniz nelerdir?

“2022 yılında ne kadar ciro, proje ve faaliyet hedefim varsa hepsini gerçekleştirdim. Çılgın bir yıldı. 2023 yılı içinde projelerim ve hedeflerim var.”

Ülkemizin ve dünyanın zorlu günlerden geçtiği bu süreçte siz Lulu Oyuncak olarak nasıl bir strateji ile ilerlemeyi planlıyorsunuz?

“İlk stratejimiz sermayemizi korumak. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun ticaretin doğası risktir ve işletmenin girişinde de şöyle denir; her arz kendi talebini oluşturur ve en büyük sıçramalar zor dönemlerde risk alarak başarılır. Ben firmamı kurduğumda tam doların 8 liradan 18’e yükseldiği dönemdi. Geri çekilmedim ya da ürünleri bekletip değerlenmelerini de beklemedim. İlerlemek için satış yapıp hemen yeni ürün yaptım. Yeni ürün yaptırmadığım zamanda tasarımlarını yaptırdım.”

 

“KAR DA ZARAR DA AYNI KAPIYA ÇIKIYOR; TECRÜBE”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Öncelikle sürecin tadını çıkarmak gerek. Çünkü ekonomik olarak kimi zaman kar kimi zaman zarar ediyor şirketler. Kar da zarar da benim gözümde aynı kapıya çıkıyor; tecrübe. Kesinlikle eğitici ve hep düşünmek zorundayız. Bu süreç biraz rayına girsin oyuncak üretiminde Türkiye ciddi pay alır dünyada.”

 

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

“Herkese iyi eğlenceler diliyorum çünkü biz mutluluk üretiyoruz ve dağıtıyoruz.”