Anasayfa » SEKTÖR » Lolliboni yatırımları ile tüm dünyaya ihracat yapmaya odaklandı

Lolliboni yatırımları ile tüm dünyaya ihracat yapmaya odaklandı

Firma yetkilisi Yiğit Emre Yüksel’e Lolliboni A.Ş. hakkında merak ettiklerimizi sorduk…

Lolliboni A.Ş. ve firmanın zaman içinde gerçekleştirdiği gelişimi bizlere aktarabilir misiniz?

Lolliboni A.Ş. 2015 yılında Türkiye’de sağlıklı şeker tüketimini önceliği kabul ederek ve Tüm çocukların sevdiği, takip ettiği karakterlerin ürünlerine erişebilirliğini hedefleyerek kurulumunu gerçekleştirmiştir. Lolliboni A.Ş. üretimini yaparken Türk Sermayesi’ne önem vermiş ve yoğunluklu olarak Türk tedarikçi ile çalışma gerçekleştirmiş, ihracat yaparak da ürünlerin dünya çapında yayılmasına vesile olmuştur. LOLLİBONİ A.Ş. Son tüketiciye her konuda kaliteli ürün erişebilirliğini hedeflemektedir. Bu bağlamda plastik üretimini kendi bünyesine almış ve üretim faaliyetini, ürün çeşitliliğini genişletmiştir.

2018 yılına nasıl bir başlangıç yaptınız? Sektör ve firmanız açısından geçtiğimiz yılı değerlendirir misiniz, belirlediğiniz yıllık hedeflere ulaşabildiniz mi?

2017 yılında müşteri portföyümüzü ve distribütör ağımızı genişletmiş bulunmaktayız. Portföyümüzde bulunan mevcut müşterilerimizi hizmet kalitemiz ile tutundurarak yeni ürün çeşitliliğimiz ile de satış hızını arttırmış bulunmaktayız. Bu süreçte yeni satış kanallarına ulaşmak adına alt yapımızı oluşturmuş ve önceki yıllarda lisans ve ürün çeşitliliğinde yaptığımız yatırımlar ile 2018 yılına güçlü bir başlangıç yapmış bulunmaktayız.

%120 BÜYÜME HEDEFİ

Ciro ve büyüme rakamlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2017 yılında üretim kapasitesinde yapılan yatırımlar ile birlikte %84 artış sağlanmıştır. Üretim kapasitesinin artışına oranla pazardaki payımızda %55,7 artış göstermiştir.

Bu bağlamda 2018 yılında önceki yıllara oranla ihracat ve iç piyasa ağımız ile %120 büyüme hedeflemekteyiz.

Portföyünüze eklediğiniz veya eklemeyi düşündüğünüz yeni ürün çeşitleriniz var mı? Bünyenizde gerçekleştirdiğiniz yenilikleri öğrenebilir miyiz?

Hedeflerimizin arasında yer alan dünyanın her yerine, tüm satış kanallarına erişebilme; ürün çeşitliliğini arttırabilmektir. Bu bağlamda lisanslarımız ve üretim ağımızın da gücüyle her geçen gün ürün çeşitliliğimizi artırmaktayız. Gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışırken ebeveynler çocukları ile kısıtlı zamanlarda iletişim halinde olabilmektedir. Ürünlerimizi geliştirirken sağlıklı şeker tüketiminin yanı sıra; ürünlerimizin içerisinde aktiviteler, grup oyunları, kişisel gelişim araçları bulundurarak ebeveynler ve çocukların birlikte kaliteli zaman geçirmesini hedeflemekteyiz.

AVRUPA’DA İYİ BİR PAYA SAHİP

İhracata yaklaşımınız nasıl? Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Ticaret hacminizin en yüksek olduğu ülkeler hangileridir?

Türkiye’nin gelişen ekonomisinde ihracat büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizin dünya genelindeki gelişiminde rol almayı hedefleyen firmamız, Türkiye’nin üretim gücüne inanmakta ve bu bağlamda payına düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda yatırımlar yapan Lolliboni A.Ş. yerli üretimin gücüne inanmakta gerek kendi üretimi, gerek yerli tedarik yaptığı ürünler ile tüm dünyaya ihracat yapabilmek için çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Tarihçesine bakıldığında Türk ortaklı Romanya kurulumlu bir grup firması çatısı altında bulunan Lolliboni A.Ş. bunun avantajı ile beraber Hollanda ve Almanya’da bulunan dağıtım ağı ile de Avrupa’da hatırı sayılır bir paya sahiptir.

‘DÜNYADA GİDİLMEYEN ÜLKE BIRAKMAK İSTEMİYORUZ’

Dış ticaret hedeflerinizi ve ihracatınızı geliştirmek için yaptığınız çalışmaları öğrenebilir miyiz?

Şu anda 4 kıtaya yaklaşık 50 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeter mi? Tabi ki yetmez. Biz hedef olarak dünyada gidilmeyen ülke bırakmak istemiyoruz. Bunun için ihracat ekibimiz gece gündüz demeden yeni müşteri arayışında dünyayı geziyorlar. Şekerleme ve Oyuncak ile ilgili neredeyse dünyadaki bir çok fuara katılım sağlıyoruz. Yılda yaklaşık 5 ile 10 ülke arasında ihracat portföyümüze eklemeyi hedefliyoruz. Dış ticaretteki Şekerleme ve Oyuncak ürünlerinin payını artırarak ülkemizdeki cari açığı kapatmak, ihracat ile ülkemizi tanıtmak ve Türk ürünlerine olan güveni arttırmak öncelikli amaçlarımız arasında yer almaktadır.

E-Ticarete yönelik çalışmalarınız var mı?

İşimiz çocuklar olunca teknolojinin nimetlerinden yararlanmak zorundayız. Ürün erişebilirliğini global hale getiren E-ticaret kanalları da bunlardan biri. Günümüz şartlarında birçok firma müşterilerine tüm kanallardan ulaşabilmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmekte. E-ticaret de bunlardan biri. E-ticareti direk olarak kullanmamakla beraber mevcut portföyümüzde bulunan firmalar ile dolaylı yönden bu hizmeti veriyor bulunmaktayız.

D20’DEN FAZLA FUARA KATILIM

Yurtiçi ve yurtdışında hangi fuarlara katılım sağlıyorsunuz? En başarılı dediğiniz ve verim aldığınız fuar hangisidir?

2018 yılında yurtiçi ve yurtdışında 20’den fazla fuara katılım sağlayacağız. Dubai Gulfood, Ism Köln, Worldfood Türkiye, Spielwarenmesse Nürnberg, Alimenteria Barcelona, IAW Almanya gibi dünyada ses getiren fuarlara katılım sağlıyor olacağız.