Anasayfa » HABERLER » Külünkoğlu Oyuncak: İyi hizmet zevkli iş

Külünkoğlu Oyuncak: İyi hizmet zevkli iş

Rize’de Toptan ve Perakende Oyuncak ve Kırtasiye sunan Külünkoğlu Kırtasiye Oyuncak firma sahipleri Ahmet KÜLÜNKOĞLU ve Fatih KÜLÜNKOĞLU ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

1 IMG_9097Külünkoğlu Kırtasiye Oyuncak nasıl kuruldu?

Ticari tecrübe ve deneyimle geçen kırk yıllık bir sürede, piyasa ve şartların getirdiği sonuçlar neticesinde gıda sektöründeki kar marjının daralması ve rekabetin piyasada ayakta kalmayı zorlaştırdığı bir dönemde yani 2007 yılında daha karlı ve bölge piyasasının ihtiyaç duyduğu oyuncak ve kırtasiye sektörüne geçiş yaparak edinmiş olduğumuz tecrübe ve deneyimi bu alanda müşterilerimizin hizmetine sunmayı uygun gördük. Kısa zamanda sahip olduğumuz müşteri portföyünü genişleterek özellikle Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt ve Trabzon’da aranılan toplu dağıtım firmaları arasına girmeyi başardık. Her geçen gün genişletmekte olduğumuz hizmet ağıyla piyasadaki yerimizi üstüne koyarak kalıcı hale getirme azmimiz ve çabamız devam ediyor. Gayemiz ticari anlamda para kazanmanın yanı sıra dost kazanıp geniş bir aile haline gelerek babamızdan bize miras kalan bu anlayışı, bu ticari kültürü çocuklarımız ve hatta torunlarımızla devam ettirmektir.

 2 fdthdth

Sektörümüzün sıkıntıları nelerdir?

Sektörün sıkıntılarını farklı bölgelerden yurda giren kaçak ürünler, internet üzerinden yapılan satışlar ve merdiven altı diye tabir edilen üretim ürünlerinin vergi ve kullandıkları hammadde kalitesi yönünden taklit ve ucuz ürünlerin piyasaya sürülmesi gibi üç ana başlık altında toplayabiliriz.Sözü fazla uzatmamak adına bu üç başlıktan internet satışlarını örnek olarak  ele alırsak bize yaşatmış olduğu sıkıntı satılan ürünün gelen ürünle birbirini tutmaması ve bu yüzden verilen fiyatın bizim fiyatlarımızın altında gösterilmesidir.

Rize’deki tüketici lisanslı ürünlere bakış açısı nasıldır?

Sadece Rize’de değil servis ağımızın ulaştığı her bölgede halkın bilinçlenmeye başladığı lisanlı oyuncak konusunda vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda müşterilerimiz lisanslı oyuncaklara yönelmek istiyor. Fakat müşterisini iyi tanıyan esnafımız lisanslı oyuncakların fiyatının yüksek olması sebebiyle her vatandaşın bu oyuncaklardan alamayacağını bildiği için ağırlıklı olarak daha ekonomik ürünleri tercih ediyorlar. Piyasanın bu sıkıntısına duyarsız kalmayan bazı firmalarımız, örneğin Fen Oyuncak ( Dede plastik) ve güçlü plastik gibi firmalar yerli üretim olarak hem kaliteyi hemde piyasanın nabzını tutarak piyasa şartlarında her vatandaşımızın alabileceği yerli ve kaliteli ürünler üreterek bu anlamdaki sıkıntıyı bir nebze olsun gidermeye çalışmaktadırlar. Bu firmaların aynı zamanda bol çeşit ve ekonomik rahatlık sağlayarak vermiş oldukları hizmetler karşılığını bularak bizim de daha çok ürün satmamızı sağlamanın yanı sıra vatandaşlarımızın çocuklarına alamadıkları oyuncakları almalarına vesile olmaktadır.Bu hem bizi hem müşterilerimizi ve hemde vatandaşlarımızı memnun etmektedir.

3 IMG_1873Oyuncak sektöründe 2015-2016 yılları arasındaki fark nedir?

Türkiye ekonomisine endeksli olarak kişi başına düşen milli gelirin artmasıyla beraber vatandaşlarımızın alım gücüde artmaktadır. Haliyle ebeveynlerde ekonomik varlığın getirmiş olduğu rahatlıkla çocukların taleplerine daha fazla cevap vermektedirler. Talep bu yüzden her geçen gün artmakta ve bu da bizim satışlarımıza yansımaktadır. Özetleyecek olursak her yıl genişletmekte olduğumuz müşteri portföyü nüde hesaba katarak şunu söyleyebiliriz ki her yıl bir önceki yıldan daha verimli olmaya devam etmektedir.

Sektöre sunacağınız ürünleri nasıl tespit ediyorsunuz?

Satış yapacağımız ürünlerdeki tercihimiz için çocukların müşterilerimizden talep ettiği ürünler bizim için belirleyici olmaktadır. Bunu yazarken şunu da ifade etmek gerekir ki üretici firmaların piyasaya çıkarttığı yeni ürünler ve onların bizi yönlendirmesi de belirleyici unsur olarak bize fikir vermektedir. Oyuncak üretimi ve satışı konusunda Tv kanallarının oynatmış olduğu çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkisini düşünecek olursak bu çizgi film karakterlerinin oyuncaklarını talep etmesi de üretilen oyuncaklar hakkında belirleyici  unsur olarak göze çarpmaktadır. Bizim burada en fazla dikkat ettiğimi z oyuncakların sağlık açısında herhangi bir tehlike arz etmemesidir.

4 IMG_1882

Ödemelerdeki vadeler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sektördeki uzun vadeli ödemeler sıkıntı gibi gözükse de bizim bu sıkıntımızı çalıştığımız firmalar bizimle paylaşarak üzerimize düşen yükü hafifletmektedirler. Ticarette esas olan karşılıklı güveni temin ettiğimiz firmalarımızla çok daha uzun süre çalışma temennisiyle herkese hayırlı işler diliyoruz.