Anasayfa » SEKTÖR » Koçak Toys kısa zamanda hedeflerini gerçekleştiriyor

Koçak Toys kısa zamanda hedeflerini gerçekleştiriyor

kocajKoçak Toys firma sahibi Ramazan Koçak ile firması ve oyuncak sektörünün durumu hakkında bir söyleşi yaptık.

28 yıllık sektör tecrübemizle, yokluktan gelerek, Koçak Toys’u açtık. Yeni bir firmayız ama tecrübemiz var. Seçerek ürün koyuyoruz, kaliteli ürün satıyoruz. Müşteriye nasıl davranacağımızı biliyoruz. İnsanlara nasıl hizmet edeceğimizi biliyoruz. Biz öyle terminalde elimizde tezgâhla oyuncakçı olmadık. Oyuncağın O’sundan Z’sine kadar her şeyini bilerek oyuncakçı olduk. Bize babadan, dededen kimseden miras kalarak biz bu işi yapmadık, kendi tırnaklarımızla kazıyarak yaptık. Tezgâhımızı kurduk, inşâAllah daha ilerilere götüreceğiz. Ramazan Koçak olarak Koçak Toys ismiyle İstoç’ta firmamızı açtık. Toptan ağırlıklı olarak hem toptan hem de perakende satışlarımızı yapıyoruz. Kaliteli, eğitici oyuncak gruplarını ön plana çıkararak, tabandan, çıraklıktan gelen tecrübemizle kısa zamanda attığımız adımlarla sektörde güzel noktalara gelmeyi düşünüyoruz. İşimizi bilerek, insanları tanıyarak işimizi en güzel şekilde yapıyoruz. Cenab-ı Allah bize bu günleri gösterdi, İnşâAllah daha büyüyerek, daha düzenli bir şekilde işimizi yapacağız.

Hedefler

Şu ana kadar planladığımız hedefleri yerine getirdik. Kademe kademe hedeflerimizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ana okulu grubu gibi bildiğimiz, ticaretini yapabileceğimiz daha büyük gruplara girmeye çalışacağız. Eğitim sektörüne ağırlık vereceğiz. Bu alanda attığımız adımların faydasını 1 sene gibi kısa bir süre içinde göreceğiz.

Şu ana kadar sektörde var olan tecrübemizle, oyuncağın her şeyini bilmemizle paralel olarak, seçerek, kaliteli ürünlerimizi raflara koyuyoruz, ürünü bilerek, insanlara tanıtarak iyi hizmet sunuyoruz. Bu iş sadece ürünü poşete koy, müşteriye ver, parayı al değil. Piyasada bu işi yapan, asıl çıraklıktan, mücadele ederek gelen bizim gibi tezgâhtar çok azdır. Hamdolsun, Cenab-ı Hakk bize bu günleri gösterdi, inşâAllah daha iyisini de gösterir.

Sektörün bu günü ve geleceği

Çok büyük bir sektör haline gelen oyuncak sektörümüzde insanların kaliteye verdiği önemden dolayı artık kalite ön plana gelmiş durumda. Bu işi yapan herkes bunun farkında ve artık kalite malzeme sunmanın gayreti içinde.

Fiyat & Kalite

Firma olarak tüm faaliyetlerimizde önceliğimiz kalite olmuştur. Bu ana kadar yaptığımız satışlarda bir iade olmaması bunun en belirgin ispatı sayılır. Ben kendi doğrularımı yapmakla mükellefim, doğru yaptığıma da inanıyorum. Mağaza dizaynımızla ilgili bile birçok insan çok beğendiğini söylüyor. Kısa zamanda yol alarak daha büyük, geniş alanlarda işimizi devam etme planlarımız var.

Piyasadaki sıkıntılar

Açılışımızdan şu ana kadar büyük bir sıkıntı yaşamadık. Ama oyuncak dünyasının en büyük sıkıntısı sektörümüzde olduğu gibi tüm sektörleri de etkileyen döviz kurundaki dalgalanmalardır. Dolar kurunun bir dengede durmaması ve yükselmesi durumunda toptancı zarar görüyor. Ama ticaretin % 99’u zaten rizikodur. Bu süreçte mutlaka batan da, kârlı çıkan da olacak ama her zaman önemli olan dürüstlüktür. Piyasada ödemelerde sıkıntı her zaman olur. Ama ben Koçak Toys’un sağlam firma ve kişilerle çalışmasından yanayım, 1-2 ay daha uzun vadeyle mal satayım ama sağlam adama satayım. Değeriyle para kazanayım ve değerli adama mal satayım ama vadeyi 1 ay uzun alayım, sorun değil. Düzgün adama, düzgün esnafa mal satmak önemli bir husus, biz de elimizden geldiği kadar bunu yapmaya çalışıyoruz.

Rekabet

Benim hiçbir kişiyle, firmayla rekabetim yoktur. İşimi en güzel şekilde yapmaya çalışırım ama değerinde mal satmayı, düzgün olmayı tercih ederim. Fiyatı kırıp, piyasayı bozmak gibi hareketlere girmem. Yurt dışı, Irak dahil, Azerbaycan, Özbekistan yurt içi İstanbul ve Anadolu’ya mal satan bir insanım. Koçak Toys, Koçak olsun istiyorsak, bunu elbette para kazanarak yapacağız. Biz bunların hesabını yapıyoruz, kimseyle rekabete girmeyiz. Piyasada bazı firmalar nereden, nasıl geldiklerini unutmuşlar ama biz nereden geldiğimizi asla unutmayacağız.