Anasayfa » HABERLER » Kimse güzel İstanbul’a zarar veremez, Artık İstanbul Muhafızları var

Kimse güzel İstanbul’a zarar veremez, Artık İstanbul Muhafızları var

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve TRT Çocuk ortaklığıyla hazırlanan ‘İstanbul Muhafızları’ çizgi dizisi 18 Haziran Cumartesi günü TRT Çocuk ekranlarında başladı.

‘İstanbul Muhafızları’ tarihi eserleri ve İstanbul’u korumak için geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve TRT Çocuk ortak yapımı ‘İstanbul Muhafızları’nın ilk bölümü 18 Haziran Cumartesi günü saat 13.25’te TRT Çocuk ekranındaydı.

Çocuklara İstanbul’u ve Tarihi sevdirecek!

İstanbul Muhafızları’nın 4 kahramanı Mehmet, Zeynep, Ali ve Elif; Rumeli Hisarı, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi ve Kapalı Çarşı gibi İstanbul’un tarihi mekânlarını Gürgen ve Azmi’den koruyacak. 4 arkadaş İstanbul’u kurtarırken, tarihi yerler ve İstanbul hakkında bilgiler vererek İstanbul’u ve tarihi sevdirecek. Pedagoglar ve tarihçilerin danışmanlığında hazırlanan İstanbul Muhafızları, aynı zamanda yeni kuşaklarda tarihi değerleri koruma bilinci oluşturmayı hedefliyor. İstanbul Muhafızları’nın bir diğer amacı ise unutulmaya yüz tutmuş mahalle kültürünü ve birlikteliğin gücünü çocuklara hatırlatmak. 3D tekniği ile hazırlanan İstanbul Muhafızları, her gün 13.25 ve 17.25’te TRT Çocuk ekranında yayınlanacak.

Kim bu muhafızlar?

Mehmet, Zeynep, Ali ve Elif… Onlar ‘İstanbul Muhafızları’… Gürgen ve Azmi ise tarihi eserlere zarar verme peşinde. Yıllarca tarih dersinden geçememiş Gürgen, tarihe ve tarihi eserlere düşman kesilir. İstanbul’un tüm tarihini silebilmek için yardımcısı Azmi ile birlikte tarihi yapılara zarar vermekle işe başlayacaktır. Ancak tahmin edemedikleri şey İstanbul’un artık sahipsiz olmadığıdır. Atletik ve girişken yapısıyla Mehmet, araştırmacı ve bilgili Zeynep, ürkek ama hayalci Ali ve sportmen Elif; tarih düşmanı ve tembel Gürgen ve Azmi karşısında İstanbul’un koruyucuları. Bir de onları tehlikelere karşı uyaran ve yol gösteren ‘ulu çınar ağacı’ var. İstanbul’un tüm tarihi yapılarına zarar vermek isteyen Gürgen ve Azmi’nin her girişiminde karşılarına dikilen İstanbul Muhafızları’nın macera ve eğlence dolu mücadelesi heyecanla izlenecek.

#İstanbulMuhafızları, #İstanbulBüyükşehirBelediyesiKültürAŞ,  #TRTÇocuk, #TRT, #Çocuk, #3D, #Kültür, #Tarih