Anasayfa » SEKTÖR » Kiklop özel ürünleriyle sektöre girdi

Kiklop özel ürünleriyle sektöre girdi

cubeMacar tasarımcı Erná Rubik tarafından geliştirilen 80’lerin başında tüm dünyayı olduğu gibi, ülkemizi kasıp kavuran ‘sabır küpü’ veya ‘zeka küpü’ olarak da bilinen küp bulmacaları dünyada en çok satılan oyuncak ünvanını açık ara hala koruyor…

V-Cube, küp bulmacaları fikrini Yunanlı Mühendis Panagiotis Verdes’in, yeniden ele alarak geliştirdiği küp bulmacalarının markasıdır.

Verdes’in 30 yılı aşan mühendislik pratiğinde üç boyutlu tasarımlara karşı özel bir ilgisi olmuştur. Emekli olduğu 2003 yılından başlayarak senelerdir tutkuyla ilgilendiği ‘hareketli bulmacalar’a daha fazla vakit ayırmış, sabırla çalışarak, dünyadaki ilk 6×6 ve 7×7 küp bulmacaları icat etmiştir. Verdes’in icadından önce 6×6 ve daha büyük bulmacaların geometrik kısıtlamalar nedeniyle imkansız olduğu düşünülürdü. Verdes bu düşünceyi yıktı. Geliştirdiği mekanizma daha küçük olan küplerden tamamen farklı olarak, küp dönme akslarının dik olarak birbirine denk geldiği, merkezleri birbiri içine geçen konik yüzeylerden oluşur. Teorik olarak da bu mekanizmayla – geometrik kısıtlamaları aşmak kaydıyla sonsuz katmanlı küp bulmacaları yapılabilir.

Küp mekanizmalarının patentleri 2004 yılında ödül almış, 2008 yılında seri üretime başlanmıştır. Panagiotis Verdes’in kurduğu Verdes Innovations S.A. firması tarafından üretilen V-Cube marka küpler, hem alıştığımız düz, dik açılı köşelerden oluşan biçimler, hem de ilk olarak V-Cube 7 için geliştirilen, ‘yastık’ tabir ettiğimiz kavisli sempatik görünümlü biçimleriyle 2×2’den 8×8’e kadar üretilmektedir. Ayrıca aynı boyda ve biçimde küpü, siyah veya beyaz plastik malzemeden edinme seçeneğiniz de vardır. Siyah plastikten olan üründeki beyaz yüzey, beyaz plastikten yapılanda yerini siyaha bırakmıştır. Kalan diğer beş renk her iki renk plastikte de aynıdır (yeşil, turuncu, sarı, mavi ve kırmızı). V-Cube kutusundan çıktığında dahi diğer küplere göre daha engelsiz ve kolay döner, tasarımı yağlama ve aşınma gerektirmeksizin her yöne kolaylıkla pürüzsüz dönmek üzere geliştirilmiştir. Bu özelliğiyle speedcubing için idealdir.

V-Cube ürünlerinin Türkiye distribütörü Kiklop, aynı zamanda Tantrix, Trax, 3D Crystal Puzzle, Professor Puzzle ve Hive gibi oyun markalarının da Türkiye distribütörüdür.