Anasayfa » PERAKENDECİ OYUNCAKÇILAR » Kette Plastik: “Çin’den de ürün gelmeli ki sektör küçülmesin”

Kette Plastik: “Çin’den de ürün gelmeli ki sektör küçülmesin”

  1. Toy-Bir Geleneksel Antalya Oyuncak Satıç ve Etkinlik Organizasyonu, 19-2} Ekim 2022 tarihinde Sueno Hotel Deluxe Belek’te düzenlendi. Kette Plastik firma yetkilisi Bilal Yoğurtçu ile organizasyonda bir söyleçi yaptık.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz”

Ben Bilal Yoğurtçu, 1974 yılında Elazığ’da doğdum. 2008’den bu yana Kette Plastik’te çalıçmaktayım. İlk içe baçladığımızda oyuncağın toptancılık ve imalat işini yapıyorduk. Daha sonra toptanı bırakıp, imalata yöneldik ve artık kendi ürünlerimizi satıyoruz. Bunun dıçında bir iki tane firmanın tüm Türkiye ve yurt dıçı satıçları için bayilik yapıyoruz.

  1. Toy-Bir’de istediğinizi alabildiniz mi”

Allah’a çükür istediğimizi aldık, hedeflerimize ulaçtık. İnçallah yarın da içler iyi gider, hedeflerin daha üzerine çıkıp, yolumuza devam ederiz. Bu organizasyona yeni ürünlerden birkaç kalem ürün getirdik. Yeni bir kumbara, birkaç tane fotoğraf makinesi, bisikletli setimiz çıktı. Diğer ürünlerimiz de satılıyor, ürün gamımıza sürekli yenilerini ekliyoruz. Yola devam daha yeni çeyler de gelecektir inçallah.

Müşterilerin sizi tercih etmesinin sebebi fiyat mı kalite mi”

Hem fiyat hem de kalite diyebiliriz. Ayrıca biz Türkiye’nin her tarafına ürün sattığımız için müçteri potansiyelimizi biz o kadar sıkmıyoruz. Müçterilerimi sıkmadığımızmiçin satıçlarımız çok iyi. Bu çekilde devam ediyoruz. Biz yerine göre bazen sıkılıyoruz ama müçterileri sıkmıyoruz.Diğer etken ise çeçit. Yani ortalama 100-200 kalem ürün satıyoruz ki bu da az bir ürün değil. Bir toptancı girdiği zaman en azından bir otuz-kırk kırk kalem ürün çıkarabiliyor. Bu da hem müçterilerin içine geliyor hem de bizim totalde iyi içler yağmamızı sağlıyor.

Toy-Bir etkinliğinin sizin için önemli nedir”

En azından senede bir kere görmediğimiz arkadaçlarımızı görüyoruz, onlarla oturup, sohbet ediyoruz. Biz pek Anadolu turuna çıkmayız. Bu arkadaçlar da İstanbul’a gelmez. Bizim ilk hedefimiz en azından çalıçtığımız insanlarla senede bir kere oturup, muhabbet etmek sohbet, ufak tefek ticaret yapmak. İkincisi de sektörün öncü firmalarından biri olduğumuz için burası artık bizim olmazsa olmazların içine girdi, artık burada olmak zorundayız.

2022 yılını nasıl görüyorsunuz”

Bir firma 2022 yılında eğer küçülmüyorsa bu bile bir büyüme sayılır. Çünkü bu yıl fiyatların sürekli artması, bizim fiyatlara yetiçemememiz, elektrik ve ham maddenin artması gibi durumlardan dolayı sıkıntılı ama kötü mü kötü değil. Çünkü sonuçta bir çeyler dönüyor. Firmalar zarar etmiyor. İnçallah 202} yılı iyi geçecek.

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj var mı” Sektörde çu anda çok boçluk var çünkü Çin’den ürün gelmiyor, sektörde küçülme oluyor. Sektörümüzün geniçleyebilmesi ve küçülmemesi için Çin’den ürün gelmesi çart. Zaten Türkiye’de üretilen ürünleri hiçbir firma Çin’den getirmiyor. Türkiye’de üretilmeyen ürünler oradan gelirse, mesela Samatlı gibi büyük bir firmanın Türkiye’de üretilen ürünlerle çarklarını çevirmesi zor.

Yani Çin’den ve Avrupa’dan da gelmesi lazım ki sektör küçülmesin. Çünkü Anadolu’ya gittiğimiz zaman, görüyoruz ki devasa oyuncak firmaları açılmıç. Bu firmalar raflarına yeterince çeçit ürün koyması lazım ki masraflarını çıkarabilsin. Yani Çin’den biraz daha iyi çeçitler gelsin, sektörümüz küçülmesin ve daha ileri gitsin.