Anasayfa » RÖPORTAJ » Kayyum Oyuncak: Antalya fuarları tarih rekabetine girmemeli

Kayyum Oyuncak: Antalya fuarları tarih rekabetine girmemeli

Toys Turkey fuarı esnasında Kayyum Oyuncak firma sahibi Bedri Ergin ile faaliyetleri ve Antalya fuarları hakkında görüştük

Toy-Bir ve Toys Turkey Fuarları tüm oyuncakçıları bir çatı altında toplamada başarılı mı?

Her iki fuarın da oyuncakçıları bir çatı altında toplama başarısı bence tartışılır. Büyüklerimiz daha iyisini bilirler fakat fuar tarihleri açıklanırken en azından bir araya gelinmesi gerekir. Yakın tarihli fuarlar hem katılımcı firmaları hem de müşterilerimizi maalesef bir seçim yapma noktasına getiriyor ve bunun sonucu olarak ayrılığa neden oluyor. Bu tür organizasyonları daha verimli hale getirmek istiyorsak her iki fuar içinde tarih rekabetine çok fazla girmeden planlanması gerekir. Şuan iki fuar organizasyonu bırakın sektörü bir çatı altında toplamayı birbirini baltalar duruma gelmiştir ve acil çözüme ihtiyaç vardır.

Her iki fuarda beklentilerinizi karşılıyor mu?

Kayyum Oyuncak olarak yeni bir firma sayılırız. Bu tür fuar organizasyonları yeni müşteri edinimi ve mevcut müşterilerimizle olan ticaretimize olumlu katkı sağlıyor. Her iki fuara da katılma fırsatımız oldu. Dönemi itibariyle yanlış tarihte olmasına rağmen çok şükür beklentilerimize cevap bulabildik. Birinde iş yaptık diğerinde ise tatil… Tatil de bir ihtiyaç:)

Bu organizasyondaki ziyaretçi profili nasıl?

Ziyaretçi profili maalesef iki organizasyonda da çok iyi görüntü vermedi. Müşteri listeleri hazırlanırken çok ince elenip sık dokunması gerekir. Katılımcı firmalar olarak bu organizasyonlara destek olmak ve iş yapmak için ciddi meblağlarda paralar ödüyoruz. Fakat bazen karşılaştığımız müşteri profilleri bizde hayal kırıklığına neden olabiliyor. Görmediğimiz bir çok değerli müşteriler ise hiç davet edilmemiş olabiliyor. Bu konuda fuar öncülüğü yapan kişilerin, üzerinde ciddi çalışılmış bir data ile davetli listelerini oluşturması gerekir. Tabi ki katılımcı firmaların görüş ve tavsiyeleri kulak ardı edilmeden adil bir liste oluşturmak önemli.

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2018 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

Türkiye’de şartlar sürekli değişkenlik gösteriyor. İthalatta yaşanan sıkıntılar malumunuz… Dolar baskısı, yüksek gözetim vergileri, gümrük mevzuatlarındaki yaptım oldular, artık piyasaya sunduğumuz ürünlerin kabuledilir satış rakamlarını zorlar hale geldi. Bu yönde İthalatçı firmaların çoğu artık üretime dayalı proje ve planlar içerisinde kendini bulur oldu. Kayyum Oyuncak olarak biz de yeni üretimlerimizi piyasaya sunmak için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Bence gelecek yıllarda katma değeri yüksek, kaliteli ve fonksiyonlu ürünlerin Türkiye’de üretimi daha fazla yoğunlaşacak.

#kayyum, #oyuncak, #fuar, #rekabet, #röportaj