Anasayfa » HABERLER » Kalitelisi ve sağlıklısı Fen Oyuncak’ta!

Kalitelisi ve sağlıklısı Fen Oyuncak’ta!

Selin Günay: “Büyümek için üretime devam edeceğiz. Biz üreteceğiz, satacağız, tüketiciler alacak. Bu böyle devam edecek çünkü sonuçta çocuk çok önemli bir konu. Onlar için en kalitelisi ve en sağlıklısını üretiyoruz.”

Fen Oyuncak firma yetkilisi Selin Günay, 11. Kids Turkey 2018 fuarında faaliyetleri ve fuar hakkında bilgi verdi.

Fuarın 3. günündeyiz. Şu ana kadar fuarınız nasıl geçiyor?

1962 yılında kurulan ve bu fuarın ilk düzenlendiği tarihten itibaren her sene katılan bir firma olarak, fuarda bir düşüş görüyoruz. Fuarın ilk 2 günü güzel geçti ama bugün bir sakinlik hakim. Perşembe ve Cuma günü fuar çok yoğundu. Hem Anadolu’dan gelen firmalar ve hem de market zincir mağazalar standımızı ziyaret etti. Fakat Cumartesi tüm stantlara da baktığımda hareketlilik yok.

Biz firma olarak, bu sene baby setlerimizi yeni çeşitlerle genişlettik. Eklemeler yaparak, yeni kutu çalışmalarımızla ve renklerle sunduk. Bunun dışında hamurda çok yol aldık. Plastiğinin yanı sıra hamuru da 2 senedir kendimiz üretiyoruz. Art Craft markamızla kendi fabrikamızda ürettiğimiz kinetik kum ürünlerimizi beğeniye sunduk. Traktörler, ayaklı pota, garaj setlerimizde yenilikler yaptık. Hamurda çok çalışmalar yaptık. 4lü konseptin dışında bir çok farklı set ürettik. Kinetik kumumuzu da bu fuardan sonra piyasaya sunacağız. Pek çok lisansımız ile birlikte yenilikçi oyuncaklar ile ilerlemeyi düşünüyoruz.

2018 yılımız…

2018 yılı güzel başladı ama Dolar ile ilgili yaşananlar yalnız ithalatçıyı değil, üretici firmaları da etkiledi. Çünkü bir üretici olarak hammaddeyi Dolar ile alıyoruz. Kutusu, ambalajı, etiketi gibi kalemlerde de her hafta yeni bir zamla karşılaştık. Otomotivden, inşaata, tekstilden, yayıncılığa, teknolojiden gıdaya kadar birçok sektörde maliyetler kur baskısından kaynaklı yarı yarıya yükseldi. Maliyetler artınca ürün fiyatları da zamlandı. Fiyatların artmasıyla alım gücü de artmış olsaydı, sorun olmayacaktı ama öyle olmadı. Alımlar azaldı, o yüzden pek çok firma da batma noktasına geldi.

Firma olarak ülkemizin bu durumdan bir an önce çıkması için üretim konusunda daha da iyisini yapmak için elimizden geleni yapacağız. Bu dönemde ihracat daha da önemli hale geldi, bu yönde de elimizden geleni yapıyoruz. Daha çok ihracat yapmak için gayret ediyoruz.

Fen Oyuncak’ın önümüzdeki dönem hedefleri nelerdir?

Piyasa koşullarına bağlı olarak hareket ediyoruz ama biz durmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Sürekli yeni yatırımlarda bulunuyoruz, yeni kalıplar yapıyoruz. Hamur tarafında farklı çeşitlerle yol almak istiyoruz. Plastikte de çalışmalarımız sürüyor. Fuardan sonra farklı ürünlerle karşınıza çıkacağız, bunu da tabiki Toyuncak dergimizde ilanlarla duyuracağız.

Durmadan, daha çok çeşitle piyasaya doğru bir fiyatla ürün sunarak ve doğru bir politika ile mevcudiyetimizi koruyarak ürün gamımıza daha fazla çeşit eklemek hedefindeyiz, her zaman “yeni ürünlerle durmak yok, yola devam” diyoruz.

Büyümek için üretime devam edeceğiz. Biz yapacağız, satacağız, tüketicimiz alacak. Bu böyle devam edecek çünkü sonuçta çocuk çok önemli bir konu. Onlar için en kalitelisi ve en sağlıklısını üretiyoruz. Bu çizgimizi hiçbir zaman bozmak istemiyoruz.