Anasayfa » RÖPORTAJ » Kalite & Hizmet: Arta International

Kalite & Hizmet: Arta International

Arta International firma sahibi Fazilet Axelrod ile açmış oldukları perakende mağaza ve faaliyetleri hakkında röportaj yaptık.

Öncelikle Maslak UNIQ AVM’de açmış olduğunuz perakende mağazanız hayırlı olsun.

Firmanızın kuruluşu ve gelişim sürecini anlatır mısınız?

“Firmamız 2008 yılında dünyanın en iyi çocuk ayakkabı markası olan Pediped’in Türkiye dağıtımını alarak sektöre adım attı. Hemen arkasından çocukların çok sevdiği kendi çapında bir fenomen haline gelen Plasmacar’ı getirdik. Bu iki markayla başladığımız yolculuğumuz bugün çocuk ve bebek ürünlerinde en son trendleri yakalayan, annelerin vazgeçemediği ürünlerden oluşan çok ilginç bir marka gamıyla devam ediyor. Şu an dağıtımcısı olduğumuz 10 markamız var ve her biri kendi alanında çığır açmış markalar. Bizim şirketimizin de bu süreçte çok güzel bir reputasyonu oldu. Artık nerede ilginç bir ürün varsa mutlaka  bizim getirdiğimizi biliyorlar.”

‘HİÇBİR YERDE OLMAYAN OYUN VE OYUNCAKLAR BİZDE!’

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?

“Şu anda herhangi bir oyuncak mağazasına girerseniz, perakendeci kim olursa olsun, raflarda hep aynı ürünleri görürsünüz. Müşterilerin artık daha bilinçli olduğunu ve her yerde aynı oyuncakları görmekten bıktıklarını biliyoruz. Bizim mağazamızda genelin aksine, her yerde bulunmayan, oyun değeri yüksek, çocukların aileleriyle beraber keyifli vakit geçirip, hayal dünyalarını genişleten ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri oyun ve oyuncaklar var. Özel günlerde çocuklara hediye almak, doğru ürünleri seçmek büyük problemdi ama artık mağazamızla bu problemi çözdüğümüzü düşünüyoruz. Bizden alınan bir ürünün hem uzun ömürlü hem çok keyifli olacağını biliyoruz.”

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?

“Biz trendleri takip eden bir firmayız ve markalarımız da aynı oyuncak1şekilde çalışıyor. Dolayısıyla pazar nereye giderse markalarımız da orada oluyor zaten.”

İthalat yaparken karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

“Türkiye’deki en problemli iş nedir diye sorsanız direk ithalat derim. Ben hiçbir ülkede bu kadar saçma sapan bir düzen görmedim. Sürekli kurallar değişiyor ve kime hizmet ettiği belli olmayan yeni yeni testler, icatlar çıkartıyorlar. İthalat yaparken tabi ki belli maliyet hesaplamaları yaparak yola çıkıyoruz ama son dakikada vergilerde inanılmaz artışlar oluyor. Dolayısıyla ithalatçı hep gol yiyor.  Sonuçta doğal olarak fiyatlar artıyor ve perakende müşterisi zannediyor ki ithalatçılar inanılmaz paralar kazanıyor ama ithalatçı aslında sürekli devlete çalışıyor. Bazen de bu yapılan uygulamalarla bir sektörü tamamen bitirme noktasına getiriyorlar. Yani bir sabah kalktığınızda işiniz olmayabilir. Biz de bu yüzden ürün çeşitliliğimizi son üç yılda çok arttırdık. Artık herhangi bir yerde oluşacak kaybı diğer ürünler toparlayabilecek halde.”

‘EN YENİ ÇIKAN ÜRÜNLERİ BİZDE BULACAKSINIZ!’

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

“Öncelikle biz dünyayı ve trendleri çok iyi takip ediyoruz. Eğer yeni, fark yaratan bir ürün veya  marka çıktıysa bilin ki o marka bizimle çalışıyordur. Ben sürekli seyahat ettiğim için, yurtdışında takip ettiğim bazı mağazalar ve özel butikler var. Yeni çıkan bir ürün/marka mutlaka önce bu mağazalarda başlar sonra dünyaya yayılır dolayısıyla en yeni çıkan ürünleri bulup getirmemiz de sürpriz olmuyor. Bu konuda kendi kriterlerim de var tabi. Bir markanın bizim portföyümüze girebilmesi için mutlaka bir ihtiyaca cevap veren ve alanında öncü bir marka olması gerekiyor. Tabi kalite fiyat dengesinin de doğru olması çok önemli.”

‘ANA İŞİMİZ TOPTAN DAĞITIM’

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?

“Yıllar içinde çok güzel bir marka gamımız oldu ve bugün biz yurtdışında hangi firmayla çalışmak istersek isteyelim, kapılar bize sonuna kadar açılıyor. Bu da çok gurur verici tabi. Şu andaki markalarımızın en iyi şekilde Türkiye pazarında temsil edilmesi öncelikli hedefimiz. Perakende mağazamızı aslında bunun için açtık. Mağazamız toptan müşterilerimiz için de bir nevi showroom görevi görüyor. Şu andaki ürün gamımız o kadar çeşitlendi ki hepsini bir arada sergileyecek bir yer yapmamız şart olmuştu. Güzel bir showroom yapalım diye yola çıktık ama mağaza açmış olduk. Müşterilerimizin en büyük sorunu bizdeki ürünlerin tamamını tek bir çatı altında bulamamaktı. Online satışımız www.ar-ta.net’de devam ediyor tabi ama ürünleri görmek ve dokunmak bambaşka bir tecrübe ve müşterilerimizden de sürekli mağaza açmamızla ilgili talepler geliyordu, biz de artık bu talebe cevap vermemiz gerektiğini düşünerek ilk mağazamızı açtık. Ama bir noktanın altını çizmem gerekiyor. Biz perakendeci değiliz ve ana işimiz ve konsantrasyonumuz toptan dağıtım. Bunu değiştirmeyi düşünmüyoruz fakat mağaza sayımızı da gelecek talebe göre çoğaltabilecek güce sahibiz. İlk etapta iki yeni mağaza daha planladık. Uygun yer arıyoruz.”

‘TÜRKİYE’NİN EN ÜCRA KÖŞELERİNDEN BİLE SİPARİŞ ALIYORUZ’

Online satış ve sosyal ağlar alanında çalışmalarınız nelerdir?

“Online mağazamız bir yıldır aktif olarak hizmette ve orada da büyük bir potansiyel var çünkü perakende kanallarıyla ulaşamadığımız Türkiye’nin en ücra köşelerinden bile sipariş alıyoruz. Sosyal medya bizim için çok önemli. Artık klasik reklamlar ve pazarlama çalışmaları bence eskisi kadar etkili değil. Herşey sosyal medya üzerinden dönmeye başladı. Her markamızın kendine ait sosyal medya hesabı var ve profesyonel kişiler tarafından yönetiliyorlar.”

‘PERAKENDE DE EN BÜYÜK SORUN KİRALARIN ÇOK FAHİŞ OLMASI’

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

“Mağazacılıkta yeniyiz ama toptan tarafta tüm müşterilerimiz mağazacı olduğu için tüm sorunların farkındayız. Perakende de Türkiye’deki en büyük sorun kiraların çok fahiş olması. Sürekli yeni avmler açılıyor ve kiralama için inanılmaz paralar istiyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle fahiş bir düzen yok. Ama maalesef perakendeciler kendi arasında birlik olup bu düzene hayır diyemiyorlar. Bence kiraların küçük bir kısmı sabit, geri kalanı ciroya endeksli olmalı. Oyuncak sezonsal olmadığı için 12 ay indirim olması problem değil ama özellikle tekstil perakendesinde en büyük sorun müşterinin artık sezonda alışveriş yapmayıp indirimi beklemesi. Bu yıl perakendeyi vuran en büyük olay tabi ki ülkemizin maalesef içinden çıkamadığı terör sarmalı. Tam bir toparlanma olacak derken patlayan bombalar doğal olarak insanları korkutuyor ve ekonomiye olan güveni sarsıyor. Avmler perakendenin can damarı ve bu durumlarda insanlar doğal olarak avmlere gitmeyi istemiyorlar.”

PERSONEL OYUNLARI ÇOK İYİ BİLMELİ VE SUNMALI

Ülkemizdeki eğitim gereçleri sektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Eğitime yönelik ürünler kesinlikle çok hızlı bir büyüme gösteriyor, bunu da artık anne babaların daha bilinçli olmasına bağlıyorum. Bizim için de tabi çok güzel bir trend bu, çünkü bizde inanılmaz büyük bir oyun koleksiyonu var ve bu oyunlarımız hem okullarda, hem psikolojik danışmanlık merkezlerinde ve hem de özel eğitim merkezlerinde sıklıkla kullanılıyor. Eğitici ürünlerin satışı normal bir oyuncak satışından çok farklı. Personelin oyunları çok iyi biliyor ve sunuyor olması lazım. Biz de mağazamızda artık oyunlarımızı çok daha geniş bir kitleye, hak ettiği emeği ve özeni göstererek sunabiliyoruz.”

‘POTANSİYELİ 100% KULLANMALIYIZ’

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

“Türkiye son yıllarda çok zor dönemlerden geçiyor. Her sektörün kendine has problemleri var. Bu sorunları aşmak için devletin yapıcı bir şekilde destek vermesini umut ediyorum. Türkiye’de iş yapmak kolay değil ama büyük bir potansiyel var ve bizim bu potansiyeli 100% kullanabilmemiz için ekonomik olarak stabil bir çevrede çalışıyor olmamız lazım. İnşallah 2017’de özlediğimiz ve beklediğimiz ortamı yakalayabiliriz.”

#Kalite #Hizmet #ArtaInternational #Oyun #Oyuncak #Röportaj #OnlineSatış #Toptan #FaziletAxelrod