Anasayfa » RÖPORTAJ » Jumbo Oyuncak “düşlerdeki yaşam modelleri”

Jumbo Oyuncak “düşlerdeki yaşam modelleri”

t-43Uygun ürünlerin takibini en iyi şekilde yapan Jumbo Oyuncak zengin ürün çeşidini kaliteli hizmetiyle sunuyor. Firma Sahibi Selçuk Özdemir ile faaliyetlerini konuştuk

Jumbo Oyuncak nasıl kuruldu ve bugünlere nasıl geldi?

“Sektördeki boşluğu analiz ederek 1985 yılında kurulan Jumbo Oyuncak Örnek, inşaat firmamızın bir kolu olarak Akdeniz bölgesinde faaliyet göstermeye başladı. 30 yıllık ticari tecrübesiyle, bölgesel olarak sektörümüze uygun ürünlerin takibini en iyi şekilde yapan firmamız, toptan dağıtım ve pazarlama başlığı adı altında çok değerli müşterilerimize hizmetimizi servis araçlarımız ile mesafe gözetmeksizin ve istikrarımızdan ödün vermeden devam ettiriyor. Takibin ve devamlılığın geniş ürün yelpazesinde önemli bir madde olduğunu unutmadan, hizmetimizi müşterilerimizin raflarına taşımayı görev edinip güler yüzlü personelimizle hizmetlerimizi arttıracağımızın güvencesini sağlamak en önemli vizyonlarımızdandır. Ve bunu unutmadan yolumuza devam etmekteyiz.”

Oyuncak piyasasında hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz? Sunduğunuz ürünler nelerdir?

“Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz bölgesi aylık iş ortaklarımızı ziyaret ettiğimiz ve çalışmalarımızın en yoğun olduğu bölgelerdir. Ayrıca hizmetlerimizi bu zaman aralığında İç Anadolu bölgemize de taşımaktayız. Ürünlerimiz çoğunluk olarak ‘0’ yaş ila ‘12’ yaş ortalamasında ki çocuklarımızın hem eğlenip hem de eğitimine ve öğretimine katkıda bulunacak kaliteli ithal ve yerli ürünlerdir. Ayrıca sezonluk olmak üzere deniz malzemeleri de raflarımızda yerini almaktadır.”

Sektörde yeni proje ve hamleleriniz var mı?

“Ürünlerimizi daha hızlı raflara ulaştırmak adına online satış en önemli hedeflerimiz arasındadır. Firmamız talep ve bölgedeki ihtiyaç doğrultusunda ithalat ve imalata yönelip iş ortaklarımıza daimi ve memnun kalacakları hizmeti vermeye devam edecektir.”

Ürünlerin online satışı konusunda düşünceniz nedir? İnternet satışı alanında neler yapıyorsunuz?

“Online satış hem müşteriler hem de dağıtıcı firmalar için önemli bir husustur. İnternet üzerinden toptan ve perakende sipariş almaktayız, bu tür satışların müşterilere sunduğumuz öngörülerle zamanla artarak daha iyi olacağına inanmaktayız.”

Sektörde kendi alanınızda hangi konumda olmak istersiniz, hedefleriniz nelerdir?

“Sektörde bölgesel olarak çok fazla rekabetçi firma bulunmaktadır. Şu anki konumumuzu bir çıta daha yükselterek oyuncak imalat ve ithalat sektörüne lojistik firma olarak hizmet vermeyi isteriz.”

Firmanızın ürün ve hizmet anlamında diğer firmalardan farkı nedir?

“Ürünlerimizi müşterilerimizin satışını göz önünde bulundurarak ambalaj ve işlevinin en üst seviyede olmasına dikkat etmekteyiz.”

2014 yılı, satışlarınız ve büyüme planlarınız açısından nasıl geçiyor?

“Her geçen yıl en düşük %10 büyüme oranı ile satış grafiğimizi arttırmaktayız. 2014 yılı yerel satışlarımız açısından büyüme yolunda devam etmektedir. Turizm sektöründe hizmet veren müşterilerimizin bu yıl içerisinde yükselen bir ivme yakalamamış olması ve geçen yıllara nazaran aynı oranda kalması benim açımdan bir daralmadır. Hassas bir sektörde hizmet vermekte olduğumuzun farkındayız ve bu çerçevede hedeflerimizi çok yüksek tutmuyoruz.”

Perakende satışınız var mı? Kurumsallaşma alanında neler yapıyorsunuz?

“Toptan satış depomuzun giriş katında perakende satış yapmaktayız. Alım ve satışlarımızı tamamen elektronik ortamda yapmanın kolaylığı yanı sıra fiyat politikamızdan ödün vermemekteyiz.”

Türkiye pazarında oyuncak işinin bir toptancı açısından sıkıntıları nelerdir?

“Sektörün genel sıkıntısı ithal ürünlerde birbirinden görünüşte ayırt edilmesi zor olan kaçak ürünlerin piyasaya sürülmesi.”