Anasayfa » SEKTÖR » İthal oyuncağa karşı yerli üretim

İthal oyuncağa karşı yerli üretim

Çin malı ürünlerin hakim olduğu oyuncak pazarında yerli tasarımların etkisi giderek artıyor.

Oyuncak sektörüne Zuzu Toys markasıyla giren Cengiz Yılmaz, İstanbul Dudullu’daki tesisiyle Çin malı ürünlere meydan okuyor. Yıllık 1 milyar liralık hacme sahip olan Türkiye oyuncak pazarının 312 milyon dolarının ithalattan oluştuğunu belirten Yılmaz süreci, “Bunun 285 milyon doları Çin’den geliyor. Neden Çin’e bu parayı verelim diye düşündüm ve kendi tasarımlarımı üretmeye başladım” sözleriyle anlattı. Maliyetler nedeniyle oyuncakta yerli üreticilerin her geçen gün azaldığını söyleyen Yılmaz, işe plastik oyuncaklar üretmekle başladığını belirtti.

AB standartlarında üretim

Ticarete elektrik kabloları üreten aile şirketinde adım attığını anlatan Yılmaz, 2004’ten bu yana oyuncak sektöründe faaliyet gösteriyor. Zuzu Toys adıyla ilk mağazasını Çamlıca’da açan işadamı, buna daha sonra Çekmeköy yatırımını eklediğini anlattı. Yılmaz, “Mağazadaki ürünlerin büyük bölümü ithaldi. Bundan rahatsızlık duydum. Neden ben üretmiyorum diye düşünerek 3 yıl önce Dudullu’da plastik oyuncak tesisimi kurdum. Tasarımlarımı da kendim yaptım. Şu anda 15 çeşit yerli ürünüm var. İç piyasada çok tuttu. Gerekli izinleri de aldım. Avrupa Birliği standartlarında üretim yapıyorum” diye konuştu. Zuzu Toys markalı ürünler kısa sürede beğenilince başka oyuncak mağazalarından da talepler gelmeye başlamış. Şu anda birçok zincir mağazaya üretim yaptıklarını söyleyen Cengiz Yılmaz, hem üretimi hem de model sayısını artırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Satış ağını genişletti

Avrupa Birliği standartlarında ürettiği oyuncakları önce kendi mağazasında müşteriye sunan Yılmaz, ürünlerin beğenilmesiyle Türkiye’nin dört bir yanına ve zincir mağazaları bulunan büyük marketlere plastik oyuncaklar satmaya başladı. 30 kişiye istihdam sağlayan Zuzu Toys, geçtiğimiz günlerde bir aşama daha kaydetti ve Almanya ile Slovenya’ya plastik oyuncak ihracatı yapmaya başladı. Oyuncak satıcısıyken üretici olan Cengiz Yılmaz, şimdi ülkeye döviz kazandırmanın mutluluğunu yaşıyor.

#İthal, #YerliÜretim, #ZuzuToys, #CengizYılmaz, #İstanbul, #Dudullu