Anasayfa » HABERLER » İKMİB’DEN OYUNCAK SEKTÖRÜ ÜRETİCİLERİNE İHRACAT DOPİNGİ!

İKMİB’DEN OYUNCAK SEKTÖRÜ ÜRETİCİLERİNE İHRACAT DOPİNGİ!

İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) olarak, kurulduğumuz günden bugüne kimya sektörünün ülkemizdeki gelişimine katkıda bulunuyoruz. Türkiye ihracatını sırtlayan kimya sektörünün yurtdışı pazarlarda daha da güçlü bir konuma gelmesi ve ihracatını artırması için var gücümüzle çalışmalarda bulunuyoruz.

Birlik olarak organize ettiğimiz uluslararası fuarlar ve ticaret heyetleri, kimya ihracatçımızın yeni pazarlara ulaşmasında önemli rol oynuyor. Her yıl Ortadoğu’dan Asya’ya, ABD’den Avrupa’ya kadar kozmetik, sağlık, boya ve plastik sektörlerinin en önemli fuarlarında hem ülkemizi hem sektörlerimizi tanıtıyoruz. Öncüsü olduğumuz dış ticaret ve alım heyetleri organizasyonlarımız da yeni pazar açılımlarımıza önemli katkılar sağlıyor. Bununla birlikte sürdürülebilir büyümenin sağlanması amacıyla sektörde AR-GE çalışmalarına destek oluyoruz.

Türkiye’nin büyümesinde iki ana motor var. Bunlar iç tüketim ve ihracat. İç tüketimin net büyümeye katkısı yüzde 2,2 ve bu çok önemli ama ana hedef ihracat olmalı. Örneğin konut sektörü. Herhangi bir vatandaşımız yurt içinde bir projeden daire satın aldığında orada bir para trafiği oluşuyor ama bu, paranın ülke içerisinde el değiştirmesi demek. Asıl amaç dışarıdan bir para girişi sağlamak olmalı ve konut sektöründe bunun gerçekleştiğini biliyoruz. Bizim amacımız da, yurt dışından Türkiye’ye para kaynağı sağlamak. Bu, Türkiye’de yerleşik firmalarımızın yurt dışına ürünlerini satması ile mümkün olacak. Bizim görevimiz, ihracatçımızı yönlendirmek, bilgilendirmek; ihracat süreçlerinin kolaylaşması için koordinasyon görevini yerine getirmek. Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması ve pazar payı elde etmesi için gerekli olan tüm araştırmaları yapıyoruz. Gerekli fuar katılımlarını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Bir gerçek de, ülkemizde arz fazlasının olması ve firmalarımız ürünleri ancak yurt dışındaki talepleri tespit ederek eritme imkânı buluyor.

Hedefimiz Oyuncak Üreticilerinin İhracatını %20 Artırmak

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oyuncak sektörü ithalata dayalı bir sektör ama son yıllarda yerli üretime talep üreticilerimizin de büyük rekabet gayretleriyle artmış durumda. 2017 yılının ilk altı ayında 80 milyon dolarlık oyuncak üretimi yapıldı. İthalatın daha kontrollü yapılmaya başlanması ve yerli oyuncak hassasiyeti ile üreticiler iç pazar yatırımlarına ve ihracata ağırlık vermeye başladı.

İKMİB olarak, oyuncak sektörünün potansiyelinin farkındayız ve bu sektörü önemsiyoruz. Firmalarımızın ihracatını artırmaya yönelik önemli çalışmalarımız var. Dubai, Fas ve Rusya gibi potansiyeli yüksek ülkelere ziyaretler yaparak pazar fırsatlarını araştırıyoruz. Oyuncak üreticisi firmalarımızı Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya ile Türk Cumhuriyetlerinde dev firmalarla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2018’in mart ayında, oyuncak üreticisi firmaların ürünlerini tanıtması, işbirliği görüşmeleri yapması ve akabinde ihracatlarını artırmaları için bir proje başlatıyoruz. Özel B2B görüşmelerin yapılacağı projeyle, oyuncak üreticisi firmalarımızın ihracatlarını yüzde 20 seviyelerinde artırmalarını hedefliyoruz. Küresel arenada gücüne güç katmak isteyen tüm oyuncak üreticilerimizi bekliyoruz. Proje ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen firmalarımızı, 26-29 Ekim 2017 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Kids Turkey- 10. Oyuncak, Lisans, Çocuk, Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı’nda standımızda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Ayrıca, firmalarımızı online ticaret konusunda daha avantajlı hale getirebilmek amacıyla www.turkishexporter.net, www.alibaba.com ve www.compass.com web sitelerine %80 ‘i Ekonomi Bakanlığımız ve %20 si IKMIB desteğiyle ücretsiz üyelik imkanlarını sağlayacağız.

Saygılarımla,

Murat Akyüz

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı