Anasayfa » RÖPORTAJ » Herkes ENS Ahşap ürünlerine Toyzeria’da hayran kaldı

Herkes ENS Ahşap ürünlerine Toyzeria’da hayran kaldı

schoolFarklı ürün konseptiyle beğeni toplayan Ens Ahşap, kaliteli ve yüksek kapasiteli üretim, geniş ürün çeşidi ve zamanında teslimat ile alanında bir numara!

ENS Ahşap & Lamine Genel Müdürü Eren Sarınalbant ile Toyzeria Fuarı’nı ve faaliyetlerini konuştuk.

Öncelikle fuarınız nasıl geçti?

“Biz Toyzeria Fuarı’na ilk defa katılıyoruz. Farklı ürün konseptimizi lanse etmek istedik. Ürünlerimizin çok kaliteli ve görülmeye değer olduklarını düşündüğümüz için de bu konuda özellikle anaokulu, masa, sandalye ve diğer mobilya gruplarında iddialıyız. Kendi ürettiğimiz ürünleri böyle bir platformda sergilemek için buradayız. Yurt dışından ve iç piyasadan gelenler oldu, görüşmeler, bağlantılar yaptık. Ürünlerimiz ciddi beğeni topluyor. Türkiye’de de eğitim mobilyalarının ahşaba yönelmesi, herşeyde olduğu gibi organik ürünlere yönelmesi, gelecek zamanda bizim için artı bir avantaj olacak. Bu işte sektörün önünün açık olduğunu ve gelecekte daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum. Fuar olarak, 2 hol değil de alttaki holü de açıp, daha geniş alanda yapılarak yurt dışından daha çok katılımcı firma davet edilebilirdi, böylece onlarla daha çok yabancı ziyaretçi gelmesi sağlanabilirdi. Bu fuarı daha çok uluslararası havada yapılmasına olanak verirdi. Bu durum, sanırım fuar yöneticileri tarafından da düşünülmüştür, önümüzdeki zamanlarda geliştirilir.”

Fuarda ürünlerinize olan ilgi nasıl?

“Bütün ürünlerimiz çok ilgi gördü ve beğenildi ama bu tarz ahşap ürünlerin fiyatlandırmada zaman zaman plastik ve metal ürünlerle karşılaştırılması sonucu yapılan yanlış değerlendirmeler olabiliyor. Ahşap ürünlerin sektörde tam muadillerinin bulunmaması sonucu tüketicinin kafasında net bir fiyat oluşmuyor. Mesela, bunlar Türkiye’de mi üretiliyor, yoksa ithal mi gibi sorular geliyor. Bunun muadili olsaydı daha doğru tespitler yapılırdı, bunların muadillerini de belki biz yaparız.”

Standınıza gelenlerin içerisinde yurt dışından ihracatınızı artırmak için gelenler oldu mu?

“İhracat hacmimizi artırmak için standımıza 6’dan fazla gelenler oldu. Irak, İran, Fas, Lübnan ve Mısır gibi ülkelerden gelenler oldu. Ürünlerimizi beğendikten sonra, fiyat konusuna geçiliyor. Fuar sonrası dönüşlere göre sonuçları göreceğiz. Bununla beraber, şu an ihracat alanında İngiltere, Almanya ve İsviçre’ye ürün numunelerimizi gönderdik. Yurt dışına katıldığımız fuar sonunda oluşan yurt dışı bağlantılarla bunlar oldu. Ürünleri, fiyatları gönderdik, şu an görüşmelerimiz devam ediyor. Firma olarak, Almanya’da Nürnberg Fuarı’yla, Dubai’deki GESS Education 2014 Fuarı’na katılacağız.”

Fuarda en çok hangi ürünleriniz ilgi gördü?

“Genelde bütün ürünlerimiz beğeni gördü. Masa, sandalyelerimiz bunların arasında geliyor. Yeni yaptığımız mutfak, oyun köşeleri çok ilgi gördü. Bunlar Türkiye’de bizden başka yerde üretilmediği için Almanya’dan mı, İngiltere’den mi getirdiniz gibi sorular aldık. Yeni tasarladığımız resim şövalyesi de çok ilgi gören ürünlerimizdendir.”

Yurt dışındaki muadillerine göre ürünlerinizin fiyatları nasıl?

“Bizim ürünlerimiz yurt dışındaki muadillerine göre çok ekonomik. Bizim 20 Euro’ya sattığımız ürün yurt dışında 40-50 Euro’ya satılıyor. Ama bir alışkanlık var, bu alışkanlığın oturması lazım, bir pazarlama stratejisinin olması lazım. Tüketici sonuçta bu kültüre ulaşmalı.”

İç piyasada nasıl rekabet ediyorsunuz?

“İç piyasada yazın daha hareketli oluyor. Bundan dolayı yoğun bir süreç yaşanıyor, bu zaman zarfında biz de müşterilerimize kısa zamanda hızlı çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda çalıştığımız eğitim araçları firmalarının özel okullar için projelerinde yer alıyoruz. Çalışmalarımız bu şekilde devam ediyor.”

Kaç yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

“1971 yılında kontraplak üretimiyle başlayan şirkette ben 3. kuşağım. Anaokulu grubuna başlayalı 1,5 – 2 yıl oldu. Tamamen doğal ahşaptan, sağlıklı ve organik ürünler üreterek anaokulu, eğitim sektöründe böyle yeni bir konsept oluşturduk.” Fuar beklentilerinizi ne oranda karşıladı?

“Firma olarak, biz fuara zaten çok büyük beklentilerle gelmedik. Çünkü yurt dışı ve oyuncak fuarı, bizim ürünlerimizle birebir örtüşen bir fuar değil belki ama eğitim araçları firmaları da katıldığı için belli bir seviyeye geldi. Biz farklı bir ürün üretiyoruz ve ürünlerimiz bu fuardaki hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Biz geçen sene Bayrampaşa’da katıldığımız fuarda veya sergide tanıştığımız firmalarla çalışıyoruz. Bu bağlamda, bu fuardan da mutlaka dönüşler olacağını düşünüyorum. Bunu şu an için değerlendirmek erken çünkü fuarın üzerinden eğitim sezonuna kadar 2 ay geçmeli, bir sezon geçmesi lazım. Firma bizi gördü, tanıdı ve beğendi ama yazınki yapacağı projelerde bize yer verirse, o zaman fuar iyi geçmiş demektir.”

Ahşap ürünleri alanında yaşanan sıkıntılar nelerdir?

“Bulunduğumuz bu ahşap sektörünün büyük bir sıkıntısı yok ama ürünlerimizin muadillerinin olmamasından dolayı fiyatlandırmada rekabet ettiğimiz ürün grupları bize sıkıntı veriyor. Müşteri onlarla kıyaslıyor yoksa biz aynı kalitede, aynı ürünü yapan firmalarla her koşulda rekabete varız. Fabrikadan direk satış yapıyoruz. Ayrıca teslim sürelerimiz hep zamanında gerçekleşir, en büyük özelliğimiz budur. Ürettiğimiz malın her zaman arkasındayız, ürün fabrikadan çıktığı için ürünlerimizin muhatabı biziz.”