Anasayfa » HABERLER » Hep daha iyisi hep daha yenisi!

Hep daha iyisi hep daha yenisi!

6. Antalya Oyuncak Etkinliği, 03 – 06 Ekim 2020 tarihlerinde Royal Seginus Otel’de gerçekleşti. Etkinliğe katılan firmalardan bazıları sergiledikleri farklı ürünlerle ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başardı. Bu firmalardan biri de Konya’da akıl ve zeka oyunları üretimi yapan Moli Toys firması.

Firma ortağı Mevlüt Sevi ile firma faaliyetleri ve sektör hakkında konuştuk.

 

Kendiniz, firmanız ve ürünleriniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Merhaba, ismim Mevlüt Sevi. Moli Toys firma ortaklarındanım. Konya doğumluyum. 50 yıllık kuyumculuk sektöründe hizmet veren bir aile de yetiştim. Son 6 yıldır, Plaskon Plastik A.Ş. markası altında, Moli Toys’ta da ortağım olan Mustafa Alkış ile sanayide üretim faaliyetlerimiz devam etmektedir. Geçmişten gelen ticaretteki üretim ve satış deneyimlerimizi, plastik ve oyuncak sektöründe de göstermek için çaba sarfediyoruz.

Moli Toys firması 2015 yılında halen ortaklarımızdan olan Osman Başoluk tarafından kurulmuş bir şirkettir. Ortaklarımızdan Osman Başoluk ve kardeşi Ali Başoluk’un kalıp sektöründeki becerilerini, Plaskon A.Ş. gücüyle birleştirerek sektörde hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Firmamızın üretim yelpazesinin %80’i akıl ve zekâ oyunları grubu, %20’si ise plastik oyuncak grubu oluşturmaktadır. Moli Toys firması Konya’da 1500 metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır. Pazarlama, grafik tasarım, satış sonrası hizmetler, sevkiyat, depo ve üretim aşamasında 25 personelle faaliyet göstermektedir. Bunun yanı sıra bize her zaman destek veren müşteri ve dostlarımızla birlikte Moli Toys ailesine bir çok kişinin hizmet ettiğini varsayabiliriz.

Pandemi dönemi oyuncak sektöründe nasıl geçiyor?

Pek çok sektörün zarar gördüğü pandemi sürecinde, oyuncak sektörü özellikle de akıl ve zeka oyunları sektörü hareketli günler geçirdi.

İnsanların evde çocuklarıyla düzeyli vakit geçirmeleri için faydalı oyunlar tercih edildi. Bu oyunlarda da yerli üretim gün geçtikçe kedini göstermekte ve büyümektedir.

 

Firmanızı rakiplerinden ayıran farklar nelerdir?

Oyunlar üretilirken, içerik üretimi, grafik çalışmaları, ambalajlama ve depolama adımlarında, sektördeki tecrübelerimize dayanarak üst düzey ürün kalitesine ulaşmak, bizim için en önemli noktalardan birisi.

Bu aşamalardan sonraki en büyük farkımızın da müşteri memnuniyeti açısından, satış sonrası hizmetlerimiz olduğunu düşünüyorum. Oyun üretiminde insan sağlığı açısından zararlı olabilecek her türlü işlemden ve malzemeden kaçınıp, CE belgesi başta olmak üzere kalite belgelerimizin güncelliğini devamlı takip etmekteyiz. Oyun üretimlerinde uzman eğitmenlerin ve son tüketicilerin yorumları ve aynı zamanda fikirlerine önem göstererek planlama yapıyoruz. Son dönemde mevcut ürün yelpazemize, ülkemiz adına katma değerli olan elektronik ve robotik oyunları da ekleyerek yolumuza devam ediyoruz.

Sektörünüzün sorunları nelerdir?

Ülke genelinde üretim yapan üreticilerde genelde ortak sorunlar var.

Yakın geçmişteki en büyük sorun, ithal oyunların ağırlıkta olmasıydı.

İthal oyunların ve oyuncakların yurda girişinin kısmen de olsa kısıtlanmasıyla üretici bir nebze nefes almış oldu. Kalite kısmen de olsa arz-talep ile ilgilidir. Sektördeki ortak sorunların en büyüğü kalifiye işçilik. Sebat eden ve düzgün çalışan bulmak zor. Konya’da pek çok alanda bir çok işi yapabilmemize rağmen, vasıflı işçiye ulaşamama sorunu istenilen kalite hedefine ulaşmakta sorun oluşturmaktadır.