Anasayfa » RÖPORTAJ » Hayaller Oyun ile Başlar

Hayaller Oyun ile Başlar

hayalleroyunAkarToys Türkiye’de ilklerin ve yeniliklerin firması olmayı hedefliyor.

Sektörün yeni firması Akar Oyuncak çocuk sağlığı ve kalite başta olmak üzere, keyifli farklı ve inovatif ürünleri ile yurtiçi ve yurtdışında sektörün önemli bir oyuncusu olmayı hedefliyor. Uzun yıllar oyuncak sektörüne hizmet veren AkarToys’un kurucusu Raşit Akar ile gerçekleştirdiğimiz röportajda hedefleri ve Toyzaria fuarı için yapacakları çalışmaları değerlendirdik.

Uzun yıllar oyuncak sektörüne hizmet veren AkarToys’un kurucusu Raşit Akar ile gerçekleştirdiğimiz röportajda hedefleri ve Toyzaria fuarı için yapacakları çalışmaları değerlendirdik.

KEYİFLİ, FARKLI VE İNOVATİF ÜRÜNLERİYLE EN ÖNEMLİ OYUNCULAR ARASINDA YER ALACAK
AkarToys’u kısaca tanıtır mısınız? “Akar Oyuncak sektörün en yeni firması. Akar oyuncağın geçmişinde yaklaşık 15-20 yıllık şahsımın deneyimi var. Üretim, ithalat, ihracat, alım ve satım, pazarlama gibi konularda tecrübelerimiz var. Bu tecrübelerimizi Akar Oyuncak ile insanlarla birebir paylaşmayı istiyoruz.Akar oyuncak gerek yurtiçi gerek yurtdışı pazarında yıllardır üretim, satış, ithalat, ihracat ve Ar-Ge gibi konularda edindiği tecrübeleri harmanlayarak ürettiği ürünlerde aileler ve özellikle çocuklar için çocuk sağlığı ve kalite başta olmak üzere, keyifli, farklı inovatif ürünleri ile sektörün yurtiçi ve yurtdışında önemli oyuncularında biri olacak. Akar Türkiye’de ilklerin ve yeniliklerin firmasıdır. Üretmiş olduğumuz çocuk sağlığına ve gelişimine uygun arttırılmış gerçeklik uygulamalı oyun setleri, ahşap oyuncaklar, bebe gereçleri, puzzlelar, oyun zeminleri,  blok oyuncaklar, akülü araçlar ve yatırım programında yer alan indoor ve outdoor ürünleriyle gelecek dönemde sektörün en önemli oyuncuları arasında yer alacaktır. Oyuncak Akar-hayaller oyun ile başlar…”

OYUNCAKTAKİ MARKAMIZ AKAR OYUNCAK”
Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz? “Bizim ticari unvanımız Akallı oyuncak. Akallı firması daha farklı sektörlerde de hizmet vermeyi hedefleyen bir firma. Oyuncaktaki markamız ise Akar Oyuncak. Akar Oyuncak’ında kendi bünyesinde dört farklı markası var. Akarbloks, Akarsoft, Akarbebe, Akareduca ve max-el (maximum elektrik) akülü araçlarla ilgili markalarımız olacak. Bu markalarla birlikte  kurumsallaşmamızı tamamlamak istiyoruz. Tüm sosyal medya hesaplarında aktif olarak etkileşim sağlıyoruz.
Web sitemiz hazırlanıyor. Piyasaya sunduğumuz tüm ürünlerimizin test raporlarını alıyoruz. Oluşturduğumuz  ürünlerin dizaynlarını ve marka haklarını, patent ve tescillerini eksiksiz yerine getiriyoruz.”

‘EVA ÜRÜNLERİN LİDERİ OLACAĞIZ’
Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz? “Çok farklı türde ve malzemeden üretilen oyun setlerimiz var. Bu ürünleri fuara yetiştireceğiz. Blok ürünlerimiz var. Bunların şekilleri ve kurguları çok farklı. Bu ürünleri piyasaya vermeye başladık. Bunun yanında eva ürünlere ağırlık vereceğiz. Türkiye’de eva ile ilgili ürünlerin lideri olacağız. Farklı türde herkesime hitap edecek akülü araçlarımız var.Bunların hem ithalatını,yaklaşık dört kalem gibi imalatını 2016 yılında gerçekleştirip pazara sunacağız.”

İTHALATTA ÖNEMLİ OLAN…
İthalat ve ihracat konusundaki çalışmalarız neler? “İhracatta diyalog halinde olduğumuz müşterilerimiz var. Bunlar büyük zincirler. Bu müşterilere ürünlerimizin görsellerini ve numunelerini yolladık. Şu anda onlarla iş birliği halindeyiz. Çok yakın zamanda siparişleri bekliyoruz. Ben ithalatta ürünlerin komple getirilmesine karşı bir insanım. Sonuçta Türkiye’de bir endüstri var. Türkiye’de üretilmesi zor, hatta mümkün olmayan ürünler, ara parçalar var. Bunların ithal edilip Türkiye’deki ürünlerle birleştirilip üretim yapılmasından yanayım. Çin’i  kendimize kesinlikle rakip olarak görmüyorum. Önemli olan burada Çin’i de kullanarak katma değerimizi yükseltmek.”

SADECE OYUNCAK DEĞİL, EĞİTİM MATERYALİ
2015 yılını değerlendirir misiniz? 2016 yılından beklentileriniz nelerdir?
“Ülkemizde ve dünyada sıkıntılar var. Ben hep şunu söylüyorum. İşin ekseninde artık çocuk var.İnsanın kendini maddi anlamda en iyi yansıttığı şey ise çocuklar. İnsanın alım gücü varsa bunu en iyi şekilde çocuklarına yansıtıyor. Yansıtma ihtiyacı güdüyor. Oyuncak ve eğitim Türkiye’de gelişen bir sektör. Oyuncak sektörünün gelişeceğini düşünüyorum ama sadece oyuncak olarak değil de, çocuklara aynı zamanda eğitim verecek ürünlerin daha başarılı olacağını düşünüyorum.”

AKAR’IN İLK FUARI İÇİN HEYECAN DORUKTA
İlk defa katılacağınız Toyzeria Fuarı ile ilgili olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
“Toyzeria fuarı bizim için önemli bir fuar. Akar Oyuncak olarak katılacağımız ilk fuar. Bizim için anlamı çok daha büyük. Sektörde sevdiğimiz ve bizim için önemli olan çok fazla insan var. Yeni kimliğimizle paydaşlarımızla bir araya gelme fırsatı yakalayacağız. Yapmış olduğumuz işleri insanların beğenisine sunmak bizi ayrıca heyecanlandırıyor.”

AKAR FUARA DA RENK KATARoyuncak
Fuarda hangi ürünleri sergileyeceksiniz?
“Yedi ve 8 yaş arasındaki çocukların kullanabileceği arttırılmış gerçekli uygulamalı setlerimiz, bloklarımız, sekiz model akülü araçlarımız var. Eva ile ilgili oyun karoları, ahşap oyuncaklar,  kamyonlar, üç tekerlekli bisiklet gibi birçok farklı ürünümüzü fuarda sergileyeceğiz. Ar-Ge ve dizayn bizim için çok önemli. Bununla ilgili ciddi yatırımlar yaptık. Fuarda da modelleme  makinamızı sergileyeceğiz. Fuarda anlık modellemelerle insanlara sürprizler yapabiliriz. Ürünlerimizin Avrupa pazarında da ilgi göreceğini düşünüyorum. Akar fuara da renk katar.

DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER
Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesaj veya bir dileğiniz var mı?
“Uzun zamandır görüşmediğimiz sektör temsilcileriyle fuarda görüşecek olmak bana heyecan veriyor. Firma kurma sürecinde ve firmamızı kurduktan sonra vermiş olduğu desteklerle bize destek olan herkese Toyuncak Dergisi ile teşekkür etmek istiyorum. Bu sektöre hizmet verdiğimiz için sevinçli ve gururluyuz.””