Anasayfa » HABERLER » Hak-İş Oyuncak: Toptancı internetçiye verdiği malın kontrolünü de yapmalı

Hak-İş Oyuncak: Toptancı internetçiye verdiği malın kontrolünü de yapmalı

Karadeniz bölgesinin en büyük oyuncak mağazası Hak-İş Oyuncak Abdulkadir Çebi ile faaliyetleri, sektör ve toptan hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısacası sizi tanıyabilir miyiz?

Hak-İş Oyuncak firma ortaklarından Hasan Çebi’nin en büyük oğluyum. Uluslararası dış Ticaret bölümü mezunuyum. Yurt dışında İngilizce eğitimi aldım. Üniversite eğitimim bitince şirketin değişik bölümlerinde görev aldım Şimdi daha çok finans ve mağaza yönetimi alanlarına bakıyorum.

Hak-İş Oyuncak olarak Batı Karadeniz tarafında Sinop ve ilçeleri, iç bölgede Merzifon, Amasya, Havza, Çorum, Tokat ve ilçeleri, sahil tarafında Giresun, Ünye, Ordu, Fatsa, Terme ve diğer ilçeler, Doğu Karadeniz tarafında Trabzon ve Artvin bölgelerine hizmet veriyoruz.

İyi ürünler bulup iyi fiyat politikası ile ilerlemek istiyoruz. Kaliteli ürünler, en az iade getirecek oyuncaklar ile iyi bir fiyat sunarak daha iyi hizmetler sunmak istiyoruz.

Karadeniz’in en büyük oyuncak toptancısı olarak size sormak istiyorum, toptancılık nereye gidiyor?

Toptancılık anlamında internet olmadan önce bütün bölgeye hakim olmak kolaydı. Fiyatları ortalama bir şekilde devam ediyordu ve dağıtım daha kolay yapılıyordu. Pandemi ile beraber internet kullanımı daha çok arttı. İnternet kullanımı ile birlikte özellikle Karadeniz ve İç Anadolu gibi bölgelerde toptan biraz daha daraldı. Kırtasiye ve oyuncak alanında internette bu işi gerçekten bilmeyen çok fazla satış yapan kişiler var. Bunlar toptan işi yapan herkesi etkiliyor. Sektör her geçen gün biraz daha internete kayıyor.

Projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Atakum sahil bölgesinde geçen sene bir mağaza daha açtık. Piyasa şartlarına göre bir mağaza daha açmayı düşünüyoruz. Bunun dışında internete daha fazla ağırlık vermek istiyoruz. Bu ortamda pazar yerlerinde iyi rakamlara ulaşıyoruz, iyi kargolar çıkarıyoruz. Mümkün olduğu kadar iyi fiyat dengelemesi yapmaya çalışıyoruz. İlerleyen dönemde mağaza sayımızı artırmak istiyoruz.

Geçen sene ile bu seneyi karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo görüyorsunuz?

Geçen sene ile bu seneki farkı değerlendirdiğimiz zaman aralık ayında oluşan Doların artmasıyla oluşan enflasyon,
ülkemizde asgari ücretle geçinen pek çok insan için oyuncağı daha lüks hale getirdi. Cirosal anlamda bir artış gözükse de adet anlamında düşüşler yaşadık. Mesela geçen sene 1000 adet satıyorsak, bu sene 500’e düştü, bu ciddi şekilde sektörde bir azalma olduğunu gösteriyor.

Sektördekiler Hak-İş Oyuncak’ı neden seçmeli?

Ürünü kendi servislerimizle müşterinin ayağına kadar ulaştırdıktan sonra arızalı ürün, iade gibi satış sonrası hizmetlerde de müşterimizin yanındayız. 5.000 adetten fazla çeşidimiz ile ve uygun fiyat ile farkımızı gösteriyoruz.

Sektöre iletmek istediğiniz mesajlarınız var mıdır?

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada zor bir süreçten geçiyoruz. Artan maliyetlerle iyi bir kış geçmeyecek gibi gözüküyor. Umarım en kısa zamanda ülkemizin refah anlamında durumu iyi noktalara gelir. Ekonomik durum ülkemize zarar veriyor gibi gözükse de öte yandan pek çok yerli oyuncak firması imalata yöneldi, bununla beraber yerli üretim oyuncak kalitemiz arttı, eğer iyi değerlendirebilirsek, bu durum hem iç piyasaya hem de ihracata çok olumlu katkılar sağlayacaktır.

Toptancıların fiyat politikaları ile ilgili olarak küçük satıcılara ürün verirken özellikle çok dikkat etmeleri gerekiyor, yani satışı yaptıktan sonra mallarının arkasında durmaları gerektiğini, internetteki fiyat politikalarını iyi takip etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü internet ciddi anlamda piyasayı bozuyor. Özellikle büyük firmaların buna buna çok dikkat etmesi gerektiğini, internetteki kendi fiyat politikalarını korumaları gerektiğini ve ona göre de onların fiyatlarını bozan kişilere mal satmamaları gerektiğini düşünüyorum, ya da bununla ilgili onlara uyarıda bulunmaları gerektiğini düşünüyorum. Yani zararına satılan ürünün ne kendilerine ne de bize bir faydası olmaz.

Son olarak eklemek istediğiniz nelerdir?

Umarım önümüzdeki 4 ay hepimiz için çok iyi geçer. İnşallah yeni senede kendimizi geliştirerek çok güzel yerlere gelmeyi Allah bize nasib eder.