Anasayfa » RÖPORTAJ » Güven Oyuncak yeni mağazası Güven XL ile tam gaz

Güven Oyuncak yeni mağazası Güven XL ile tam gaz

21 Ekim 2017 Cumartesi günü Demirkapı Mah. Maslak Cad. Varlık City No: 10/1B Mahmutbey Bağcılar’da açılan Güven Oyuncak’ın yeni mağazası Güven XL ile ilgili Güven Oyuncak Firma Sahibi Tekin Kaya ile görüştük

Kaç seneden beri bu sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

Aslına bakılırsa babamız Musa Kaya tarafından çeşitli plastik ev eşyaları imalatı ile başlatılan serüvenimiz zamanla plastik ev eşyalarından su tabancası ve plastik oyuncak imalatına dönmeye başladı. Bir müddet plastik oyuncak imalatına devam edildikten sonra Tahtakale de tarafımdan açılan oyuncak mağazası ile plastik oyuncak imalatını terk edip sadece oyuncak mağazacılığı şeklini almıştır. Gelişen sektör taleplerini karşılamak amacıyla İstoç Ticaret Merkezine geçiş yaparak çalışmalarımıza İstoç Ticaret Merkezinde devam ettik. Sektörde oluşan talep fazlalığı dolayısıyla İstoç Ticaret Merkezinde bulunan yerimizin yeterli olmadığını fark ettiğimiz bu günlerde ikinci bir şube olarak Güven XL’ı kurmaya karar verdik.

Güven Oyuncak neden böyle bir yer açmayı hissetti?

İstoç Ticaret Merkezinde bulunan mağazamızda oluşan yoğunluk, taleplerin artması, arz konusunda bizi hareket etmeye zorladı. Bağcılar Mahmutbey bölgesi gelişmekte olan ve daha da gelişmesini beklediğimiz gerek metroya olan yakınlığı gerekse ticaret merkezlerine olan yakınlığı ile toptan satış yapan bizim gibi firmalar için cazip bir hale gelmekte. Güven Oyuncak olarak müşterilerimize daha fazla kalem ürün, daha ferah bir ortam ve ürünleri görerek satın alması konusunda tarafımıza düşen görevleri yerine getirebilmek maksadıyla Güven XL’ı açtık.

Bu yeni yerinizle ne gibi bir boşluğu doldurmayı amaçlıyorsunuz?

Oyuncak dünyasında talep edilen ürünler genel olarak toptan satıcı olan firmaların internet sitelerinde, kataloglarında, firmaların müşterilerine göndermiş olduğu ürün fotoğrafları ve fiyatlarını içeren maillerde gözükmekte. Bu durum satın alma talebini oluşturan firmalarda ürüne tam hakimiyeti engellemekte. Sektörde ki bu boşluk tarafımızca satın alma talebini oluşturan firmaların ürünleri birebir görebileceği renklerini, ürün içeriğini birebir kontrol edebileceği bir yer açmak. Kısaca satın alma talebi olan müşterilerimiz gelip ürünü eline alıp inceleyebilecek, boyutlarını içeriğini renklerini ve ürün özelliklerini hem görerek hem de konusunda deneyimli satış personellerimiz ile birebir istişare ederek satın alabilecek. Sektörde görülen bu boşluğu bir nevi olsun doldurabilmek amacıyla Güven XL’ı açmış bulunmaktayız.

Bu mağazaya gelen müşterilere farklı ne gibi hizmetler sunacaksınız?

Aslına bakarsak amacımız müşterilerimizin şu an içinde bulunduğumuz sektörde almış olduğunuz hizmetleri en üst seviyeye çıkarmak. Daha da açmak gerekir ise müşteri sorununa birebir yardımcı olmak, müşteri temsilcilerimiz ve satış personelimiz ile sorunları çözmek çözülen sorunların bir daha karşılaşmamak için çaba sarf etmek ve en önemlisi satışları artırmak konusunda yardımcı olmak. Öncelikle amacımız vermiş olduğumuz hizmeti en üst seviyeye çıkarmak daha sonra tabi ki gerekli konularda yenilenmeye farklı hizmetler sunmaya çalışacağız.

Sektörün ve firmanızın gelişme sürecini değerlendirebilir misiniz?

Bizim sektörümüzde yaş kısıtlaması olmaması dolayısıyla hitap edilen potansiyel oldukça geniş. Dolayısıyla gelişimi hiç sonlanmayacak olan sürekli gelişmekte olan bir sektör. Sektör bazında bakarsak ürün kaleminde oluşan artış ve sektör büyüklüğü tatmin derecesini yakalayamamış olsa da gelişmesi yönünde yapılan çalışmalar gösterilen çabalar bize mutluluk vermekte. Kendi firmamız ve sektörde ki diğer firmalar tarafından bakacak olursak kendimizi daha çok geliştirmeli sektörde bulunan kalifiye eleman sayısını artırmalıyız. Müşteri taleplerini karşılamak oluşan sorunları çözmek, oluşabilecek sorunları önceden öngörüp buna karşı önlem artırma becerimizi geliştirmeliyiz. Bu konuda biz sektörü geliştirici yenileyici her türlü çabayı desteklemekle beraber kendimizi yenilemek ve geliştirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz göstermeye devam edeceğiz.

Bu merkezinizde toptan satış hizmetiniz olacak mı?

Bu merkezimizde önceliğimiz toptan satış olmasına rağmen perakende satış konusunda da son kullanıcıya yardımcı olmaya çalışacağız. Sonuçta gelişmekte olan bir bölgedeyiz. Bulunduğumuz bölgeyi göz önüne aldığımızda nüfus olarak genç nüfusun yoğunlukta olduğu bir bölge ile karşılaşmaktayız. Bu genç nüfusun taleplerini karşılamak onları mağazamıza geldiklerinde elleri boş göndermek firma politikamıza aykırı bir durum olduğundan elimizden geldiğince perakende satış konusunda onlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Lisanslı ürün konusunda tavrınız nedir?

Lisanslı ürün konusunda tavrımız aslına bakılırsa gayet net. Lisanslı ürünlerin gerek sağlık açısından gerek sağlamlık açısından gerekse eğitici oyun ve oyuncaklar olması sebebiyle desteğimizi açıkça belirtmemizde fayda var. Müşterilerimize her zaman kalite ve sağlamlığı ile lisanslı ürünleri tavsiye etmekteyiz.

Firma prensibi olarak sizin için kalite & fiyat dengesi nasıl kurulur?

Kalite ve fiyat birbirini takip eden konular. Aralarında doğrusal düzlemde bir ilişki mevcut. Kalite ne kadar artarsa fiyat da o kadar artmakta. Ancak kalite ve fiyatı bir terazinin iki koluna benzetecek olursak kollar arasında ki dengeyi iyi sağlamak lazım. Kaliteyi bir birim artıyorsa fiyat da bir birim artmalı. Demek istediğim o ki kalite bir birim artarken kaliteyi artırdık diye fiyatı üç beş birim birden artırmamalıyız. Kaliteyi artırdığımız düzeyde fiyatı artırmalıyız. Aksi takdirde haksız kazanca mahal vermiş oluruz ki firmamızın kesinlikle tasvip etmeği konuların başında haksız kazanç gelmektedir.

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Sektör biziz. Biz sektörü oluşturan firmalarız. Sektörün gelişmesi demek bizim gelişmemiz, bizim gelişmemiz sektörün gelişmesi demek. Sektör bir bina biz ise onun yapı taşlarıyız. Biz ne kadar sağlam olursak ne kadar birbirimize sıkı sıkıya sarılırsak sektör o derece sağlam olur devamlılığı sağlanır. Aynı sektörde çalıştığımız firmalardan talebimiz sektörde oluşan yeniliklere, gelişmelere duyarsız kalmamaları, gelişmeyi ve yenilenmeyi destekleyici hareketleri desteklemeleri. Biz firmamız üzerine düşen görevi elimizden geldiğince tamamlamaya çalışıyoruz. Eksikliklerimiz mutlaka oluyordur ancak elimizden geleni yaptığımız konusunda kimsenin şüphesinin olmamasını olabilecek eksikliklerimizin mazur görülmesini rica ediyoruz. Sektörümüzde bulunan firmalara bol ve helalinden kazançlar dileriz. Büyüyeceksek hep beraber büyüyeceğiz, bunu aklımızdan çıkarmamamız gerek.

#güven, #oyuncak, #röportaj, #mağaza, #güvenXL