Anasayfa » RÖPORTAJ » Fen Oyuncak oyun hamurunda da iddialı!

Fen Oyuncak oyun hamurunda da iddialı!

Fen Oyuncak Satış Müdürü Tolga Kızılkaya Almanya Oyuncak fuarında fuar ve faaliyetleri hakkında görüşlerini aktardı.

Almanya oyuncak fuarına kaç yıldır katılıyorsunuz?

“Biz bu fuara biz 15 yıldır katılıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu fuara katılmayı kesinlikle düşünüyoruz, bunun yanında bir de Hong Kong fuarına katılıyoruz.”

Türkiye’deki üreticilere bu fuara katılmalarını önerir misiniz?

“Üreticilere katılmalarını kesinlikle öneririz.  Ürettiğimiz toplam kapasiteyi iç piyasada tüketemediğimiz için yurt dışında da satış yapmak zorundayız ve yurt dışına da satış yaparak ancak iç piyasa satışlarımızı dengeleyebiliyoruz. Son 6-7 yıldır ulaştığımız müşteri seviyesi güzel fakat daha fazla yeni müşteri gelmiyor çünkü satın almacılar da yeni bir arayış içinde değiller, ne gördü ise onu yapıyorlar. Örneğin bir x firmasına gidiyorsa, üstteki müdür emekli olduğunda alttaki de oraya gidiyor. Yani şu anki müşteri seviyemiz iyi ama son iki senedir yeni müşteri göremiyoruz.”

Fuardaki ziyaretçi portföyü nasıl, sizin standınızı en çok hangi ülkelerden insanlar ziyaret ediyor?

“Fuardaki ziyaretçi portföyü genel anlamda iyi. Bizim standımızı en çok Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinden insanlar ziyaret ediyor.”

Almanya fuarının Türkiye’deki oyuncak fuarından farkı nedir? Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için, ülkemizde düzenlenen fuarlardan daha iyi sonuçlar almak gerekiyor. Bu anlamda Nurnberg fuarının bizim fuarlardan farkı nedir? Biz neyi tam yapamıyoruz?

“Bu fuarın en büyük farkı yıllar önce kurdukları için, bu alanda çok ileri gitmişler. Bizim sektör fuarını umarım geliştiririz. Ama şu an görülüyor ki sektör fuarı arzu edilen seviyede değil. Sektör fuarının daha da gelişmesi gerekiyor ama bu fuarın yanında değişik fuarlar da yapıldığı biliniyor, umarım sektör fuarı sekteye uğramaz.

İstanbul’da böyle bir fuar yapılmasını gerçekten çok isterim. Sonuçta İstanbul, Avrupa’nın çoğu şehrinden daha güzel. Umarım devletimiz bu konuda da organize olur, biz de böyle fuarlar yaparız. Devletin bunu görüp, organize etmesi lazım, olmayacak hiçbir şey ve eksik hiçbir şey yok. Arazi bulunacak, organizasyon yapılacak ve fuarlar düzenlenecek. Türkiye’nin asla başaramayacağı bir şey yok. Çok rahat olur.”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2017 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

“Benim her zaman beklentim yüksek, ben iyi olacağını düşünüyorum. Dünyada ve Türkiye’de pek çok sektör olumsuz yönde etkilenirken, oyuncak sektörü daha az etkileniyor.”

Marka olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Gelecek senelerde de bu fuara katılmayı düşünüyor musunuz?

“Marka olarak da yeni bir markamız var, ismi ArtCraft. Oyun hamuru üretimine başladık. Bununla ilgili bir fabrika kurduk. Dede markası zaten bir yere geldi, daha da iyi olacak. ArtCraft’ı da inşallah Dede gibi iyi bir marka yapacağız.”

 

#FenOyuncak #Oyuncak #TolgaKızılkaya #Almanyaoyuncakfuarı