Anasayfa » RÖPORTAJ » Fen Oyuncak hamur üretimi ve yeni lisanslarla birlikte…

Fen Oyuncak hamur üretimi ve yeni lisanslarla birlikte…

1962 yılında oyuncak toptancılığı amacıyla kurulan Fen Oyuncak (DEDE) sonraki yıllarda hedeflerini büyüterek plastik oyuncak imalatına başladı. Öncelikle Türkiye`de faaliyette bulunan ve daha sonra 60 farklı ülkeye ihracat yapan firma, artan talep doğrultusunda ürün çeşitliliğini geliştirmeye devam ediyor. Fen Oyuncak, İstanbul Hadımköy`- de ve Çorlu`da uzman kadrosuyla tüm üretimi kendi bünyesinde gerçekleştiriyor.

Fuarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Bu fuar eski olduğu için bizim için ayrı bir anlam taşımakta. Daha önceki seneye göre daha az bir katılım var, koridorlar boş ama buna rağmen standımızdan memnunuz. Yeni müşterilerimiz bizi ziyaret etti. Genel anlamda fuarın iyi olduğunu düşünüyorum.

Bu yıl sizin için nasıl geçti?

Bu yıl çok güzel başladı, yeni ürünler çıkardık. Bu yıl hamur fabrikası kurduk ve tüm hamurlarımızı kendimiz yapıyoruz. Bizim için yeni bir bölüm. Farklı bir yola girdik inşa-Allah bizim için hayırlı olur. Hamur bize yeni bir heyecan kattı. Devamlılığını sağlayarak farklı ürünlerle piyasada olacağız.

Mesleğinizin güzel yanları nelerdir?

Çocuklar için bir şeyler yapmak bizim için çok keyifli. Onları mutlu etmek bizi de mutlu ediyor. Belki de dünyaya daha farklı daha güzel gözle bakmamızı sağlıyor.

Bu yıl sizi en çok etkileyen olay ne oldu?

Bu yıl ciddi bir kaybımız oldu. Yücel abimizi kaybettik. Yücel abi çok farklı bir insandı. Oyuncak sektörüne çok büyük katkısı olan bir emektardı. Bu anlamda çok üzgünüz. Sektörümüze bunca yıl hizmet vermiş, sektörün duayeni olan bu güzel insanı rahmetle anıyorum. Tekrar hepimizin başı sağolsun.

İhracat konusunda kendinizi nasıl buluyorsunuz?

Şu an 60 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat hacmimizi artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Dede’de yenilikler bitmez

2017 yılında yeni ürünlerimiz ile ön plana çıktık. Öte yandan yeni bir alan olan hamurda da çalışmalar yapmaktayız. Yıllardır plastik üretimi yaparken hamur üretimine geçmemiz de bizim için farklı oldu. Bize büyük bir heyecan ve yenilik kattı. “Tebdili mekanda ferahlık vardır” sözüne benzer bir durum, yeni bir mekan ve yeni bir iş. Niloya lisansıyla bünyemize yeni ürünler kattık. Pepee, Play Doh ve Fisher Price’la da ürün gamımızı zenginleştirdik. Artcraft bizim kendi Dede markamız ile de bizim için farklı bir yıl oldu. Umarım önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasını yaparız. Dede’de yenilikler bitmez. Biz boyasından hammaddesine kadar özen gösterip, kaliteli üretim yapacağız, iş ortaklarımız satacaklar ve kaliteli ürünlerimizi ebeveynler alacaklar, çocuklar da mutlu olacak.

#fen, #dede, #fuar, #Niloya