Anasayfa » SAĞLIK » Fast food miniklerin diş sağlığını tehdit ediyor

Fast food miniklerin diş sağlığını tehdit ediyor

t-61Fast food besinlerin içinde yer alan yüksek şeker oranı çocukların gelişimine hiçbir yarar sağlamadığı gibi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor

İlkokul çağı, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu ve yaşam boyu sürdürülecek beslenme alışkanlığını oluştuğu dönemdir. Çocuklara doğru beslenme alışkanlığının kazandırılması fiziksel ve ruhsal gelişimleri kadar diş sağlığında da önemli rol oynuyor. Fast food besinlerin içinde yer alan yüksek şeker oranı çocukların gelişimine hiçbir yarar sağlamadığı gibi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Sağlıklı dişler için fast food yiyeceklerden uzak durulması, bunun yerine bol sebze ve meyve tüketmek gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konu ile ilgili görüşlerini paylaşıyor.

 

 

Fast Food yiyeceklerden uzak durmalı

Fast food yiyecekler ve asitli içecekler görünümleri ve lezzetleri nedeniyle çocukların tercih ettiği besinler arasında yer alıyor. Ancak bu besinlerin içinde yer alan koruyucu maddeler, renklendiriciler ve kimyasallar dişlerde renk değişikliği yaparken, soğuk ve asitli içecekler ise diş hassasiyetine neden olmaktadır. Üstelik fast food yiyeceklerde yüksek miktarda sodyum bulunması çocuklarda kalsiyum emilimini durdurduğu için büyümeyi olumsuz etkilemekte uzun vaade de ise obezite hastalığına yol açmaktadır. Hamburger, cips, kı- zartma yerine yeşil yapraklı sebzeler ve koyu renkli meyvelerin tüketilmesi diş taşlarının oluşumunu engellerken ağız ortamını bazik hale getirerek dişlerin temizlenmesini sağlıyor.

Karbonhidrat tüketimine dikkat!

Çocukluk döneminde diş sağlığı için karbonhidratların doğru miktarda tüketilmesi gerekiyor. Besin kalitesi düşük olan karbonhidrat tüketimi çocukların dişlerini çürütürken, sağlıksız kilo almalarına neden olur. Bu nedenle nişasta ve şeker içeren besinler yerine tahıl ve kuru baklagiller tercih edilmeli. Protein koruyucu özelliği olan karbonhidratlar yeterli miktarda tüketilmezse büyüme ve gelişmeyi de olumsuz yönde etkiliyor.

Kalsiyumdan içeren besinleri yedirin

Kalsiyum büyük miktarda dişlerin yapısında bulunur. Tüm yaş grupları için önemli olan kalsiyumu özellikle büyüme çağındaki çocukların tüketmesi gerekmektedir. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği bilinen en iyi besin kaynağı ise süt ve süt ürünleridir. Kalsiyum eksikliğinin dişlerde çürüğe neden olacağını belirten Kışlaoğlu yoğurt ve ayranın da sağlıklı seçimler olduğunu ifade ediyor.

Sebze ve meyveler çürük oluşumunu engelliyor

Diş sağlığımızı korumanın ne iyi yöntemlerinden birisi de sebze ve meyve tüketmedir. Bu besinlerde bulunan vitaminler dişlerin çürümesini engellerken aynı zamanda dişlerin güçlenmesini sağlıyor. Çocukların beslenme çantalarının içinde sandviçin arasına domates, salatalık, yeşil biber ya da sebzeli börek koymanın daha uygun olacağını belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu bu yiyeceklerin ağız ve diş sağlığına yararlı olduğunu söylüyor. Ayrıca beslenme çantasında her gün bir meyve bulunması gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, çocuğun yemekten sonra tüketmese de teneffüslerde açlık hissedince meyvesini yiyebileceğini dile getiriyor. Sebze-meyvelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıplarına yol açtığı için Kışlaoğlu, meyvenin beslenme çantasına tek parça halinde konmasını öneriyor.