Anasayfa » SEKTÖR » Ercan Oyuncak: Daha fazlasını istemekle çok olmuyorsunuz!

Ercan Oyuncak: Daha fazlasını istemekle çok olmuyorsunuz!

Belek’te gerçekleşen 7. Antalya Pilsan Bayi toplantısında Pilsan Oyuncak Güneydoğu Anadolu Bölge Bayisi, Ercan Oyuncak’ın firma sahibi Mehmet Nazmi Ercan ile toplantıyı, sektörü ve ülkemizi konuştuk.

SATIŞ + TATİL

Bir Pilsan ana bayisi olarak bu seneki Antalya bayi toplantısını değerlendirebilir misiniz?

“Öncelikle birlik beraberlik içerisinde olmak çok güzeldi. Aynı şekilde böyle güzel bir etkinlikle yeni ürünlerin sergilenmiş olması ve tatille ticareti birleştirmek çok güzeldi. Geldiğimiz noktada artık satış stratejileri satış +  tatille birleşmeye başladı. Artık müşteri odaklı hizmet daha da önem kazandı, hatta sistem tamamen müşteriye “ver-sat-kurtul” sisteminden müşteriye “ürünü tanıt, ürünü anlat ve müşteri ile birlikte pazarda ol” sistemine doğru gitmeye başladı. Bu da piyasasının şeklini belirliyor. Bu organizasyonda biz bunu gördük. Geçen hafta Oyuncak fuarı için İstanbul’daydık, tüm oyuncakçılar ve tüm dostlar fuarda biraraya gelmişti ama Pilsan’ın bu etkinliği fuardan farklı bir sistem. Bu bayi toplantısında herkes çoluk çocuğuyla dinlenirken ve eğlenirken ürün almanın avantajlarını yaşadı. Pilsan’ın Güneydoğu Anadolu Bölge Bayisi, Ercan Oyuncak olarak diğer arkadaşlarımızla beraber bu avantajları yaşamaktan ve böyle bir organizasyonun içerisinde bulunmaktan da ayrı bir gurur ve kıvanç duyduk ve Pilsan’a çok teşekkür ediyoruz.

Bir bayi olarak, bizim bu noktada beklentimiz olmadı. Bu fuarda hiçbir sipariş almadık, tamamen görsel tanıtımlarımızı yaptık, kataloglarımızı dağıttık. Yani müşterilerimize ürünleri  tanıtmış olduk. Aynı zamanda onların eğlenip, dinlenmelerini sağlamış olduk. Kendi şehirlerimize dönünce, müşterilerimizi kendi mekanında ziyaret edip, satışlarımızı ve siparişlerimizi alıyoruz.”

‘SÜREKLİ ÜMİTVAR OLMAK LAZIM’

Ercan Oyuncak’ın 2016 yılı hedef ve planları konusunda neler söylersiniz?

“2016 yılı için bu yıla ait daha önce yaptığımız planlarımız gerçekleşiyor. Aslında bizim 2016 yılı için çok fazla yatırım planımız yoktu olanı da biraz askıya aldık, bekletiyoruz ve çok fazla atılım ve yatırım yapmak istemiyoruz. Neticede korumak ve bulunduğumuz yer mevki neresi ise orada kalabilmek bugün için Türkiye’nin gerçeği. Komşu sınırımızda savaş var, içeride savaş var ve içerde hainler var. Bu insanlar temizlenmediği ve bu savaş bitmediği müddetçe çok fazla atılım ve yatırım yapmayı düşünmüyoruz ama dünyada “Hayat Bir Umuttur” ve insan asla umudunu kaybetmemeli. Umudumuzu kaybettiğimiz gün her şey biter. Bunu böyle yapmak lazım, sürekli ümitvar olmak lazım. Bizim umudumuz Cenabı Hakk’tır, Haktan diliyoruz. Tabii ki dürüst çalışacağız, elimizden geleni yapacağız ve hizmetlerimize devam edeceğiz ama çok bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz.”

‘MİLLİ İRADEYE İNANCIMIZ TAM!’

2016 yılı ile ilgili olarak bütün beklentileriniz karşılandı mı?

“Beklentilerimizi büyük oranda gerçekleştirdik. Ama müşterilerimizin bölgesel bazlı biraz zorlanmaları var, batak oranımız asgari düzeyde, maksimumda değil ama o alacaklarımız da insanların kendi hatalarından kaynaklanan değil; dış unsurların ve etkenlerin etkisiyle oluştu. Biz onları da ödeyecekleri kanaatindeyiz. Bunun haricinde 2016 yılında olumsuz bir durum yaşamadık. 2016 yılındaki ciro hedeflerimizi yüzde 90 tutturduk.

2017 yılında esnaflarımızın, ticaret erbaplarımızın, imalatçılarımızın ve ithalatçılarımızın çok daha dikkatli olması gerekiyor çünkü ülkemiz üzerinde oynanan farklı oyunlar var. Bu oyunlar ülkeyi aşağı doğru götürmek, çökertmek. Bundan dolayı biz çökmemek için mücadele vereceğiz. Bilmeliler ki ne kadar bu ülkeyi çökertmek için mücadele verseler de başaramayacaklar. Bizler kesinlikle bu işe, ülkemize, yönetimimize, başbakanımıza, hükümetimize ve cumhurbaşkanımıza sonuna kadar inandık. Bu inanç Allah’ın izniyle bizi çok güzel bir noktaya taşıyacak.

Biz beklenenin aksine 2017 yılını umarım daha iyi bir noktada geçiririz.”

Gaziantep’in dışında nerelere hizmet veriyorsunuz?

“Pilsan ailesi olarak biz şu an Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Gaziantep il ve ilçelerinin tamamına hizmet veriyoruz. Bir de bizim ulusal bazda anlaşma yaptığımız bazı firmalarımız var. Örneğin Çetinkaya. Bizim bölgemizin ve bayiliğimizin dışında olmasına rağmen özel anlaşmamızdan dolayı Adana ve Mersin’e de hizmet veriyoruz. Organik bağlarımız olan bazı müşterilerimiz de var ki bizden aldığı anaokulu ürünü, hediyelik eşya arasına 3-5 tane de Pilsan ürünü alıp beraberinde götürüyor.”

‘FARKIMIZ: HİZMETİMİZ’

Tedarik ettiğiniz ürünleri müşterilerinize nasıl sevk ediyorsunuz?

“Ürünleri bölgelere ulaştırmada kullandığımız bizim 150 metreküplük bir araç filomuz var. Bu araç filomuzda 3 şoförümüzle bölgede ayağa teslim yapıyoruz. Yoksa işin içinden çıkamayız, nakliyede malımız kırılıyor, iade oranımız yükseliyor ama kendimiz götürürsek iade olmayınca, otomatikman bizim masraflarımız aşağıya çekilmiş oluyor ve nakliye bize bedavaya gelmiş oluyor. Müşterimiz bu şekilde olduğu zaman nakliye ödemiyor. Gidip ürünü indirip, paramızı, çekimizi ve senedimizi alıp geliyoruz, yani çok fazla bir sıkıntımız yok. Müşteriye bu hizmeti ve güveni verdiğimiz için o da aldığı hizmetin karşılığında mutlu oluyor, onu görünce biz de mutlu oluyoruz. Bu durumda pazara başka bir firma girmeye çalıştığında; bizim yaptığımız hizmet öne çıktığı için onu değil bizi tercih ediyorlar. Biz de bundan mutluluk duyuyoruz.”

2017 yılı planlarınız nelerdir?

“2017 yılı için planladığımız hediyelik eşya ithal etmekten vazgeçtik. Hediyelik eşya satışımız devam edecek ama ithalatını yapmayacağız. Çünkü mevcudiyeti ve ciromuzu korursak, artısı gelirse daha güzel olur.”

OYUNCAK MECRA DEĞİŞTİRİYOR

Oyuncak sektörünün sıkıntıları nelerdir?

“Sektörün çok büyük bir sıkıntısı yoktur, oyuncak her zaman güncelliğini koruyor fakat oyuncak mecra değiştiriyor, oyuncak biraz daha eğitimsel hale geldi. Sistem anaokulu, kreş ve rehabilitasyon bölümüne daha çok kaydı. Fakat bununla beraber eğitsel bazda gerek ithalatçılarımız ve gerek imalatçılarımız o yöne daha fazla eğildiler. Bu eğilim de bizim cirolarımıza bir ivme kazandırdığı kanaatindeyim. Yani sektörümüzde çok büyük bir sıkıntı yok.”

ARAMAYI BIRAK, ERCAN’A BAK!

Bölgeye verdiğiniz hizmetlerden memnun musunuz?

“Herşey para değil, her şey kazanç ta değil. Biz hizmetimizi okula, kreşe, anaokuluna, rehabilitasyon merkezine, kişisel bazda firmalara ve marketlere götürdüğümüz zaman, kârlılık kendiliğinden geliyor ve biz bu konuda memnunuz. Kataloglarımızı dağıttığımız bu piyasa bizden memnun. Biz yokken bu insanlar bir arayış içindeydiler. İnternetten İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’lardan bir şekilde ürün gamı bulmaya çalışıyorlardı ama ona artık hiç gerek kalmadı, Gaziantep’te biz bu ihtiyaca cevap verdiğimiz kanaatindeyiz.”

N’OLACAK BU TÜRKİYE’NİN HALİ?

Neler eklemek istersiniz?

“Herkese hayırlı işler, bol kazançlar, memleketimize huzur ve sağlık diliyorum. Çünkü memleketimiz çetin bir imtihandan geçiyor. “N’olacak bu Türkiye’nin hali?” diye sorduğum benim bir büyüğüm dedi ki: “Hiç korkmayın, Allah Allahlığını hiç kimseye bırakmaz, zalimi zalimle cezalandırır, kendi Allahlığını kimseye bırakmaz.” dedi. Bu söz ve söylev çok önemli, Rabbim her şeyi bilir. Herşeyin bir vakti, zamanı var. Bizim söyleyeceğimiz budur, ülkemize huzur refah diliyoruz.”

#ErcanOyuncak #Oyuncak #AntalyaPilsanBayitoplantısı #PilsanOyuncak #MehmetNazmiErcan #sektör