Anasayfa » HABERLER » Ercan Oyuncak: “3. Toy Bir daha kaliteliydi”

Ercan Oyuncak: “3. Toy Bir daha kaliteliydi”

12 – 15 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya Granada Luxury Belek Hotel’de düzenlenen 3. Toy Bir etkinliğinde Ercan Oyuncak firma sahibi Mehmet Nazmi Ercan ile faaliyetleri ve fuarlar hakkında görüştük.

BU TOY BİR DAHA KALİTELİYDİ

  1. Toy Bir etkinliği nasıl geçti?

Toy Bir organizasyondan memnunuz. Benim gördüğüm kadarıyla düzenleyenler geçen seneye oranla daha iyi organize olmuş bir pozisyondalar. Gelen müşteri kalitesi de yüksek. Ben biraz araştırma yaptım. Katılan firmalar da bekledikleri ciroyu yakalamış durumdalar. Bu da şunu gösteriyor ki iki tarafta memnun satıcı da alıcı da. Gelen müşteri çeşidini bulamazsa mal almayacak, alamadığı zaman satış yapılamamış olacak, ciro ortaya çıkmayacaktı. Ama böyle olmadı. Zaten beklenti de budur. Fuarlar bir vesiledir. Bu etkinlikte ben Denizli, Kayseri, Samsun, İzmir, Trabzon, Ankara ve Bursa gibi birçok sayamadığım ilden sektörden dostlarımı ve arkadaşlarımı bu vesileyle görmüş oldum, aileler de görüşmüş oluyor. Bunun adı belli hem ziyaret hem ticaret. Dinlenirken ziyaret yapıyorsun, ziyaret yaparken de ticaret yapmış oluyorsun. Ortaya bir bütün çıkıyor. Her ne kadar çalkantı var gibi gözükse de her zaman işini doğru yapan, doğru ürünü, doğru zamanda çıkaran, doğru insanlara satan, sektörümüzdeki bütün arkadaşların durumları iyi diye görüyorum. Normal ticaret yapan esnafımızdan da böyle sistemli çalışan, işini takip eden, işini doğru zamanda, doğru insanla yaptığı zaman iş kendiliğinden rantabl hale geliyor.

Oyuncakta bir geçiş süreci yaşıyoruz. İthalatçılarımız ile hükümetimiz arasında gümrükler ile ilgili sıkıntılar geçecektir. Su akacak doğru yolu bulacaktır. Herkes doğru malı, doğru zamanda ve doğru şekilde ülkemize getirecektir, vergisini verecektir. Çünkü devlet haklı olarak “benim ülkeme doğru malı getirin” diyor. Ben çok kısa bir zaman sonra bunların geçeceğini ve ortalığın durulacağını düşünüyorum. Çünkü çocuk her zaman çocuktur. Bizim mesleğimiz kutsal bir meslektir, çok parası olmasa da biz mesleğimizi seviyoruz. Biz aslında çocukları ve gençleri yetiştiren bir temel sektörün insanlarıyız.

BİZLER ALAYLIYIZ, ONLAR MEKTEPLİ

Sizden sonra bir jenerasyon işinizi devam ettirecek mi?

Benim şahsımla ilgili soruyorsan, benden sonra oğlum bu işe devam edecek. Nasip olursa çok yakın bir zamanda 12000 metrekare bir yeri kapatacağız. Şu anda ben 57 yaşındayım, ticari hayatımda 3 – 5 yıl daha çalışıp, o insanlara bir yol vereceğiz. Gençlerin önünü hafif bir açmak şartıyla o insanlara biz bir yol vereceğiz eminim ki onlar bizim şu an yaptıklarımızdan daha iyisini yapacaklar. Bizler alaylıyız, onlar mektepli. Benim oğlum Gaziantep Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Ardından Perakendecilik ve Mağazacılık Yönetimi ile ilgili master yaptı. Çocukluğundan beri oğlum bu işi seviyor, ve 22 yaşına gelene kadar bu işin içinde buranın tozunu yuttu. Rafını düzmeyi de, müşteri ile ilgilenmeyi de iyi bilir. Okulunu da bitirdi. Bizler bundan sonra belli bir süreç belli bir noktaya gelene kadar onları destekleriz inşallah onlar da bu işe en iyi şekilde devam edecekler.

2018 yılında ne yönde ilerliyorsunuz, toptan ve imalatta neler yapıyorsunuz?

Ben bundan 18 yıl önce toptancılığı bıraktım. Tedarikçi bir firmayım. Tedarikçilik yapıyorum yani firmalara gerekli bir hizmet sunuyorum. 2018 yılına geldiğimizde de bizim işimiz durmaz, ülkemiz de durmaz. Biz ülke olarak 1. ve 2. Sanayi Devrimini kaçırmışız ama ben biliyorum ki 3. sanayi devrimini kaçırmadık. Bu sanayi devriminde bizler, neslimiz ve  akranlarımız var. Ben ülkemizin geçtiğimiz yıllara göre çok daha iyiye gideceğine ve 3. Sanayi devrimini 2023’te inşallah yakalayacağına ve çok daha güzel yerlere geleceğine inanıyorum. Zaten her şeyin başı dua ve inançtır. Biz bu konuda duamızı ediyoruz, inancımız da tamdır. Bizim devletimize ve milletimize inanılmaz bir şekilde güvenimiz tamdır.

Öte yandan, 2018’in 2017’den daha iyi geçeceğine inanıyorum. Biz 2016 yılını 2017 yılına göre %35’lik bir büyüme ile kapattık, şu anda 2017 ile 2018 yılında Nisan ayını baz aldığımız zaman şu anda yüzde 23’lik bir büyüme görüyoruz. İşlerimiz iyi gidiyor, elemanlarımız 2017 yılına göre arttı, servislerimiz devam ediyor. Ülkemizde “ne kadar işsizlik var” deniyorsa da ben ülkemizde işsizlik olduğuna inanmıyorum, bence en büyük sıkıntımız iş beğenmeme, tembel bir milletiz, armut piş, ağzıma düş istiyoruz. Biz bu kafayı değiştirmeliyiz, hiçbir şeyi ekmeden, biçemezsin ama ne ekersen onu biçersin.

ÇİN’DE BİLE OLMAYAN FABRİKALARIMIZ VAR!

Türkiye şu anda ithalattan imalata ve taklitten üretime bir değişimden geçiyor. Bunu yıllar önce Çin ve Avrupa yapmış. Türkiye’miz önce ithal etti, şimdi üretmeye başladı. Öyle fabrikalarımız var ki ben o kadar büyük fabrikaları Çin’de görmedim. İthalatımız da olacak ama artık imalatımız ve ihracatımız da olacak. Birilerinin üretmediğini siz üreteceksiniz, yollayacaksınız, sizin üretmediğinizi ithal edip oradan getireceksiniz,  o zaman denge olur. Vatana millete hayırlı olanı getirmek ve hayırlı olanı üretmek lazım.

#ercan #nazmi #toybir