Anasayfa » RÖPORTAJ » Engin Oyuncak doğru çeşidi, dürüst şekilde müşteriye sunuyor

Engin Oyuncak doğru çeşidi, dürüst şekilde müşteriye sunuyor

Engin Oyuncak Genel Müdürü Yıldırım Engin ile faaliyetleri, Antalya fuar organizasyonları ve sektör hakkında görüştük

Kendinizi ve firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

İsmim Yıldırım Engin 12.05.1988 İstanbul doğumluyum. Lise mezunuyum, ticaretle ilk buluşmam Tahtakale’de 13-14 yaşlarındayken babam Remzi Engin’in yanında olmuştur. Ailemizin 45 – 50 yılı aşkın ticari tecrübesini son kuşak olarak ben devam ettirmekteyim. Engin Oyuncak firmamız 2013 yılında Zeytinburnu’ndaki tek şube ile başlamıştır. Bugün itibariyle firmamız kendi ithalatlarını yapan mevcut 6 perakende mağazamız, internet satışlarımız ve 1500 metrekare toptan satış alanına ulaşmıştır.

Firmamız, perakende internet ve toptan satış kanallarında daha doğrusu satış yaptığımız bütün kanallarda aynı kalitede ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı ve ticari ahlaktan esnaf kültüründen asla ödün vermemeyi kendisine bir görev haline getirmiştir.

Toy-Bir organizasyonu tüm oyuncakçıları bir çatı altında toplamada başarılı mı?

Sektörü bir araya getiren veya getirmeyi hedefleyen her türlü organizasyonda bulunmak bizim için bir görevdir.  Sektördeki sıkıntıların ve sorunların aşılması için birlik olmak gerekiyor. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, başarı konusu bizim karar vereceğimiz bir durum değildir.

Toy-Bir organizasyonu beklentilerinizi karşılıyor mu? Türkiye’deki firmalara bu fuara katılmalarını önerir misiniz?

Organizasyon firmam adına beklentileri karşıladı, hepimizin bildiği bazı aksaklıklar var ve olacaktır ama bunların giderilmesi ve minimuma indirgenmesi için gerekli çalışmaları yapan arkadaşlarımız firmalarımız var, umarım herşey daha da iyi olacaktır. Fuara katılıma gelince, bu sonuçta bütçe meselesi herkesin kendisinin karar verebileceği bir durum.

Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için, ülkemizde düzenlenen fuarlardan daha iyi sonuçlar almak gerekiyor. Bu anlamda bu organizasyonun fuarlardan farkı nedir?

Sektörün gelişiminin fuarla veya fuar sayısıyla endeksli olduğunu düşünmüyorum, şahsım ve firmam için birlik ve bütünlük sağlamayı hedefleyen her organizasyon benim için aynıdır. Tabiki fuarların kendisine göre hedeflediği farklı müşteri grupları var, sadece farklılık bundan ibarettir.

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2017 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

Oyuncak sektörü teknolojinin gelişmesi ile beraber farklı bir hal almaya başladı ve bu teknolojilere uyum sağlayıp doğru çeşidi, dürüst şekilde müşteriye sunabilirsek, sektörümüzün hiç bir şekilde küçüleceğini düşünmüyorum. Biz geleceğe hep umutla bakıp buna göre adımlar atmak ve yatırımlar yapmak zorundayız.

Marka olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Gelecek senelerde de bu organizasyona katılmayı düşünüyor musunuz?

Marka olarak hedefimiz yaygın bir perakende ağıyla desteklenmiş toptan ve ithalat satışı yapan bir firma olmaktır. Çok şükür hedeflerimize her gün biraz daha yaklaşıyoruz, bazı şeyleri sabırla ve zamana yayarak yapmak gerekiyor.

Daha öncede belirttiğim gibi sektörün bütünlüğünü sağlamak adına yapılan her aktivitede bulunmak bizim temel amaçlarımızdan biri.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sektördeki değişiklerin olması kaçınılmazdır ve olacaktır. Bu değişimlerin her zaman olumlu yönde ve işimizi kolaylaştıracak şekilde olmasını temenni ederim.

#engin, #oyuncak, #röportaj