Anasayfa » RÖPORTAJ » Elit İthalat oyun hamuru üretiminde de iddialı

Elit İthalat oyun hamuru üretiminde de iddialı

İthalatı azaltıp imalatı artırarak oyun hamuru imalatında iyi bir noktaya gelen Elit İthalat’ın firma ortağı Yakup Levent ile faaliyetleri ve sektör hakkında röportaj yaptık.

Öncelikle yeni yeriniz hayırlı olsun, Elit Oyuncak’ın kuruluşu ve gelişim sürecini anlatır mısınız?

“1994 senesinde kurulan şirketimiz öncelikle oyuncak ithalatı yapan bir konumdaydı. Zamanla ithalatı azaltıp, imalata geçtik ve şu anda oyun hamuru imalatı yapıyoruz.”

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?

“Biz oyun hamuru imalatına yoğunlaştığımız için daha çok bu konuda ilerlemek istiyoruz. Piyasanın talebi doğrultusunda popüler olan lisanlarla anlaşmalar yapıp, lisanslı oyun hamuru üretiyoruz. Şu anda Barbie, Hot Wheels, Sünger Bob, Harika Kanatlar, Dora, Paw Patrol, Ninja Turtles, Umi Zoomi ve Marsupilami lisanları altında üretim yaptığımız gibi, kendi markamız olan Kid’zz Dough markasıyla da üretim yapıyoruz.”

Ürünlerinizi nasıl geliştiriyor ya da yeni ürün, yeni şekiller belirliyorsunuz? Ar-Ge sorumlunuz, ekibiniz ya da departmanınız var mı?

“Ürünleri genellikle piyasada trend olan mamulleri takip ederek belirliyor, ona göre kalıp ve ambalaj çalışması yapıyoruz. Ar-Ge’den sorumlu kimyagerimiz var, özellikle oyun hamuru renklendirme ve kalitesinde gün geçtikçe ilerleme kaydediyoruz.”

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?

“Tabii ki oluyor, değişen trendlere göre yeni kalıplar üretip trende ayak uydurmaya çalışıyoruz.”

Türkiye’de bu ürünleri üreten çok firma var mıdır? Varsa siz bu işin neresindesiniz?

“Türkiye’de oyun hamuru üreten firma var tabii ki. Biz de piyasada kendimize yer edinmeye çalışıyoruz ama diyebilirim ki kısa zamanda epey yol kat ettik.”

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

“Diğer oyun hamuru üreticilerinden en büyük farkımız çeşit bolluğumuzun yanı sıra lisanslı ürünler de üretiyor olmamız.”

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?

“Devamlı ileri gitmeye çalışıyoruz, sürekli yeni kalıplarla yeni ürünler üretmenin peşindeyiz, ürün gamının genişliği piyasada talep görüyor açıkçası.”

2016 yılını nasıl bir yıl olarak geçti?

“Bizim için bol koşturmalı ve hedeflerimizi tutturduğumuz bir yıldı diyebilirim.”

Üretimde karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

“Üretimin tabii ki zorlukları var, en başında kalifiye eleman sorunu çıkıyor karşınıza, oyun hamuru gibi hassas bir mamul ürettiğiniz zaman iki defa dikkat etmeniz gereken birçok şey var imalat aşamasında. Bu yüzden çalışanların işin bilincinde olmaları çok önemli. Bu konuda yeni iş arkadaşlarımıza sürekli eğitim verip nelere dikkat etmeleri konusunda bilgi veriyoruz.”

Kids Turkey 2016 fuarı sizin için nasıl geçti?

“Fuar ihtisas fuarı olduğu için her zamanki gibi oyuncak işi ile ilgilenenlerin ziyaret ettiği bir fuardı. Müşterilerimizle karşılaşıp yeni ürünlerimizi gösterebilmek adına iyi geçti diyebilirim.”

 

#Elitİthalat #İthalat #oyunhamuru #üretim #YakupLevent #sektör #röportaj