Anasayfa » RÖPORTAJ » Eko Eğitim Araçları: Türkiye’de ahşap puzzle üreten öncü firma

Eko Eğitim Araçları: Türkiye’de ahşap puzzle üreten öncü firma

Eko Eğitim Araçları firma ortaklarından Abdülkadir Oğul ile 2017 Tüyap Kırtasiye fuarında görüştük.

Eko Eğitim Araç Gereçleri Mob. Rekl. San. Tic. Ltd. Şti. eğitim araçları üretimi ve satışı yapmak için 1997 yılında kuruldu. Firma kuruluşundan beri ahşap masaüstü eğitim araçları üretimine devam ediyor. 1997 yılında 3 çeşit ile başladığı ürün yelpazesini geliştirerek şuan 77 çeşit masaüstü, 206 çeşit donanım malzemesi üretiyor. Eko kuruluşundan bugüne taklitsiz, kendine özgü araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak üretime devam ediyor.

Tüyap Kırtasiye fuarı değerlendirmeniz nasıl?

Kitap, kırtasiye ve oyuncak fuarı daha önce CNR’da düzenleniyordu. TÜYAP’ ta ilk defa düzenleniyor. Fuara önemli markalar yayın evleri ve oyuncakçılar katılmamış. Oyuncakçılardan da  birkaç firma katılmış. Üstüne Üslük CNR’da aynı tarihlerde kitap fuarı açılmış. Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler ikiye bölünmüş oyuncakçılarda fuara ilgi göstermemiştir. Kırtasiye,Kitap,Eğitim Araçları ve Eğitici oyuncak hepsi bir arada TÜYAP’ın çok geniş hal’lerinde katılımcılarla ziyaretçileri buluşturabilirdi. Ama bu başarılamamış. Fuarın tanıtımı reklamı, duyuruları iyi yapılamamıştır. Yer geniş tarih uygun ama belki ilk düzenlemeden dolayı böyle geçti. Önümüzdeki yıl bu fuarın daha iyi olacağını umuyorum. Fuara katılımcı sayısını artırırsak, boşalan bırakmazsak ziyaretçi sayılarını da artırabiliriz. Katılımcı Listelerini inceleyerek ziyaretçiler. Fuara gidip gitmeme kararını veriyorlar.”

Faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

“Eko Eğitim Araçları 1997 yılında faaliyete başlayıp her geçen gün büyüğen gelişen kalitesinden ve özgünlüğünden ödün vermeden Eğitim Araç Gereçleri Okul, kreş donanım malzemeleri üretmektedir. Ahşap Puzzle üretimi ile üretime başlayan şirketimiz en yeni teknoloji ile 3300 m2’lik fabrika binamızda eğitim araçları üretmektedir. Türkiye’de tek ahşap puzzle üreten firma Eko Eğitim Araçlarıdır. ”

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Eko Eğitim Araçlarının yurtdışına ihracatı yoktur. Ama bizden ürün tedarik eden firmalar Eko ürünlerini yurtdışına pazarlıyorlar. Bugüne kadar ürettiğimiz ahşap puzzle eğitim materyalleri sayıları 600.000 adedi geçmiştir. Ürünlerimiz Türkiye’nin her yerlerinde anaokullarına, anasınıflarına, kreşlere, özel eğitim kurumlarına girmiş ve eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Yurtdışı fuarları için devletin ve KOSGEB’in desteklerine rağmen üretici firmalar bu fuarlara katılmamaktadır. Geçen yıl Almanya Nurnberg oyuncak fuarına ziyaretçi olarak katıldık. Burada bir Hol’ün Çin firmaları tarafından kapatıldığını gördük. Çin Hükümeti Dış Ticaret ve İhracat bölümleri birimleri fuarları takip ediyor. Fuar alanını kiralıyor katılımcı firmaları seçiyor. Firmalarının ürünlerini fuar düzenlenen ülkeye taşıyor katılımcıların ulaşım konaklama yemek giderlerini karşılıyor. Bu yolla ihracatlarını artırıyorlar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız veya KOSGEB bu fuar organizasyonlarını düzenlemeli firmaları seçmeli katılmayı ya teşvik etmeli ya da zorunlu kılmalıdır. İhracatımız bu yol ile kat kat artacaktır.”

2016 yılınız nasıl geçti, 2017 yılı beklentileriniz nelerdir?

“Okul öncesine giden öğrenci sayısı Her geçen yıl artmasından dolayı  bizim sektör her yıl büyüyor. Biz eğitim araçları üreten bir firmayız. Üretimimiz ve çeşidimiz her yıl artmaktadır. Okul Öncesinin zorunlu olmasıyla bu sektörümüz ve pazarımız daha da artacaktır. 2016 yılı satışlarımız gayet olumludur. 2017 yılı beklentilerimizde olumlu geçeceği umudunu taşıyoruz.”

Sektörde hedef pazara nasıl ulaşıyorsunuz?

“Fuarlarda tanıtım yapıyoruz. Şehirlerde bayilikler veriyoruz. Bayimizin olmadığı illerde okullara kataloglarımızı gönderiyoruz. Pazarlama elemanlarımız bayilerimizi okullarımızı ziyaret ediyorlar. Eko Eğitim Araçları web sitesinden ürünlerimizi görebiliyorlar. İnternetten ailelere satışımızı yapıyoruz.”

 

 

#EkoEğitimAraçları #ahşappuzzle #AbdülkadirOğul #TüyapKırtasiyefuarı #Röportaj