Anasayfa » RÖPORTAJ » E-ticarette Candy Oyuncak rüzgârı esiyor

E-ticarette Candy Oyuncak rüzgârı esiyor

E-Ticaret sanal alemde oyuncak satışı hakkında Candy Oyuncak yetkilileri Ersin Şenkardeşler ve Ulaş Kılıç  ile görüştük.

Firmanız hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

“Firmamız daha çok yeni 2016 yılında kurduk fakat; ikimizde senelerdir oyuncak sektörünün içerisindeyiz.  E-Ticaret siteleri olan N11, Hepsiburada ve gittigidiyor internet sitelerinde mağazalarımız var ayrıca kendi internet sitemizden de satış yapmaktayız. Ayrıca bazı internet satış sitelerinin tedarikçiliğini yapmaktayız ve toptan satışımızda bulunmaktadır.  Sektörümüzün büyükleri olan onlarca ithalatçı ve imalatçı ile çalışmaktayız.”

İnternetten ürün satışı nasıl yapılır? Yani genel bir algı var “çek ürünün fotoğrafını koy internete satsın sende para kazan’’ işler bu kadar kolay mı işliyor?

“Hiçbir iş aslında bu kadar kolay değil. Dışardan bakıldığında yaptığımız iş çok kolaymış gibi görünüyor fakat öyle değil. Böyle düşünüp bu işe girip zarar eden ve vazgeçen onlarca firma var. Biz bu işe daha profesyonel bakıyoruz.

Yukarıda bahsettiğim tüm sitelerde binlerce ürün ilanımız var. Bunların her birinin güzel fotoğrafları ve videolarını çekmek, her ürünün stoğunu elinde bulundurma ve güncel tutmak, gelen siparişleri aynı gün içerisinde kargolamak, müşteri memnuniyeti bunların hepsi büyük bir organizasyon ve yapmak öyle dışarıdan göründüğü kadar kolay değil.”

E- ticaret karlı bir iş midir? Rekabet koşulları nasıl?

“Ticaret hakkıyla yapılırsa karlıdır. E-ticareti ithalattan toptan satıştan ya da perakende satıştan ayrı görmemek lazım bence. Bakın sektörün perakende devlerini neredeyse hepsi internet satışı yapmaktadır. E-bebek, Toyzz Shop, Civil mağazacılık vs.

Rekabet her sektörde olduğu gibi e ticarette de çok çetin. Bizim yaptığımız işi yapan yüzlerce firma var. Ama rekabette hakkıyla yapılmalı bence. Bir çok internet satıcısı faturasız ürün sevkiyatı yapmakta ve fatura kesmedikleri için satış fiyatlarımızı çok aşağıya çekmektedir. Biz faturasız ürün sevkiyatı yapmıyoruz. Ticareti hakkıyla yapmaya çalışıyoruz.”

Görüşleriniz için çok teşekkür ederiz

“Asıl biz teşekkür ederiz. Sektörümüzün tek dergisi olan Toyuncak sayfalarında bize yer verdiğiniz için.”

 

#Eticaret #CandyOyuncak #ErsinŞenkardeşler #UlaşKılıç