Anasayfa » SEKTÖR » E-ticarete sıkı denetim geliyor

E-ticarete sıkı denetim geliyor

dororororom

E-ticarete sıkı denetim geliyor

İnternet üzerinden alışverişte sınırlı denetim devri kapanıyor. 2016 Ocak ayından itibaren 2014 yılı bilançosu 5 milyon TL ve üzeri olan ve internet üzerinden satış yapan mükelleflere zorunlu olacak e-arşiv’e geçiş için 3 ay kaldı. 2016 yılı e- ticarette yeni dönem  Bilindiği üzere, bazı online alışveriş sitesinde çeşitli satıcılar tarafından dükkan açmak ve satış gerçekleştirmek mümkün oluyor. İşte söz konusu dükkân  sahiplerinin ve yaptığı tüm  işlemlerin ayrıntılı bilgisi, yazılım veya donanım sahibi tarafından Gelir İdaresi  Başkanlığı’na bildirilecek.
Aylık olarak raporlandırılacak bu bilgiler  hususunda sorumluluklarını 1 Ocak  2016 tarihinden itibaren yerine getirmeyenlere ceza uygulaması gelecek. Milyonlarca kağıt fatura saklanacak BimSA Grup Satış Müdürü Coşkun Gündoğdu, “E-arşiv Fatura hizmetinin  işletmelere, fatura  oluşturma, saklama  ve erişme konularında işgücü, zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabileceğine   dikkat çekerek, “Milyonlarca kâğıt faturanın elektronik ortamda saklanması, faturaları fiziki olarak arşivlemekten kurtarıyor. Faturalama süreçleri tamamen doğayla dost bir  şekilde düzenleniyor. E-arşiv Fatura hizmeti, tüketiciler nezdinde de önemli kolaylıklar sunuyor. Tüketiciler  alışveriş yaptıklarında, faturaları cep telefonlarına veya e-posta adreslerine gönderilebiliyor. Söz konusu faturaların  yasal geçerlilikleri olması sebebiyle saklanabiliyor. Aynı zamanda kredi kartı içinde kolay ve hızlı hizmet  sağlanarak, kart satış bilgileri, e-arşiv   faturası ile eşleştirilebiliyor” ifadelerinde  bulundu.

10 YIL “GÜVENDE” GARANTİSİ

BimSA Grup Satış Müdürü Coşkun Gündoğdu, bu alanda önemli yatırımlara sahip, özel entegratör konumunda olan BimSA’nın öne çıkan noktalarını  ise şu şekilde özetledi;  “Birçok rakibinden farklı olarak BimSA, özel entegretör firma olduğu için 10 yıl e-arşiv hizmetinde fatura
saklamayı garanti ediyor. Özellikle,  e-arşiv’e konu içeriğin kurumsal bilgi olmasından dolayı e-arşivde güvenilir bir firmadan hizmet almak çok önemli. Bu bakış açısıyla BimSA’nın e-arşivde uygulama geliştirme, işletim ve  operasyon hizmetlerinin hepsinin tek  sahibi olarak hizmet veren güvenilir bir  firma olduğunu vurgulamak gerekir.  Bimsa, tüm ERP’lerle sorunsuz entegre  edilebilen ve 600m/yıl adet kapasiteye  sahip altyapısı ile tüm müşterilerine aktivasyon ücreti almadan e-arşiv  hizmeti veriyor. Ek olarak sistem size müşterilerimizin  kendi portallerinden  e-arşiv faturalarını kontrol etme imkânı tanımasının yanında e-arşiv mail  hizmeti gibi katma değerli hizmetler
de sunuyor. BimSA bu özellikleri ile  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından  yetkilendirilen özel entegratör firmalar arasında bir adım önde  hizmet veren bir kuruluştur.”