Anasayfa » FUAR » Düşündüler, tasarladılar ve başardılar

Düşündüler, tasarladılar ve başardılar

mmnÖztürk Elektrik firma sahibi Tahir Öztürk ile Atrax Fuarı’nı ve faaliyetlerini konuştuk.

Tahir Bey bu işe nasıl başladınız? Bu fikir nerden geldi?

“İsmim Tahir Öztürk. Öztürk Elektrik firmasının sahibiyim. Firmamız 1986 yılında Denizli’de kurulan bir elektrik firmasıdır. Esas mesleğimiz elektrik, mekanik olarak başladık ama her zaman yeniliklerin takipçisi ve öncüsü olduk, herkesin yapamadığını yaptık. 3 yıl önce Denizli Belediyesi elektrikli araç ihalesi açmıştı. Mobilya ustası ile beraber, o işi yapabileceğimize kanaat getirerek, ihaleye girip, almamızla akülü araç işine başladık. Denizli Büyükşehir Belediye’sine turistik yerlerde kullanmak için 26 kişilik 2 otobüs yaptık. Bu işlere başlamama sebep olan ve bize bu fırsatı veren Denizli Büyükşehir belediyesi yetkililerine minnettarım. Bizim ufkumuzu açtı ve vesile oldular. Bu araçlar konusunda tecrübeler kazandık, tecrübelerimizi bazı üniversitelerle paylaştık, malzeme ve işçilik olarak beraber çalışmalar yaptık. İlk 2 treni mobilyacı Yalçın ustayla beraber yaptık. Her yaptığımız trende ürünlerimizi geliştirdik ve müşterilerimizin istekleri doğrultusunda değişiklikler yaptık. Trenin CNC kesimi hariç tüm işlemlerini kendi ekibimizle yapıyoruz, İşlerimiz Allahü teâlâ’ya çok şükür, iyi şekilde gidiyor. Yurt dışına dönük imalatlarımız devam ediyor. Yeni projemiz özellikle turistik yerlerde kullanmak için akülü 4-20 kişilik araçlar yapmaktır.”

Teknik servis alanında hizmetleriniz neler?

“Yurt içi müşterilerimize kendi ekiplerimizle servis sağlarken, yurt dışı için de arızalanabilecek parçaları müşterilerimize veriyoruz. Arıza için extra bir parça gerekirse biz kargo ile garanti dahilinde gönderiyoruz. Arıza çözülmezse teknik ekibimizi yurtdışına gönderiyoruz. Şu ana kadar bir arızamız olmadı.”

Atrax Fuarı’nız nasıl geçti?

“Bu sene Atrax’a ilk defa katılıyoruz. Fuarda çok fazla ziyaretçi yok ama nitelikli yani alıcı gelenler var. Alıcı insanlar bizimle irtibat kurdular, bizim aradığımız da zaten buydu. Yurt dışı katılımı da var. Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Makedonya, Rusya, Bulgaristan ve Katar gibi ülkelerden de ziyaretçiler oldu.”

2013 yılınız nasıl geçti? 2014 senesi için düşünceleriniz nelerdir?

“2013 yılında ihracata başlamamızla işlerimiz daha da arttı. Malımızı gören firmaların talepleri arttı. 1 tren alan firma veya kişiler trenimizi beğenip ilave sipariş veriyor.”

Ürününüz hakkında bilgi verir misiniz? Fuarda ürününüze ilgi nasıldı?

“Ürünümüz 1 lokomotif arkasına 4 vagondan oluşuyor. Ürünümüz akülüdür. 6-10 saatlik şarj ile 40-60 km yol alabilirsiniz. Kullanımı çok kolay, ses, buhar, alev ve hareketli teker görselli, emniyetli ve insanların özellikle çocukların ilgisini çeken bir trendir. Müşterimizin isteğine göre vagon sayısını 5,6 veya daha fazla yapabiliyoruz. Ürünümüzün fiyatı 20-30 bin dolar yani yaklaşık 40-60 bin TL. Fuarda ürünümüz çok ilgi gördü, kalite ve fiyat olarak beğenildi. Özellikle yurt dışından firmalarla görüşmeler yaptık. Hedeflediğimiz kitlelere bu fuarda ulaştık. Fuardan sonra inşâAllah olumlu geri dönüşler bekliyoruz. Buna paralel olarak güzel bir ivme yakalamayı ümit ediyoruz.”

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

“Şimdilik Ukrayna, Hindistan, Afganistan ve Orta Asya ülkeleridir. Asıl hedef pazarımız genelde Orta Asya ve Avrupa ülkeleridir.”

Sektörün sıkıntıları konusunda düşünceleriniz nelerdir?

“Bu tür ürünlerin ortaya çıkarılması iyi bir ekiple mümkün. Bizim kendi ekibimiz olsa da kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz. Bunun dışında rekabetten de bahsedebiliriz. Büyük bir sıkıntı yoktur.”