Anasayfa » RÖPORTAJ » Düşten gerçeğe, daima ileri

Düşten gerçeğe, daima ileri

cccccGelişmiş ülkelere daha çok mal satmayı hedefleyen Cemer Kent Ekipmanları firma sahibi Fuat Eroğlu ile 2013 Atrax Fuarı ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Cemer Kent’in doğuşu nasıl oldu?

“1994 yılında kuruldu. O yıllarda bizim sektör daha yeniydi. 20 yıl öncesi Türkiye’de alt yapı çalışmaları daha tam istenen düzeye gelmemiş, park ve bahçe çalışmaları hiç yapılmamıştı. Eğlence dünyası, oyuncak pek fazla önemsenmiyordu. Daha sonraki yıllarda belediyelerin daha sosyal bir anlayışa kavuşmasıyla bu yönde çalışmalar başladı. Belediyelerde park, bahçe birimlerinin oluşturulması, üniversitelerde peyzaj, orman ve ziraat mühendislikleri bölümlerinin açılması bu sektörü daha ciddi, önemli bir sektör haline getirdi. Hele son 10 yıldır, internet ve globalizmin etkisiyle, insanların gelişmiş dünyayı keşfetmesi, ülkemizin kalkınması ve zenginleşmesiyle beraber bizim sektör daha ciddiye alınmaya başladı. Belediyeler evlerde, apartmanlarda sosyal bir imkan bulamayan çocukların park ve bahçelerde birbirleriyle sosyal iletişime geçtiğinin farkına vardılar. Bu süreç doğal olarak bizim sektöre yansıdı. Ülkemizin itibarı arttı, dünyada ne varsa bizde de aynısı olmaya başladı. Bu da bizi sevindiren bir şeydir.”

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Avrupa’daki bir firmayla kıyaslandığında, bizim en az 10 farklı ürün yelpazesini bünyemizde barındırıyoruz. Avrupa’da sadece metal, ahşap, buz pisti ya da spor aleti üreten firmalar vardır ama bizde bunları tamamı var. 10 faklı ürün yelpazesi pazarlıyoruz. Ar-Ge’mizle her 6 ayda bir sektöre yeni ürünler sunuyoruz. Yeni tasarımlar yaparak, başkasıyla değil, kendimizle rekabet ediyoruz. Son olarak, ip parkurları, çocukların daha çok zekâsını geliştirecek, el becerilerini kullanacakları, enerjilerini atmalarını sağlayacak oyun parklarına yöneliyoruz.”

Bölge bayileri alanında geldiğiniz nokta nedir?

“Şu anda Adana’da Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu, Ankara’da İç Anadolu ve Karadeniz, Marmara bölgesinde kuzey ve güney olmak üzere 2 bölge ve Ege bölgesinde olmak üzere tamamı maaşlı ekip arkadaşlarımız tarafından yönetiliyor. Bunun dışında bayilerimiz de var. Edirne’den Kars’a Türkiye’nin her yerinde biz varız. Bizim için tek belediyeye ürün satmak değil, küçük te olsa daha fazla noktalara ulaşmak önemli. Bu da bizim daha kalıcı firma olmamızı sağlar.”

İhracat konusunda neler yapıyorsunuz?

“Lokal olarak şu an 40 ülkeye mal satıyoruz. Bu ülkelerin içinde Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika, Çin, Rusya ve İran gibi ülkelere ciddi ihracatımız var. Hedefimiz ciromuzda %30 paya sahip olan ihracat payını daha yüksek oranlara çıkarmak. Ancak kalite odaklı firmalar Almanya’ya, Fransa’ya ve İngiltere’ye mal satabilir. Bunu yapan firmalar da dünyanın her yerine malını satabilir.”

2013 yılınız hedefleriniz kapsamında nasıl bitiyor? 2014 için düşünceleriniz nelerdir?

“Cemer’in gelişmesi çok hızlıdır. Biz firma olarak 6 ayda bir kendini check eden bir firmayız. 6 ayda bir pek çok şeyin değiştiği çok seneler yaşadık. Sektörümüz son 15 senedir sürekli gelişim kaydeden bir sektördür. Özellikle 2010 yılından sonra Türkiye’deki potansiyeli fark eden firmalar, ülkemize gelmeye başladılar. Onların gelmesiyle insanlarımız daha farklı, üretici ve değişik fikirlere açık oldular. 2012 ve 2013 yılları bizim için başarılı yıllar oldu, inşâAllah 2014 yılı bizim için daha başarılı bir yıl olur.”

Cemer Kent kurduğu ürünlerin servisi ve bakımı alanında neler yapıyor?

“Firmamız kurulduğu günden beri ürünlerini satarken hiçbir zaman fiyat odaklı olmadı, kalite odaklı oldu. Bu özelliğimizden dolayı da sahadan gelen şikâyetler %5’i hiç geçmedi. Çok satış yapmak değil, satılan ürünün uzun ömürlü olması önemli. bu şekilde bakış açımız doğal olarak bizim satış sonrası bakım, onarım çok fazla problem yaşamamamıza vesile oldu. Sahadan çok büyük şikâyetler almıyoruz, ancak buna rağmen Türkiye’nin pek çok bölgesinde aktif, montaj, pazarlama ve servis ağımız var. Bir sıkıntı için müşterimiz bizi aradığında 24 saat içinde sahada keşfini yapıp, 48 saat içinde gerekeni yapıyoruz. Biz bu işi önemsiyoruz.

Biz sahaya bir ürün koyduğumuz zaman maliyeti 10 yıla bölerek yapıyoruz. ‘Bizim malzemelerimiz eskimez, kırılmaz ve parçalanmaz’ demiyoruz. Bu riskleri göze alarak kaliteli üretim yapıyoruz.”

Neler eklemek istersiniz?

“Sektörümüz çok ciddi bir sektör, hem üreticiler hem de kamudaki alıcılar bu sektöre önem verip standartları çok iyi takip ederlerse, dünyada özellikle bu coğrafyada en iyi oyun grubu üreten firmalar Türkiye’de var olur. Üreticiler ve alıcılar kendini çok iyi eğitmeli ki sektörümüz büyüsün ve dünyadaki rakipleriyle mücadele edebilsin. Türkiye’de bu işi 20 yıldır yapan bir firma olarak, yapılan parkların 90’ının standartların dışında olduğunu görüyorum. Kullanım, bakım, servis ve üretici firmaların sahada bıraktıkları izlenim konularında sektörümüzde bir sıkıntı var. Bu işi çok daha ciddiye almamız lazım, çünkü bunların üzerinde oynayan bizim çocuklarımız. Türkiye’de alıcılar ve kanun koyucular gereken kontrolleri ve ara denetimleri maalesef oyun parklarında yapmıyorlar.”