Anasayfa » HABERLER » Dünyanın yeni Çin’i Türkiye olacak

Dünyanın yeni Çin’i Türkiye olacak

Şanlıurfa Metaş Oyuncak, 30 yıla aşkındır oyuncak sektöründe hizmet veriyor. Son yıllarda ağırlıklı olarak oyuncak ithalatı ve imalatı sektöründe hizmetini vermeye devam ediyor. Metaş Oyuncak tüm ürünlerinde özgün endüstriyel tasarımları estetik ve kaliteyi İSO ve CE standartlarında tüketicilerin hizmetine sunuyor. İthal ettiği tüm ürünlerde anti kanserojen olma özelliğinin yanında Gıda sertifikası vb. tüm kalite kontrol aşamalarını ürünlerine uygulayan Metaş Oyuncak bebe ve çocuk sağlığı ile güvenliğine son derece önem veriyor. Metaş Oyuncak firma sahibi Erkan Taş ile faaliyetleri ve sektör hakkında bir söyleşi yaptık.

Öncelikle yeni yeriniz hayırlı olsun. Kısaca kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

“1984 yılında başlayan oyuncak sektörü deneyimimiz, İstanbul’dan oyuncak alarak Şanlıurfa’da sattığımız yıllara dayanıyor. 2000 yıllarında Çin ile çalışmaya başladık. Bu ithalat süreci devam etti ama değişen piyasa ve gümrük şartları bizi üretime yönlendirdi. 2015 yılında başladığımız oyuncak imalatıyla hızlı bir ilerleme kaydettik. 50 çalışanımızla 6500 metrekare alanda son 7 yıldır üretim yapıyoruz. Kısa sürede piyasada sevilen bir marka haline geldik ve şu an Türkiye’de oyuncak imalatında önemli bir yere sahibiz. İnşallah önümüzdeki dönemlerde daha fazla ürün çeşidiyle imalatımızı geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Ürün gamınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Üretime 3 model ile başladık. Sürekli kendimizi geliştirerek, bu alanda çalışmalar yaparak şu anda ürün
gamımızı 150 ürüne çıkardık. Bununla birlikte pek çok üretmeyi planladığımız ürünler var. Ürünlerimiz 3 yaş üstü, tüm yaşlara hitap ediyor. Ürettiğimiz kumandalı arabaları artık büyükler de kullanıyor. Genel olarak 20 yaşa kadar ürünlerimiz var.”

Oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Çocuk oldukça oyuncak da var olacaktır ve sektörümüzün önü açıktır. Bundan 30 yıl önce belki oyuncağın bir önemi yoktu çünkü çocukların istekleri de o zaman o kadar önemli değildi ama şu anda oyuncak önemli bir unsur haline geldi. Oyuncak sektörünün geleceğini iyi görüyorum.”

Piyasada yaşadığınız sıkıntılar nelerdir? 

“İç piyasada gördüğümüz en büyük sıkıntı çok uzun vadeler. Önceden firmaya gidilmezdi, şimdi gitmeden tahsilat yapılamıyor. Belli bir hammadde, karton ve işçilik ile üretilen bu ürünlerin gelirlerinin geç dönmesi bizi sıkıntıya sokuyor.

Ülkemizde son 10 yılda iki sefer devalüasyon oldu. Dolar 3ten 6ya ve 8den 15e çıktı. %50 kar edeyim derken yüzde 100 zarara geçebiliyorsun. Hammadde ve kartonu biz dolar ile alıyoruz, sadece işçilik dolar ile değil. Dolar ile alıp TL ile satınca zor duruma düşüyoruz.”

Sektöre iletmek istediğiniz mesajlarınız var mıdır?

“Gelinen süreçte artık Avrupa’ya, Amerika’ya ve dünyaya oyuncak Türkiye’den gidecek, Türkiye yeni bir Çin olacak. Bu noktada sektördeki her ilgili kişinin üzerine düşeni en güzel şekilde yapması, ülkemizi daha güçlü kılacaktır.”