Anasayfa » RÖPORTAJ » Dünyada marka olmuş, popüler ve kaliteli oyuncaklar

Dünyada marka olmuş, popüler ve kaliteli oyuncaklar

yhyhhMega Oyuncak genel müdürü Hakan Yeşilbağ ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Bu fuara kaçıncı kez katıldınız?

“Bu fuara 5. kez katılıyoruz, fuarın 6. yılı. En başından beri sektörümüzün gelişmesi adına fuara katılıyoruz.”

Hangi ürünleri sergilediniz?

“Bu fuarda özellikle bizim çok iyi olduğumuzu düşündüğümüz uzaktan kumandalı arabaları, son senelerde flash ürün dediğimiz, televizyon çizgi dizisi olan ve Minika Go’da devam eden, Flash N desh S serisini, bu fuarda çok kuvvetli şekilde lansmanını yaptığımız peluşta Türkiye distribütörü olduğumuz, spunch pub sünger bop, İspanyol bebek diye adlandırdığımız antoniyon ve loranj bebeklerimizi oyuncak sektöründeki perakendecilere ulaştırmak için sergiledik.”

Bu fuarı yabancı bir firmanın düzenlemesinden dolayı yabancı katılımcı oranı arttı mı?

“Geçen seneye göre yabancı katılım gözle görülür bir şekilde arttı. Bu ümit verici bir şey. İnşâAllah, önümüzdeki senelerde yurt dışı katılımcıların daha fazla artar.”

Fuardan beklentileriniz hangi oranda gerçekleşti?

“Fuarın yapılış amacı müşterilerimizle, misafirlerimizle önümüzdeki dönem için planlarımızı paylaşmaktı. Bunu başarıyla gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Burda bu amacımızı yani bütün planlarımızı ve gelecek dönem neler yapacağımızı misafirlerimizle paylaştık, sektördeki gelişmelerden ve yeniliklerden onları haberdar etmekti, bunu başarıyla yaptığımızı zannediyorum.”

İthalatta karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

“Aslında son dönemlerde ithalatta birçok düzenlemeye yapıldı. Açıkçası, bu düzenlemeler piyasaya giren oyuncak kalitesi anlamında güzel sonuçlar doğuruyor. Bu uygulamalarla Türk tüketicisi daha kaliteli ve sağlıklı oyuncakları piyasamızda bulma imkânı elde etti. İthalatta şu anda yaşadığımız büyük bir sıkıntı olmadı. Eğer işinizi doğru yapıyorsanız ve prosedürlere uyuyorsanız ithalatta her zaman başarılı olursunuz.”

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Öncelikle bu fuarı organize eden Toyzeria grubuna çok teşekkür ediyorum. Umarım ki bu fuar gelecek senelerde daha iyi olur, uluslararası bir nitelik kazanacak ve sektörümüze daha faydalı olacak. Biz gelecek sene de burda yerimizi alacağız çünkü sektörümüzle tek irtibatımız ve sektörden bizi haberdar eden bu fuarlardır.”