Anasayfa » RÖPORTAJ » Duman Oyuncak: “Yabancı ziyaretçi sayısını artırmak organizasyonu daha cazip kılar”

Duman Oyuncak: “Yabancı ziyaretçi sayısını artırmak organizasyonu daha cazip kılar”

  1. Toy-Bir Geleneksel Antalya Oyuncak Satıç ve Etkinlik Organizasyonu, 19-2} Ekim 2022 tarihinde Sueno Hotel Deluxe Belek’te düzenlendi. Etkinliğe katılan firmalardan Duman Oyuncak firma yetkilisi Mahmut Duman faaliyetleri ve sektör hakkında bilgi verdi.

Firmanız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz” Ben Duman Oyuncak’tan Mahmut Duman. Biz hem kumandalı grubunda bilhassa iki fonksiyonlu, 4 fonksiyonlu arabalarda ve çılgın arabalarda imalat yapıyoruz ve her gün ürün çeçidimizi arttırıyoruz, hem de aynı zamanda ithalatçıyız. Hem kalıp noktasında hem diğer ithal grubunda çeçitlerimizi artırıyoruz. Türkiye’de uzaktan kumandalı üreten ilk firmalardan bir tanesiyiz. Bu noktada oldukça olumlu geri dönüçler alıyoruz. Kumandalı grubumuz hemen hemen tüm zincir marketlerde ve Anadolu’daki toptancıların tamamının reyonlarında yer alıyor, ciddi geri dönüçler alıyor ve ciddi rakamlara ulaçıyoruz, bu konudan oldukça memnunuz.

  1. Toy-Bir nasıl geçiyor”

Biz her sene Toy-Bir organizasyonlarında bulunuyoruz. Bu sene oldukça hareketli, verimli bir organizasyon geçirdik, çu ana kadar ziyaretçi sayısı oldukça yüksek özellikle ilk gün oldukça hareketli ve yoğun geçti, beklediğimizi elde ettik, oldukça verimli bir etkinlik. Umarım diğer bütün katılımcı arkadaçlar ve müçteriler de memnun geçirmiçlerdir. Emeği geçen herkese teçekkür ediyoruz.

Yurtdışından ziyaretçi olarak Kosovalı bir müçterimiz oldu, numune aldılar olumlu olacağını düçünüyoruz. Aynı zamanda İtalya’dan yine bir müçterimiz geldi. O da ürünleri beğendi özellikle kumandalı tedariğini Türkiye’den yapmak istediklerini iletti bilhassa o konularda kendilerine yardımcı olacağız. Beklentimiz daha fazla yabancı müçteri gelmesi noktasındaydı. Yabancı müçteri sayısı biraz kısıtlı. Belki bu zaman alan bir süreç, yerli ziyaretçi haliyle geliyor çünkü fuar kendi ülkemizde. TÜYAP gibi uluslararası bir ihtisas fuarı düzenleniyor olmasından dolayı buraya yabancı müçteri çok fazla gelmeyebilir ama bunu bir tık daha yukarıya taçıyabiliriz, en azından bir miktar daha yabancı müçteri gelirse buradaki katılımcılar daha da memnun olacaklardır. İhracat gerçekten güzel bir çey hem ekonomimiz için ülkemiz için hem de katılımcılar için. Burada ciddi bir potansiyel olduğunu düçünürsek özellikle TL’nin dolar karçısındaki kaybından dolayı yabancı ziyaretçi sayısı katılımcılar için oldukça önemli, bu nedenle organizasyona daha fazla yabancı müçteri katmak lazım.

Organizasyonun tanıtımı yurt dışında nasıl yapılabilir”

Yurt dıçından daha fazla alıcı çekebilmek için ne gibi çalıçmalar oluyor mu bilmiyorum ancak bu bir ciddi süreç gerektir, tanıtımını yapmanın zor ve maliyetli olduğunu düçünürsek yabancı müçterilere en azından bir ay öncesinde bilgilendirme yapılabilir. Zaten burada konaklama ücreti olmuyor. Sadece ulaçım ücretlerini karçılayarak buraya gelebilirler. Yurt dıçı ziyaretçi sayısının artması hem fuarın kalitesini de yukarıya taçıyacaktır, hem de organizasyon isim yapacaktır. Hem katılımcılar buradan ayrılırken daha da memnun olacaklardır. Yabancı ziyaretçiler de buradan alıçveriç yaparken kar elde edeceklerdir. Dolayısıyla Türkiye’nin ekonomisine bir anlamda katkıda bulunmuç olacağız.

Eklemek istedikleriniz nelerdir” Organizasyonu düzenleyen ve emeği geçen herkese tekrar teçekkür ediyoruz.