Anasayfa » RÖPORTAJ » Doğru ürün, doğru iş ortağı: anne!

Doğru ürün, doğru iş ortağı: anne!

2016 Kids Turkey fuarında anne – Her Yaşa Akıl Oyunları firma sahibi Nur Sevenler ile faaliyetleri ve fuar hakkında röportaj yaptık.

Fuar öncesinde bir hazırlığınız olmuştur. Bu fuarda ilk kez sergilediğiniz bir akıllı oyun var mı?

“Bu yıl yine hız kesmeden birçok heyecan veren yeni oyunlar ile karşınızdayız! Bu yıl içerisinde 25’in üzerinde yeni akıl oyunu ile müşterilerimizi tanıştırmakla beraber özellikle Almanya üretimi olan Terra Türkçe versiyonu ile öğrenmeyi eğlenceli hale getiren oyunlarımızın arasına girdi… TERRA, dünya ile ilgili bir genel kültür oyunu, 10 yaş ve üzeri bir gruba sesleniyoruz bu oyunla. TERRA’nın çok ses getireceğine inanıyoruz. Birçok yaş aralığında oynanabilecek bir oyun çünkü. Oyunu oynarken bilgileri tam olarak bilmeye gerek yok, çünkü tahmin içeren bir mekanizması var. Doğru tahminler isabetli olursa yüksek puan alıyorsunuz. Yine yakın tahminlere de puan veriliyor. O nedenle çok motive eden de bir oyun aynı zamanda. Öte yandan, Hutter&Friends firmasından TERRA, eğlendirirken düşündüren oyunlar kategorisinden bir başyapıt niteliğinde, hem okullar hem de aileler için vazgeçemeyecekleri bir oyun olacak.”

Terra dışında ön planda olan başka oyunlarınız var mı?

“Piatnik firmasından Bubbles  ve Rüzgarlı Bir Gün önemli oyunlarımızdan. Özellikle Bubbles çok sevildi. Hem renkli ve sevimli karakterleriyle hem de kazandırdığı görsel ve matematiksel becerilerle sektörde çok özel bir yere sahip oldu.

Piatnik’ten yıkanabilen organik renkli bloklar BIOBLO çocukların hayal gücünü ateşleyecek. Asmodee firmasının klasik oyunlarından Abalone oyununun Abalone TRAVEL ve 4 kişilik Abalone QUATRO versiyonları strateji ustalarını sevindirecek nitelikte. Dixit hayranlarına da bir müjdemiz var; ellerindeki temel oyunu genişletebilecekleri ek kartların 3 farklı versiyonu  artık Türkiye stoklarımızda. Gigamic firmasının olağanüstü kalitedeki klasik oyunu QUORIDOR Mini’yi istediğiniz yere rahatça taşıyabileceksiniz. Blue Orange firmasının hareketli oyunları ile elleriniz yerinde duramayacak. GreenBoard firmasının gönüllerimizde taht kurmuş BrainBox serisinin yeni konuları da 3-99 yaş herkesin dikkatini ve bilgisini genişletmeye devam edecek.”

Bugün fuarın üçüncü günü. Fuar sizin için nasıl geçiyor, beklentilerinizi ne ölçüde karşılayabildi?

“Bu yıl da ilk günden itibaren bizin standımızda bir hareketlilik vardı. Çok yoğun geçti bizim açımızdan. Mevcut müşterilerimizle buluşmamız büyük önem taşıyor yeni ürünlerimizi tanıtmamız adına. Bunun yanında yeni müşterilerle iletişim halindeyiz. Türkiye’de ilk defa yapılan “Sabotajcı” turnuvasını düzenledik. 16 bölgesel birincinin yarıştığı turnuvada katılımcılarımız ile unutulmaz bir turnuva keyfi ve deneyimi yaşadık. Birincimiz sürpriz bir şekilde kendisinden yaşça büyük birçok rakibi arasından sıyrılan 11 yaşındaki Ali Efe oldu. Ödül olarak Ali Efe’yi Budapeşte’ye Dünya Şampiyonası’na misafirimiz olarak davet ediyoruz. Kasım ayının sonunda yapılacak turnuvada Türkiye’yi temsil edecek. Budapeşte’de 26.Kasım’da yapılacak dünya şampiyonasında hem dünya çapında rakiplerle hem de Sabotajcı oyununun mucidi Mr. Frederic ile de tanışma fırsatı yakalayacak.

Bu turnuvayı gelenekselleştirecek misiniz?

“Bu turnuva Amigo firmasının dünya çapında düzenlediği bir yarışma ve ilk defa düzenleniyor. Biz de düzenli olarak her yıl Türkiye şampiyonunu belirleyip, dünya şampiyonasına göndermek istiyoruz.”

Bunun gibi başka ne tür projeler var gündeminizde?

“Aklımızda farklı turnuva fikirleri de var, bunları da gerçekleştirmek istiyoruz. Aynı zamanda dünya çapındaki yenilikleri izleyip, farklı oyunları sizlere sunmaya odaklanıyoruz. Okullarda, aile içinde, gençlerin kendi aralarında oynadıkları oyun gruplarına sahibiz. Hatta birçok hafıza oyunumuz yalnızca çocuklara değil aynı zamanda ileri yaşlardaki müşteri grubumuza da harika bir eğlence ve aynı zamanda zihin egzersizleri sunuyor. Böylece sıra dışı projelere imza atabiliyoruz.”

Peki gelecek yıl tekrar fuara katılmayı planlıyor musunuz? 

“Kids Turkey, Türkiye’nin oyuncak alanındaki en büyük fuarı. Dolayısıyla burada bulunmak bizim için çok önemli. Onun için katılmayı düşünüyoruz.”

Üretim tarafınız var mı, yoksa bir firmanın distribütörlüğünü mü yapıyorsunuz?

“Yalnızca dünya lideri firmaların distribütörlüğünü yapıyoruz. Üretim yapabilmek için önce doğru fikirlerin oluşması gerekiyor. Tabii ki orijinal fikirlerimiz olursa bunları da üretmek isteriz.”

Türkiye akıl oyunları alanında ne durumdadır?

“2017’de sektörde 10. yılımızı dolduracağız. İlk yıllar genel olarak eğitimle ilgili materyallere yönelmiştik. Fakat kısa sürede odağımızı akıl oyunlarına çevirdik. Biz Türkiye’de bu konuda çalışan ilk firmalardan biriyiz. Ürün yelpazesi de en geniş olanlardanız. Daha çok eğitim ve teknik alt yapımızla ilerliyoruz. Doğru ürünü bulup, bu doğru ürünü Türkiye’deki paydaşlarımızla buluşturabilmek öncelikli hedefimiz. Bu işin ticari yanı kendiliğinden doğal olarak yaşadığımız bir sonuç.

Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

“Uluslararası Sertifikalı Oyun Tabanlı Öğrenme Programı” uygulayıcı eğitimleri de veriyoruz. İki tam günlük eğitimlerimizin amacı  akıl/zekâ oyunlarının felsefesini yansıtabilmek ve etkin kullanımını göstermek . Birçok farklı alanlarda çalışanlar gelip bu eğitimi alabiliyor; herkes kendine özgü çıkarımlarda bulunup, çalıştıkları alana farklı bir boyut kazandırabiliyorlar.  Uluslararası sertifikasyonlu bu eğitimde temel bilimsel bilgileri oyunların üreticileri olan iş ortaklarımızdan aldık ve onun üzerine temellendirdik programımızı. Dolayısıyla onların onaylarının olan bu sertifikada logoları ve imzaları da yer almaktadır. Eğitim programını oluşturan ekibimiz kendi alanlarında (psikoloji, matematik, yabancı dil) uzman öğretmenlerdi.

Okullardan oyun almak istenildiğinde öncelikle oyunu kullanacak öğretmenlere anlatmak istiyorum oyunlarımızı. Bu oyunu ben kullanabilirim demesi gerekiyor öğretmenin. Öğretmenin oyunu sevmesi, oyunun içeriğini anlaması çok önemli. Çünkü oyunun alınıp bir kenara konulması bizim hiç istemediğimiz bir şey. Hatta bir projede veya okulda kullanılacak oyunun çok olmasındansa bu konuda eğitim alan öğretmenlerin olması daha önemli. Çünkü alınan oyunların doğru ve etkin kullanımı yararlı sonuçlar ortaya çıkarıyor, oyunların sayısı değil. Dolayısıyla bu eğitim programımızı fazlasıyla önemsiyoruz.”

#ürün #işortağı #anne #KidsTurkeyfuarı #HerYaşaAkılOyunları #NurSevenler #Röportaj