Anasayfa » FUAR » Doğru ürün, doğru nokta

Doğru ürün, doğru nokta

kukaKuka Çocuk Eğitim Araçları firma sahibi Halit Güler ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Toyzeria Fuarı’nız nasıl geçti?

“Biz bu fuara 6 yıldır katılıyoruz. Fuar çalışmaları yapılırken bu sene yabancı katılımcının, özellikle de Ortadoğu’dan çok fazla katılımcının geleceği söylenmişti. Söyledikleri gibi de oldu. Yabancıları ağırladık, olumlu görüşmeler yaptık. Sonucunu fuardan sonraki dönüşlere göre değerlendireceğiz. İç piyasadan tanıdık firmalar geldi. Onun dışında yeni tanışma fırsatı bulduğumuz firmalar ve tanıdığımız firmalarda geldi. Anlaşmalara uymadığı için bizim elediğimiz firmalar da var. Fuar bizim için genel anlamda bu sene iyi geçti. Ben başlangıçta umutsuzdum ama beklentiler biraz karşılığını buldu. Gelecek sene daha iyi olabilir.”

Fuarda hangi ürünleri sergilediniz?

“Normal ürünlerimize ek olarak, bu yıl en yeni ürünümüz alt değiştirme ünitesi. Özellikle kreşlere, AVM’lere, otellere satabileceğimiz bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Bu yerlere satışlara başladık. Bebeklerin ve çocukların ortalama olarak 3 yaşa kadar alt değiştirmeleri yapılır. Bu ürünün bir küveti bulunmakta. İhtiyaç halinde çocukların hijyenik bir şekilde temizlikleri yapılabilir. Ve ayrıca ebeveyn veya bakım yapan yetkili kişinin de ellerini yıkama amaçlı bir lavabosu var. Bu ürünün kullanımı sırasında sağlayacağı yarar çok büyük olacaktır. Eminim anne olan bütün kadınlar bu ürünü onaylayacaktır. Bu ürünle ilgili olarak öncelikli olarak otellerin mini club bölümlerinde kullanılmak üzere satışlarımız başladı.”

Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Anaokulları ve kreşlere satış yapmaya devam ediyoruz. Anaokulu proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Projelerimize yeni okulları ve kreşleri eklemeye devam ediyoruz. Yeni ürün geliştirmeye önem veriyoruz ve bunu da her yıl düzenli olarak yapıyoruz. Yurt dışı fuarlara katılma planlarımız var. Bu sene ziyaretçi olarak gideceğiz, sonrasında değerlendirme sonunda ürünlerimizi satabileceğimiz doğru noktalara ulaşabileceğimizi anlarsak, ona göre katılımcı da olabiliriz.

Bu fuarı değerlendir misiniz?

“Bu fuar bizim için önemli. Emeklerimizin karşılığını almak istiyoruz. Fuarlar kesinlikle çok yararlı ama gerçek kitlenin buraya ulaştırılması gerekiyor. Bu fuar toptancılara yönelik oyuncak fuarı olduğu için gerçek kitle aslında buraya geliyor. Yurt dışı ayağı geçen senelere göre daha iyiydi ama yine de yeterli değil. Kolejlerin satın almaları buraya gelirse, kaliteli ürünleri görmeleri ve seçmeleri açısından onlara avantaj sağlar. Geçen sene fuara katılım zayıftı ama bu sene biraz daha yükseldi. Önümüzdeki sene daha iyi olacağını düşünüyorum. Türkiye’de ilişkilerin güçlenmesi, rekabetin anlaşılması, sektörün gelişmesi için böyle bir fuara ihtiyaç var. Bizler kendimizi tanıtmalıyız, bunun da yolu fuarlardır.”

Katılmayan firmalara tavsiyeniz nedir?

“3-4 gün gibi kısa bir zamanda ticaretin merkezi, İstanbul’da tüm firmalara ürünlerimizi sergileme imkanı buluyoruz. Son 5-6 yıldır, bizim sektörümüzde yapılan en iyi fuar olma özelliğine sahip olan Toyzeria Fuarı’na bütün firmaların katılmasını tavsiye ediyorum. İhracatı artırmak, yeni müşterilere ulaşmak, bayileri artırmak, yurt içinde ve yurt dışında satışları artırmayı hedefleyen firmamız katıldığı fuarlar ile de çalışmalarına devam ediyor.”