Anasayfa » HABERLER » Diamond akülü arabada zirve!

Diamond akülü arabada zirve!

pilsa1Pilsan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Raşit Akar, Pilsan 4. Antalya Bayi toplantısında yeni nesil Diamond Serisi akülü arabalarını tanıttı.

Yeni Diamond Pilsan’ın son jenerasyon üst düzey sahip akülü arabasıdır. Tüm elektronik devrelerini, tasarımlarını ve yazılımlarını Türkiye’de kurguladığımız yeni nesil akülü arabaları 433 Mhertz frekans bandında çalışır, 9 kanala sahip. Böylelikle 9 araç yanyana iken birbirlerinin kumanda kontrol sisteminden etkilenmesi adına bir kumandanın diğer bir başka aracı kontrol etmesi söz konusu olmamaktadır. Aracın anahtarı yerine takılarak çalıştırıldığında ilk olarak marj sesiyle çalışıp, ardından gaz verilmediği müddetçe rölantide çalışan normal bir araç sesiyle devam etmekte, frene basıldığında ise fren sesi çıkarmaktadır. Araç 10 saniye kullanılmadığında kendini stand by konumuna almakta ve her 10 saniyede 1 ikaz vermektedir. Bu esnada uzaktan kumanda ile veya araç içinden herhangi bir müdahalede çalışmaya devam etmektedir. Araç ilk kalkışta yavaş yavaş hızlanmakta ve vites değişikliğinde 1 saniye bekleme yaparak, akünün darbeli akım çekmesini engellemekte böylece akünün uzun ömürlü kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca akü belirli bir voltaj altına düştüğünde, devre kendini kapatmakta ve bir daha ki sarja kadar aracın düşük voltajla çalışmasına engel olmaktadır.

Ebeveyn kontrolü için tasarladığımız kumandasında turbo ve yavaş hız seçenekleri seçilebilmekte ve ayrıca tek tuşla araç kontrolü ebeveynden sürücüye bırakılabilmektedir. Tek anahtar ile sağ ve sol sinyal verilmekte fren pedalına basıldığında arka fren lambaları yanmaktadır. Araç ebeveyn kontrolünde iken de otomatik frenleme yapmaktadır. Sarjda iken çalışmamakta ve sarj soketi üzerinden kısa devre olma ihtimali kesinlikle bulunmamaktadır.

Ayrıca yeni Diamond, Windows, Iphone ve Android işletim sistemle akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden de rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Yeni pilsa2Diamond’un yanında gelen bilgisayar yazılımı birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Test arayüzünde aracın far, sinyal, fren ve vites gibi çeşitli bölgelerine sağlamlık kontrolleri sağlanırken maksimum motor gaz ayarı gerilim ölçümleri de buradan yapılıyor. Ses sekmesinde ise araçta kullanılan marş ve fren sesleri gibi değiştirilmek istendiğinde aktarılacak ses dosyaları buradan aktarılarak aracın çalması sağlanabiliyor. Üretim bölümünde aracın yazılım sürümü, aracın yapım tarihi ve model bilgileri yer alıyor. Servis bölümünde geçmişte hangi tarihte hangi serviste ve neden arıza yaptığını görmek servis bilgisi eklemek gibi bilgiler yer alıyor. Sarj bölümünde de son 60 sarjın ne zaman yapıldığı ve ne kadar sarjda kaldığı … gibi bilgilere erişilebiliyor.