Anasayfa » FUAR » Dede Oyuncak sürekli yenilik peşinde

Dede Oyuncak sürekli yenilik peşinde

dedeDede Fen Oyuncak Pazarlama Müdürü Tolga Kızılkaya, 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı’nı ve faaliyetlerini aktardı.

Almanya Fuarı’na 15 yıldır katılıyoruz. Bizim için çok önemli bir fuar. Sezon başı bir fuar olduğundan dolayı o senenin yeni ürünlerini ilk orada sergiliyoruz. Yurt dışı müşterilerimize gösterip, onların tepkilerine göre hem sipariş alıyoruz hem de sezonun nasıl gideceğini görüyoruz.

Yeni müşteriler

Bu fuarda yeni müşteriler geldi. Hali hazırda 50 ülkeye ihracatımız var. Her sene olduğu gibi bu sene de standımıza yurt dışından çok müşteri geldi, çoğuyla yazışmalarımız devam ediyor, bu arada satışımızın olmadığı ülkelerden yoğun talep alıyoruz ama o ülkelerde execusiz yani kapalıyız, direk satış yapmıyoruz ama oralara distribütörlerimiz aracılığıyla mal veriyoruz.

Başka fuarlar

Yurtiçi fuarların yanı sıra yurt dışında da Nurnberg fuarının dışında Hong Kong Fuarı’na da katılıyoruz. Bu Nurnberg Fuarı’ndan daha çok iş yapıyoruz daha çok iş yapıyoruz. Hong Kong Fuarı’na 3 senedir katılıyoruz orada ticari anlamda yayılmaya çalışıyoruz ama o piyasalarda Çin’le iş yapan, uzak doğudan aynı işi yapan pek çok firma bulunduğu için oralarda iş yapmak bu yüzden biraz daha zor.

Lisanslı ürünler Son 10 senelik sürecin sonundaki gelinen noktada lisanslı ürünler piyasalarda lisanssız ürünleri geçmiş durumda. Şu an satışlarımızın %80’ini lisanslı ürünler oluşturuyor ve dünyada lisanslı ürün satışları da bu oranda seyrediyor. Firma olarak her güncel lisansı takip etmeye çalışıyoruz. Halihazırda çok iyi lisanslar aldık ve onların yükselmesini bekliyoruz. Lisanslı ürünlerimizin çakma diye tabir ettiğimiz doğru olmayan yollarla üretilmesi durumunda her zaman piyasada olduğumuz için bu tür olaylar takip etmemiz kolay oluyor. Bu konuda ilgilenen ve koşturan, avukatları sahada olan büyük firmalar daha çok başarı elde ettiler. Diğer firmaların çok fazla başarılı olduğunu söyleyemem, çakma ürünler piyasada her zaman var.

Kendi lisanssız ürünlerimizi de oluşturduğumuz kendi konseptimizle piyasaya sunuyoruz. Bu ürünlerimizi aynı lisans gibi bir formasyona dönüştürdük. Bu doğrultuda devam ediyoruz.

Rekabet kalite ile mi fiyat ile mi?

Dede Oyuncak her zaman kaliteyi ön planda tutmaya çalışıyor. Fiyatlarımız rakiplerimize göre biraz yüksek olabilir. Sırf rekabet yapmak için kaliteden ödün vererek malımızı ucuz verme yoluna giden bir firma değiliz. Belli bir kalitede ama uygun fiyata vermenin çabasındayız. Ama rakibimizin fiyatı daha aşağıda diyerek biz de o şekilde yapmıyoruz.

Sektörün sıkıntıları

Bizim sektörümüzde farklı olanı yapmak veya getirmek çok önemli. Herkes aynı ürünü getiriyor. Farklı bir ürün getiren mutlaka iş yapıyor. Biz de bu arayış içindeyiz, her zaman yeniliklere bakıyoruz. Doğru düşünen, bulan herkes başarılı oluyor. 2014 yılı 2014 yılımız geçen ilk üç itibariyle iyi geçti. İç piyasada bir durgunluk olduğu söylense de bunu yenilik yaparak aşılabileceğini düşünüyorum. Bizim dış piyasa kanadımız da olduğu için genel anlamda bir bütünlük içinde bize bir güç oluşturuyor.

Hedef

Firma olarak her zaman ürünlerimizi daha değerli kılacak birşeyler katmak istiyoruz. Daha değerli ürünler ve herkesin yaptığının dışında ürünler imal etmek veya piyasaya sunmak için gayret ediyoruz. OYDER’e yeni bir dernek başkanının seçilmesi hoş oldu. Bu durum umarım sektörümüze yeni bir kan, yeni bir enerji getirecek. Bu süreçle, oyuncak camiasına inşâAllah daha verimli ve daha olumlu kazanımlar sağlanır.