Anasayfa » FUAR » Dede Oyuncak ihracatta daha da hızlı!

Dede Oyuncak ihracatta daha da hızlı!

dedeDede Oyuncak tan Yücel Tansu ile Toyzeria Fuarı’nı ve faaliyetlerini konuştuk.

Fuarınız nasıl geçti?

“Biz Fen Oyuncak olarak son 2 sene bu fuara katılmamıştık. Bu fuarı Messe düzenleyince katıldık. Fuar bu sene bize göre daha canlı geçti. Yıllardır çalıştığımız müşterilerimiz bizi takip ediyorlar sağ olsunlar bu fuarda da bizi yalnız bırakmadılar . Bu arada, bazı yeni firmalarla tanışma fırsatı da bulduk. Biz şu anda çeşitlerimizden de çok memnunuz. Bizim yurt dışına büyük çapta ihracatımız var. Yurt dışından da 8-10 tane yeni müşteri geldi, bunun dışında Nurnberg veya Hong Kong ta ki fuarlarda da İhracat yaptığımız müşterilerimiz ile görüşüyoruz. Biz geçen sene ayrıca Amerika pazarına açılmak için Miami Fuarı’na katıldık. Hamdolsun, hemen hemen 60 ülkeyle çalışıyoruz. İç piyasada da durumumuz çok iyi. Çünkü Dede markası şu anda yerleşmiş durumda.”

Dede Oyuncak’ın taşınma olayı hakkında bilgi verir misiniz?

“Hadımköy’deki fabrikamızı geçen sene Çorlu’da 10 bin metrekare alanda faaliyet gösteren kendi yerimize taşıdık. Hadımköy’de Depomuz , İstoç’ta da Genel Merkezimiz ve Showroomumuz var. Fabrika senenin 12 ayı 24 saat çalışıyor, o bakımdan memnunuz, çünkü yurt içi ve yurt dışından büyük bağlantılarımız oluyor, onun için çalışmak zorundayız.”

Dede de yenilikler devam edecek mi?

“Dede’de yenilik hiç bitmez, devam eder. Hiç boş durmadan gece gündüz çalışıyoruz. . Ben de bu yaşta olmama rağmen onların hızını görünce Allah’ıma çok şükür, iyi bir performansta çalışıyorum. İnşâAllah uzun seneler çalışırız. Biz zaten bir aile şirketiyiz ve aile olarak birbirimize kenetlenmiş durumdayız.

Ürünlerinizi taklit eden firmalar için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

“Biz taklitle ilgili konuları hukuk yoluyla çözmeye yoluna gidiyoruz, kalitemizden ödün vermeden daha ucuzun daha iyi olduğunu sanan zihniyete inat yolumuza devam ediyoruz.

Fen Oyuncak lisanslı ürünler konusunda neler yapıyor?

“Bünyemizde Lisanslı ve Lisanssız ürünlerimiz var , şu an 25 farklı lisansımız var. Bu lisanslardan senelerdir devam eden lisanslar da var yeni lisanslar da var , lisanslı ürünlerin bazen hızı düşer bazen de yükselir . Biz lisansı ürün pazarını sevdik ve hep içinde olmayı arzu ediyoruz ,2014 yılında patlama yapmasını beklediğimiz sürpriz bazı şeylerimiz olacak inşâAllah, onları da yakında piyasaya süreceğiz.”

Bu fuarda hangi ürünleri sergilediniz? Hangi ürünleriniz çok beğeni gördü?

“Bizim ürünlerimizin satılamayanı yok ama satış adedi fazla olan ürünlerimiz var. Bu konuda biz mevsimlere göre hareket ediyoruz. İçinde olduğumuz mevsim okul mevsimi olduğu için, okul öncesi zekâ oyuncakları, kreşlere, yuvalara gidebilecek ürünler daha fazla satılıyor. Yaz gelince yazlık çeşitleri, deniz kenarında çocukların oynayabileceği, kova setler, gemiler vs. gibi şeyler satıyoruz. Onun için yaz ve kışta hamdolsun bir sorunumuz olmuyor. Müşterilerimizle olan diyaloglarımız çok güzel ve devamlı canlı tutmaya çalışıyoruz. Ben şahsen hemen hemen her ay bir bölgeye seyahat ediyorum ve müşterilerimizle birebir görüşüyorum. Bir de benim sektörde çok eski olmamın verdiği avantajım var. O avantaj da Türkiye oyuncak piyasasında 50 sene geçirmem diyebilirim yani çocukluğumdan ve gençliğimden beri bu piyasanın içindeyim sanki DNA’larıma oyuncak empoze edilmiş gibi, şu anda bütün oyuncak piyasasının en büyüğünden en küçüğüne kadar sağolsunlar beni iyi tanıtıyorlar. Piyasadaki müşterilerimiz de 2. jenerasyon olmalarına rağmen bizimle çok iyi çalışıyorlar. Dede’yi mümkün olduğu kadar ileri götürmek için ben şahsen en yaşlıları olarak diğer genç arkadaşlarımla beraber bayrağı aldık inşâAllah göndere dikeceğiz.”

Lisanslı ve lisanssız ürünler alanında çalışmalarınız nedir?

“Lisanslı ürünlere yatırım yaparken lisanssız ürünleri ihmal etmiyoruz , Dünyanın 60 ülkesine ve yurt içine ürünlerimizi satıyoruz lisanslı ürünlere olduğu kadar lisanssız ürünlere de talep oldukça fazla ,bizi mutlu eden yurt dışına gidenler, bize gönderdikleri maillerle koltuklarının kabardığını söylüyorlar, çünkü Dede ürünlerini görüyorlar. Lisanslı ürünler lisanssız ürünler arasındaki fark sadece lisansa verdiğimiz artı ücret farkıdır, biz onu yansıtıyoruz yoksa kalite olarak hiçbir fark yok.”

Toptancılarla AVMler arasında rekabet oluyor mu?

“Toptancılarla, Marketler arasında bence rekabet olmuyor, çünkü satış kanalları farklı , Market direk nihai tüketiciye satıyor toptancı ise toptan fiyatına Perakendeciye satıyor buna rağmen Toptancılar bizim mallarımızı daha fazla satıyorlar ,çünkü marketlerin masrafları çok daha fazla. . Bence son tüketici bir oyuncak perakendecisinden aldığı fiyata marketlerden alamıyor, marketler yalnız bizim değil diğer firmaların da ürünlerini daha fazla fiyata satmaları yüzünden tüketici onlardan daha fazla fiyata alabiliyor yoksa normal bir perakendeci mahalle perakendecisi veya oyuncakçısı marketlerin çok daha altında fiyata satabiliyor.”

Fuarı yabacı organizatörün düzenlemesi yabancı ziyaretçi sayısında bir artış sağladı mı?

“Zannederim, çok da az olsa biraz artma oldu kanaatindeyim.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Dünyanın en iyi oyuncakları bizde diyoruz artık bunu takdir eden etsin.”