Anasayfa » HABERLER » Çok çeşit, kaliteli hizmet sarayı: Toys Palace

Çok çeşit, kaliteli hizmet sarayı: Toys Palace

t1Karabük Toys Palace firma sahibi Mustafa Çelik ile firma ve sektörle ilgili bir söyleşi yaptık

Firmanız ne zaman kuruldu? Ne zamandan beri bu sektöre hizmet veriyorsunuz ve bu işe nasıl başladınız? Toys Palace isminin hikâyesi nedir?

“1975 yılında başlanan bu işi biz babamızdan devraldık. Daha sonra işi büyüterek 2007’de Karabük’te bir AVM’de mağaza açtık. 2013 yılında da daha geniş bir alana sahip 350 metrekarelik yeni mağazamızı başka bir AVM’de açtık. Emin adımlarla büyüyerek ilerleyen zamanlarda ithalat ta yapmak istiyoruz. Hedefimiz Karabük gibi küçük bir yerde çocukların istedikleri tüm oyuncaklara ulaşabilmelerini sağlamak, bunu da inşallah başaracağımıza inanıyorum.

Toys Palace isminin hikâyesi şöyle gelişti. Bizim babadan firmamızın ismi Saray Oyuncak idi. Biz AVM’ye mağaza açmak için girerken AVM müdürü bize Saray Oyuncak ismini kullanmamamızı söyledi. Yabancı bir isim kullanmamızı istedi. Önce karşı çıktık ama başaramadık. Düşündük Saray Oyuncak’ın İngilizcesi Toys Palace ismini kullanmaya karar verdik. Hatta bu ismimizin hakkını da aldık. Bu yeni ismi veren patentçiler bile çok beğendiler.”

BOL ÇEŞİTTEN DOLAYI 2015 YILI İYİ GEÇTİ

2015 yılı firmanız ve sektör açısından nasıl geçti?

“Bebe çocuk gereçleri, bisiklet, ana kucağı ve puset gibi çocuk için ne lazımsa hepsi bizde var. Çok çeşit bulundurmaya özen gösteriyoruz. Bizim 2015 yılımız iyi geçti. Bunu da çok çeşit bulundurmaya bağlıyorum, mağazamızda çeşidimiz full olduğu için ve doğru yerlerle çalıştığımız için 2015 yılı iyi geçti.”

Ürünlerinizi nereden tedarik ediyorsunuz?

“Ürünlerimizi İstanbul ağırlıklı olarak ithalatçılardan tedarik ediyoruz.”

BÜYÜK DÜŞÜNEN KAZANACAK!

Oyuncak sektörünün bugünü ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Genel anlamda oyuncak sektörünün önü açık, geleceği parlak. Ama küçük çapta iş yapanlar için sektörün geleceği zor gibi görünüyor. Ancak büyük metrekarelerde iş yapanlar kazanacak diye düşünüyorum. Gerekirse kendine ait bir bina olursa başarılı olacağına inanıyorum.”

Rekabet konusunda neler söylemek istersiniz?

“Hak ve adalet içinde rekabet sektörümüzde olmalı. Rekabetin kötü yönleri olduğu gibi halka daha iyi ürün ve hizmet verme noktasında sektöre kazandıracağı artılar da var. Bizim rekabet konusunda bir sıkıntımız yok.”

SIKINTIMIZ DÜZENSİZ İNTERNET SATIŞLARI

Oyuncak sektörünün sıkıntıları ve size göre çözüm yolları nelerdir?

“Sektörümüzde büyük bir sıkıntı yoktur. Tek sıkıntımız internet satışları. Bunu zevk için yapanlar bile var. Hiç kâr etmeden online mal satanlar var. Ürün için tavsiye edilen satış fiyatlarına uymuyorlar. Bu internet satışlarının belli bir düzene alınması lazım. Hem bize ürün tedarik eden hem de internet üzerinden ürün satmak isteyen ithalatçıların bizim satışlarımızı engellemeyecek şekilde bir internet satış fiyatı belirlemeleri gerekiyor. Yani mutlaka bir taban fiyat verilmesi lazım.

Başka bir sıkıntımız ise ürün almak istediğimiz tedarikçi firmalardan almak istediğimiz ürünün fiyatını sorduğumuz zaman, kaç tane alacağımızı soruyorlar. Ben 150.000 nüfuslu Karabük için kaç tane gidecekse o kadar alabilirim. Trilyonluk mal alsam, yanlış yapmış olurum. Yani önemli olan çok mal almam değil, satabileceğim kadar mal almamdır. Bunun dışında bir sıkıntımız yoktur.”

t2Yeni bir mağaza daha açmayı düşünüyor musunuz?

“Bu ortamda yeni bir mağaza açmayı düşünmüyoruz. Sadece kendime ait bir bina yapabilirsem, o zaman bu konuyu yapmayı düşünüyorum.”

Satışları neye göre belirliyorsunuz?

“Satışını yapacağımız bazı ürünlerin fiyatlarına biz bile şaşırıyoruz. Bu ürünleri satın almaktan değil, satamayacağımızdan korkuyoruz. Bazen düzensiz fiyat artışları oluyor. Bazı ürünler 10 lira, bu ürüne muadil başka bir ürün 30 lira. Ama ürünler daha kaliteli oluyor. Önceki yıllarda arıza yüzünden müşteri ile daha çok karşı karşıya gelirdik ama bu çok azaldı, minimuma indi. Artık ürünler kolay kolay arıza vermiyor.”

Müşteriden gelen hatalı iade ürünleri nasıl aşıyorsunuz?

“Bize iade veya değişim için müşteriden gelen ürünler eğer kullanıcı hatasından kaynaklanan bir sorunla gelmişse bunu kabul etmiyoruz. Ama diğer şekilde gelen ürünlere – kendi cebimizden de olsa – bir şekilde çözüm buluyoruz. Zaten tedarikçi firmalarımız da teknik servisle genelde bize bu konuda yardımcı oluyor. Bazı durumlarda bozuk ürünü tecrübelerimizle kendimiz tamir edebiliyoruz.”

2016 yılından neler bekliyorsunuz?

“2016 yılı tam bir geçiş dönemi. Şu an piyasada ucuz mal da var pahalı mal da var. Bu süreçte piyasanın tamamen oturacağına inanıyorum. Bu işi iyi yapanlar ile iyi yapmayanların belli olacağını düşünüyorum.”