Anasayfa » RÖPORTAJ » Çocuklarımız ağlamasın diye

Çocuklarımız ağlamasın diye

ediHepimizin hafızalarından silinmeyen anılar vardır. Bazen maziye dalar, o günleri yeniden yaşarız. Çocukluk anılarımız da bunlardan biri…

Benim çocukluğum taşrada, oyuncaksız geçti. Çeşit çeşit, renk renk oyuncaklarım olmadı. İçimde yaşanmamış bir çocukluğum var; oyuncaklardan yana. Diğer çocuklarda benden farksızdı taşra kasabalarının çoğunda. Bazen bir çam kozalağı, bazen bir tahta parçası olurdu oyuncağımız. Bazen de ayakkabılarımıza kumlar doldurarak oyuncak özlemimizi giderirdik.

Bizim bir Gazi dedemiz vardı. Sol göğsünde bulunan madalyası parıl parıl parlardı. Bazen bizi etrafında toplar, istiklal gazisi babasından bahsederdi. Ceviz ağacından yapılmış sandığından çıkarttığı ve babasına ait olan istiklal madalyalarını büyük bir şerefle gösterirdi. Uzun uzun babasının savaş anılarını anlatırdı. Biz çocukları pek mutlu etmezdi ağır savaş anıları. Oyun oynamaktı tek derdimiz. Ama o zeki bir insandı. Anlardı sıkıldığımızı ve hemen keseri eline alır, ilk bulduğu ağaç parçasını yontardı. Farklı şekiller vererek oyuncağa dönüştürürdü elindeki ağaç parçasını. Çok sevinirdik. Genellikle böyle olurdu taşralı çocukların oyuncak sevinci.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir oyuncak marketine gittim. Görevli kişi birçok öneride bulundu. Ben bir türlü karar veremiyordum. Sonunda bir oyuncak önerdi ve “Ben de bu oyuncakla büyüdüm“ dedi. O oyuncağı aldım. Eve gelip paketi açtığımda, altında okuduğum yazı beni çok duygulandırdı. Okuduğum yazı, Toyuncak Dergisi idi.

Geçmişin çocukları büyüdüler, genç oldular, asker oldular, evlenip onlar da çoluk çocuğa karıştılar. Memleketin her bir yanına dağılarak iş tutmaya başladılar. Dedelerinin canlarını vererek korudukları vatan topraklarında, ekonomik istiklalimizi, ekonomik özgürlüğümüzü şimdi onlar kazanmaya başladı. Çocuklarımız ağlamasın diye bazıları da oyuncak sektörünü seçti. Fabrikalar kurup, birçok insanımıza ekmek kapısı açtı. Genlerinde girişimcilik ruhu taşıyan vatan evlatları, üretici yeteneklerini sergileyerek, dünya markası olma yolunda ilerliyorlar. Dünyanın en büyük oyuncak fuarında, dünyanın en büyük markalarıyla yarışmak için yerlerini aldılar. Ar-Ge ve inovasyona önem vererek rekabet cesaretini yakaladılar. Yolları açık olsun.

Toyuncak Dergisi olarak bu fuara katılan bütün firmalara başarılar dileriz. 2014 yılının tüm firmalarımıza başarılar getirmesi temennisi ile…