Anasayfa » HABERLER » Çocuklar fark edilmek için düz duvara tırmanıyor

Çocuklar fark edilmek için düz duvara tırmanıyor

“Süper Dadı” isimli televizyon programıyla hafızalara kazınan Pedagog Gözde Erdoğan, anne-babalar ile bir araya gelerek uyku düzeni, yemek alışkanlığı ve öfke kontrolü üzerine önemli bilgiler verdi. Öfke nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalınması gerektiğini belirten Erdoğan, sabırlı olmanın ve o anı yok saymanın gerekliliğini vurguladı.

İzleyicinin ekranlardan Süper Dadı olarak tanıdığı Pedagog Gözde Erdoğan, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide ebeveynlerle bir araya geldi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ekranların sevilen ismi Erdoğan, anne-babalara çocuklarda uyku düzeni, yemek alışkanlığı ve öfke kontrolü üzerine önemli bilgiler verdi.

Anne ve baba tek güven kaynağıdır

Çocukların hayatında anne ve babalarının ilk sırada yer aldığını ifade eden Gözde Erdoğan, “Çocuklar, tek güven kaynağını ebeveynleri olarak görür. Onların hayatında anne ve baba ile birlikte beslenme ve uyku alışkanlığı ilk sıralarda geliyor. Çocuğun hayatında, beslenme, uyku, tuvalet, öfke, içe kapanma, hiperaktivite sorunları savunma mekanizmasıdır. Savunma mekanizmaları size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir” diye konuştu.

Çocuklar fark edilmek istiyor

Ebeveynlerin çocuklarına seslerini yükseltmesinin yanlış olduğunu belirten Erdoğan, Çocuk yetersiz, eksik ve bilgisiz olan kişidir. Anne-baba olarak sizler, çözüm üretecek olansınız. Çocuğu suçladığımızda, onu bastırıyoruz. Ses tonumuzu yükseltiyoruz. Ama bu davranışlarla çocuktan sağlıklı bir değişim bekleyemeyiz. Çocuklar, fark edilmek için düz duvara tırmanıyor, öfke nöbetleri geçiriyor. Sorumluluk sizde, suçlu aramayın.” dedi.

Öfkeli çocukların karşında sakin kalın

Öfke nöbeti geçiren çocuklar için yapılması gerekenlere yönelik ipuçları veren Erdoğan, Öfke nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalın, öfkelenmeyin. Sabredin, o an donmuş gibi bekleyin. Sakinleştiğinde hayat kaldığı yerden keyifle devam etmeli. O anı hatırlatan hiçbir konuşma yapmayın. Yemek yemeyen, uyumayan, ders çalışmayan çocuklar için yapabileceğimiz şey uygun ortam hazırlamak. Önce ona kendimiz örnek olmalıyız. Baskı yapmak yanlış. Yanında olun ama ne yapacağını ona bırakın. Sosyalleşmesine izin verin.” ifadelerini kullandı.

Tutarsız davranırsanız, güvenini kaybedersiniz

Çocuklara karşı tutarlı davranılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Anne-babaların en büyük hatası, öfkelenen çocuklara hoşgörülü davranarak sabredip, bir anda yeter diye bağırmaları. Çocuğunuz o andan sonra size güvenmez. Dengeli olun. Çocuğun anneyle ilişkisine baba, babayla ilişkisine anne karışmasın.” dedi.

“Ağlayan çocuğa istediği şeyi vermeyin”

“Ağlayan bir bebeğe meme vermek yanlış bilgidir, çöpe atın” sözleriyle dikkat çeken Gözde Erdoğan, “Memeyi ağzına vererek, çocuğunuzu susturuyorsunuz, öfkesini bastırıyorsunuz. Önce onu sakinleştirmelisiniz. Bir süre sonra çocuk, her istediğini yaptırmaya başlıyor. Ağladığında hayata karşı istediğini vermeyin.” diyerek ebeveynleri uyardı.

#Çocuklar #farkedilmek #GözdeErdoğan #KüçükçekmeceBelediyesi