Anasayfa » RÖPORTAJ » Clementoni: “Büyüme Harika Bir Oyun”

Clementoni: “Büyüme Harika Bir Oyun”

Clementoni firma yetkilisi Levent Kalkan ile faaliyetlerini ve sektörü konuştuk

Clementoni markası ne zaman ve nasıl bir bakış açısıyla kuruldu?

“Clementoni çocukların yaş, gelişim ve yeteneklerine odaklı eğitici, eğlenceli ve tamamıyla güvenli oyuncak ve oyunlar üretmek üzere 1963 yılında İtalya’da kuruldu. Kurulduğu günden bugüne kadar Clementoni oyuncakları ve oyunları, çocuklar konusunda uzman kişiler ile çocukların fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına odaklı oyuncaklar üretmeyi hedeflemiştir. Şu anda 65 kişilik uzman ekip tarafından sadece bu alanda çalışılmakta, çocuklardan oluşan odak gruplarının bulunduğu ortamlarda oyuncak ve oyunlara ilişkin yeni fikirler denenerek %100 güvenli ve sağlıklı ürünler geliştirilmeye devam etmektedir. Clementoni Avrupa’nın lider eğitici oyuncak üreticileri arasında yer almaktadır.”

ooyuncak

“Büyümek Harika Bir Oyundur” sloganıyla yola çıktığınızı görüyoruz. Benimsemiş olduğunuz vizyonu biraz detaylandırır mısınız?

“Günümüzdeki hızlı değişim ve gelişmeler, eğitim dünyasında oluşan pek çok yenilik ve yönelimleri ortaya çıkarmakta, öğrenme – öğretme sürecini etkilemekte ve öğretmeden çok “öğrenmenin” daha önemli olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu anlayış, sadece eğitim uygulamalarını değil, öğretim yöntemlerini geliştirme çalışmalarını da etkilemektedir.

Öğrenmeye hiç ara vermediğimiz bir dünyada yaşarken Clementoni olarak ‘’Büyümenin Harika Bir Oyun’’ olduğuna inanıyor, tüm enerjimizi ve bilgimizi doğru nesiller oluşturmak için harcıyoruz.”

Clementoni ürün grubu kaç yaş aralığına hitap ediyor?

“Clementoni ürün gamımız, çok erken yaşlardan başlayarak 14 yaş aralığındaki çocuklar için geniş bir oyuncak ve oyun çeşitliliğine sahip. Özellikle 0-3 yaş bebek oyuncakları, okul öncesi ve okul çağı eğitim oyun ve oyuncakları, bilim ve deney setleri, sanat beceri ürünleri ve yapbozlar gibi hobi ürünleri ürün çeşitliğimizin içerisinde yer almaktadır.”

bilim 

Oyuncak kategorilerinizden bahseder misiniz?

“Özellikle 0-3 yaş bebek oyuncakları, okul öncesi ve okul çağı eğitim oyun ve oyuncakları, bilim ve deney setleri, sanat beceri ürünleri ve yapbozlar gibi hobi ürünleri olarak 5 ana çatı altında ürün grubumuzu tanımlayabiliriz.

0-3 Yaş ürünlerimiz Baby Clementoni, Disney Baby ve Clemmy Yumuşak Bloklar olarak üçe gruba ayırmaktayız. Bu grupta çıngıraklardan, dişkaşıyıcılara, sesli ve müzikli aktivite toplarına, peluş oyuncaklara, ilk adım ve yürüyüş destekleyici ürünlere ve zengin akivite merkezlerine kadar 0-36 ay bebeklerin gelişimi için tasarlanmış ürünler Baby Clementoni markası ile olarak sunulmaktadır.

Clemmy yumuşak yapı bloklar ise patenti 50 yıl sadece Clementoni firmasına ait olan çok özel bir grup olarak ayrışmakta. Bildiğiniz üzere yapı bloklarının çocukların motorbecerileri ve hayal gücü gelişimlerinde rolü çok büyük. Buna rağmen bu zamana kadar sert yapılarından dolayı ancak 3 yaş ve üzeri çocuklara önerilen bir ürün grubu olmaktan kurtulamamıştı. Günümüzde, Clementoni tarafından geliştirilen Clemmy yumuşak bloklar toksik madde içermeyen güvenli malzeleri sayesinde günden güne daha fazla ebeveynin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Bunların dışında daha üst yaş grubu hitap eden eğitici okul öncesi ‘’Oyna ve Öğren’’ grubumuz, 8 yaş üstü çocuklar için ‘’Bilim ve Oyun’’ grubu ürünlerimiz, el becerileri üzerine geliştirilmiş tasarım oyunlarımız ve sıcak lisanslar ile sürekli güncellediğimiz çocuk puzzle gruplarımız mevcut.”

ppuzle

Oyuncaklar/oyunlar hem çocukların hem de yetişkinlerin hayatında önemli bir yere sahip. Sizce hem çocuklar hem de yetişkinler açısında oyuncak/oyunların büyüsü nedir?

“Oyuncaklar çocuğun yaratıcılığını, kendi kararlarını kendisinin vermesini, hayal gücünün daha da gelişmesini ve belirli alanlarda beceriler kazanmasını sağlamaktadır. Psikologlar düşünürler ve doktorlar yüzyıllardır ‘Oyun neden önemlidir’’ sorusuna farklı bakış açıları getirmişler. Farklı kuramlardan da olsa uzmanların oyun ve oyuncak için vardıkları ortak nokta; oyununun ve oyuncağın çocuğun özellikle kaba ve ince motor gelişimi , bilişsel ve dil gelişimi, özgüven ve sosyal ilişkilerdeki gelişimini önemli ölçüde desteklediğidir ki çocuğun hayata hazırlanmasında ve karakterinin oluşmasında asıl temel noktalardır.

Oyun ve oyuncaklar çocuk ile ebeveynler arasındaki iletişimin güçlenmesinde çok iyi bir araçtır. Çocukları ile oyun oynayabilen ebeveynlerin çocukları ile kurdukları ilişkiler , birbirlerine olan tavır ve iletişimlerinde çok daha başarılı oldukları aile içi ilişkilerinde daha mutlu bir yapı ortaya koydukları gözlemlenmektedir. Uzmanların doğru çocuk gelişiminde dikkatle altını çizdikleri en önemli konuların başında çocukların mutlu oldukları ortamlarda yetiştirilmesinin gerekliliğidir.”

#Clementoni #LeventKalkan #oyuncak #röportaj #puzzle #oyun #yapbozlar #bilimvedeney setleri