Anasayfa » HABERLER » Çeşit ve yenilikse, Egemen Oyuncak

Çeşit ve yenilikse, Egemen Oyuncak

Çeşit ve yenilikte akla ilk gelen marka: Egemen Oyuncak

Solo test, mangala, top düdük ve puset gibi ürünlerde oyuncak piyasasında ilk akla gelen, İstanbul’da faaliyet gösteren Egemen Oyuncak bebek ürünleri grubunda tek olmaya devam edecek çalışmalara imza atıyor. Firma yetkilisi Bilal Taha Aksoy faaliyetleri hakkında sorularımızı cevapladı.TÜRKİYE’DE PUSET ÜRETEN TEK FİRMA

Kısaca kendinizi tanıtıp, firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Benim adım Bilal Taha Aksoy, Suat Aksoy’un oğluyum.

Firmamız Egemen Oyuncak, bundan 20 yıl önce Suat Aksoy tarafından İstanbul’da kuruldu. Sektör serüvenimiz 1996 yılında işporta ile başladı, sektörde iyi noktalara gelme noktasında sergilediğimiz gayretimiz sonucunda toptancılığa yükseldik, değişen şartlar bizi daha etkin olacağımız imalat alanına sevketti. Son 20 seneden fazladır sektörde tek puset üreten firmayız. Sektöre sunduğumuz ürün gamımız içerisinde 4 çeşit bebek arabası modelimiz, yeni çıkan metal mama sandalyemiz var. Bunun dışında, sopalı araba modelimiz çıkacak. Plastik beşik mama sandalyesi, sopalı helikopter, davul, bunlarla beraber mangala, solo test, top düdük yani polis düdüğü yıllardır sunduğumuz ve iyi tanınan, bilindiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Solo test denince akla ilk gelen biziz.

Önümüzdeki dönemde de çok iyi olduğumuz bebek arabası grubunda çalışmalarımız, yeniliklerimiz sürecek. Mama sandalyesi, beşik, salıncak, aynı küçük boyutta yatak çeşitlerinde ilerlemeye devam edeceğiz.”

SEKTÖRDE İYİ BİLİNEN VE SEVİLEN BİR FİRMA

Sektörde yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

“Genel anlamda sektörde herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz, çünkü sektörde çok iyi bilinen ve sevilen bir firmayız.

Bunun dışında, imalat anlamında bazı sıkıntılar var, çünkü Türkiye’de imalatçılık zor. Kalifiye eleman bulma ve maliyetlerin artmasıyla piyasaya ayak uydurma gibi konular bize zorluk yaşatıyor. Sektörde yaşanan bu piyasa olumsuzluklarının zamanla biteceğini ümit ediyoruz.”

İthalatınız var mı? 

“Bir arabayla başlayan, toptancılıkla devam eden ve şu an imalat yaptığımız firmamızda ithalat bizim için önceliği olmayan bir konu. Bizde şu an sadece imalat var. Ama üretimini yaptığımız oyuncaklarımız için bazı yedek parçalar, makineler ve bazı ürünlerin kalıplarını Çin’de yaptırıyoruz.”

YENİLİĞE AÇIK FİRMALAR HER ZAMAN KAZANIR

Oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 

“İçinde bulunduğumuz şartlarda sektörün durumu biraz zor. Ama yeniliğe açık firmalar her zaman kazanır. Dolayısıyla bir oyuncak firması ayakta kalmak istiyorsa yeniliğe açık olmalı, piyasayı iyi takip etmeli, kalite-fiyat analizini iyi yapmalı, satış stratejilerini iyi kullanmalı, gelecek vadeden yatırımları önemsemeli, içinde bulunduğu piyasa dinamiklerini bilmeli ve onlara göre hareket etmeli diye düşünüyorum.”