Anasayfa » RÖPORTAJ » Çekerler Oyuncak: Gümrük sıkıntısı bir an önce bitmeli

Çekerler Oyuncak: Gümrük sıkıntısı bir an önce bitmeli

“Bu meslek bir sevdadır” diyen Çekerler Oyuncak firma yetkilisi Hacı Bayram Çeker ile, Antalya fuar organizasyonları ve sektör hakkında görüştük

Firmanızı kısaca anlatır mısınız?

Çekerler Plastik Oyuncak olarak 2002 yılından beri faaliyet göstermekteyiz. Tahtakale’deki şubemizde müşterimize en güzel ürünleri sunmaya devam ediyoruz. Her iki fuarda bulunarak daha çok iş imkanlarını ve sektördeki gelişmeleri konuştuk.

Oyuncakta bugünkü geldiğiniz nokta nedir?

Ben 1991 yılında ticarete atıldım. 1998 yılına kadar tekstil işi ile uğraştım, o dönemden sonra da oyuncak sektörüne girdim. Severek yaptığım bir iş. Mağazamız 100 metrekare alanda ama 2500 metrekare depolama alanımız var. Hem toptan hem de perakende alanında hizmet veriyoruz.

Oyuncak sektöründe sizin gördüğünüz sıkıntılar nelerdir?

Başta gümrük konusu olmak üzere oyuncak sektöründe sıkıntılar çok. Gümrükte istenen testler oyuncağın maliyetini çok yükseltiyor. Müşterimize yeni ürün çeşidi sunmamıza engel oluyor. Gümrük sıkıntısı bir an önce bitmeli. Firmalar gümrükten düzgün mal çekemiyor, piyasaya yeni ürün veremediği için sıkıntı oluyor, çeşidimiz eksik olduğundan dolayı elimizdeki ürünü de satamıyoruz.

Her iki Antalya fuarına da katılıyorsunuz, bu fuarlarla ilgili düşünceniz nedir?

Bu fuarların bir ve ikincisi çok güzel geçti, arkadaşlar da çok güzeldi güler yüzlü idiler. Pekçok oyuncak firması vardı, birlikte fuara katıldık ve bitirdik. Bence bu fuarlar devam etmeli çünkü sektörde birbirini tanımayan insanlar var. Bu devirde komşu komşuya bile gitmiyor ama bu fuarlar sayesinde herkes birbirini görüyor ve fikirlerini paylaşıyor. Yani fuarların yapılması gerekiyor.

İleriye dönük hamleleriniz nelerdir?

İleriye dönük hamlelerimiz var bizim bu sektörün dışında ambalaj grubunda da işimiz var. Malatya’da 2 mağazamızdan bu alanda hizmet veriyoruz. Gaziantep’te de fabrikamız var. Yani 3 tane daha işimiz var. Hedefimiz oyuncak alanında daha da büyümek ve perakende alanında ilerlemek istiyoruz.

#çekerler, #oyuncak, #röportaj